۱۰:۵۷ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - 16 September 2019
کد خبر: ۵۳۷۳۹
یک مشاور حقوقی و سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات در گفت‌وگو با «صما»:
یک مشاور حقوقی و سرمایه گذاری املاک و مستغلات در پاسخ به اینکه قراردادهای مشارکتی دولت با انبوه سازان دارای چه ایراداتی است، گفت: متاسفانه دولت هنوز بخش خصوصی را جدی نمی گیرد و محترم نمی شمارد.

به تازگی دبیر کانون سراسری انبوه سازان با انتقاد از قراردادهای مشارکتی ساختمان سازی گفته است: «بستری که در حال حاضر فراهم شده، اغلب برای شرکت های خصولتی است تا بخش خصوصی واقعی و به دلیل ایراد و اشکال قراردادها، طرح اقدام ملی مسکن نظر انبوسازان را تامین نکرده است. بر همین اساس لازمه ورود بخش خصوصی به حوزه مسکن مشارکتی، اصلاح و بازنگری قراردادهای تنظیمی در این رابطه است.»

این در حالی است که علی نبیان، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن اعلام کرده است: «در طرح اقدام ملی مسکن، به نقاط مشترکی با بخش خصوصی رسیده‌ایم.»

در همین رابطه یک مشاور حقوقی و سرمایه گذاری املاک و مستغلات در پاسخ به اینکه قراردادهای مشارکتی دولت با انبوه سازان دارای چه ایراداتی است، گفت: متاسفانه دولت هنوز بخش خصوصی را جدی نمی گیرد و محترم نمی شمارد.

توپی که دولت به بخش خصوصی پاس می‌دهد، جنبه تبلیغاتی دارد

محمود حقیقت طلب در گفت‌وگو با «صما» با بیان این مطلب افزود: درواقع دولت اگر توپی را به سمت بخش خصوصی پاس می دهد، بیشتر جنبه نمادین و تبلیغاتی دارد تا اینکه واقعی باشد و بخش خصوصی بتوانند در آن حوزه کاری انجام دهند.

وی همچنین تاکید کرد: طرح اقدام ملی مسکن نیز بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و نمونه مشابه این طرح را در طرح شکست خورده مسکن مهر دیدیم که در این طرح جامعه و صنف پیمانکاران از بین رفتند.

این کارشناس و تحلیلگر بازار مسکن با طرح این پرسش که آیا در طرح اقدام ملی مسکن نیز قرار است روند مشابه در طرح مسکن مهر تکرار شود، گفت: باید مشخص شود که انبوه سازان و سازندگان مسکن قرار است چگونه در این طرح مشارکت کنند.

حقیقت طلب یادآور شد: موضوع این است که بحث مشارکت انبوه سازان را مطرح کرده اند، بدون آنکه ابعاد دقیقی از این قراردادها یا برنامه ها را در جامعه اطلاع رسانی کنند.

مجازات پیش فروشنده در اصلاحات قانون پیش فروش بیشتر شد

وی در ادامه اظهارات خود همچنین با اشاره به ایرادات قانون پیش فروش ساختمان تصریح کرد: از سوی دیگر طبق گفته بخش خصوصی و از جمله انبوه سازان و فعالان صنعت ساختمان کشور، قانون پیش فروش بازدارنده است و مشکلات زیادی دارد.

حقیقت طلب اضافه کرد: حتی حقوقدانان و وکلا مباحث زیادی را درخصوص قانون پیش فروش مطرح کرده و ایرادات اساسی را به آن وارد کرده اند. اما می بینیم که فقط با بندهای آن بازی می شود و در آنچه هم که به عنوان اصلاحات به قانون پیش فروش اضافه شده، مجازات پیش فروشنده بیشتر شده و دخالت آژانس های املاک در این نوع معاملات بیشتر شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه روح محترم شمردن بخش خصوصی و به بازی گرفتن مجدانه آنها در هیئت دولت اصلا وجود ندارد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar