۱۳:۲۹ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - 17 September 2019
کد خبر: ۵۳۷۴۴
دبیر کل انجمن صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران:
دبیر کل انجمن صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران گفت: شرکت های ایرانی مایل به حضور در بازار اوکراین هستند و درصورت رفع مشکلات این امر محقق خواهد شد.

به گزارش صما، بهمن صالحی در دیدار با سفیر اوکراین در ایران افزود: باتوجه به هویت غیردولتی NGO ها، امکان توسعه روابط با انجام تشریفات کمتر امری میسر است.

وی اضافه کرد: انجمن های دوستی نقش پررنگی در رفع سوء تفاهمات و گرمتر شدن روابط فی مابین دو کشور داشته و ظرفیت حل و فصل مشکلات موجود از طریق ارائه تحلیل به مقام های دولتی مهیا خواهد شد.

وی درمورد تبادلات تجاری ایران و اوکراین گفت: هرچند آمار، حجم مبادلات را کمتر از یک میلیارد یورو نشان داده و اعداد به سهم کمتر از ۱۰ درصد برای ایران در کشور اوکراین اشاره می کند که نشان دهنده منفی بودن تراز تجاری برای ایران است.

سرگی یور دیلیاک، سفیر اوکراین در ایران نیز خواستار صادرات محصولات مواد خام از اوکراین به ایران شد.

به گزارش «صما» با وجود آنکه بیشترین تقاضای اوکراین خرید محصولات پتروشیمی است، اما پیشنهاد شد فضای مناسب برای حضور شرکت های ایرانی در این کشور فراهم شود و در همین راستا سه پیشنهاد مطرح و موافقت شد: ۱- مقرر شد اتاق تهاتر تشکیل شود. ۲- مرکز تجاری مشترک ایجاد شود. ۳- joint ventore با شرکت های صادر کننده خدمات فنی و مهندسی برای حضور در بازارهای بین المللی و استفاده از پایانه های اوکراین برای صادرات کالا به کشورهای دیگر تشکیل شود.

با تشکیل اتاق تهاتر بین ایران و اوکراین و افزایش واردات و صادرات بین دو کشور، این احتمال وجود خواهد داشت که بتوان سازوکاری برای استفاده از رسوب دارایی های ایران که در ازای فروش محصولات نفتی به این کشور برجای می ماند، برای فعال کردن پروژه های خدمات فنی و مهندسی استفاده کرد.

به دلیل روابط اوکراین با کشورهای اروپایی، زمینه تشکیل کنسرسیون با شرکت های ایرانی برای حضور در بازارهای مشترک مهیا خواهد شد.

همچنین در این نشست مقرر شد سفارتخانه و شرکت ها به دنبال پیدا کردن همتاهای مناسب برای تبادل اطلاعات و یافتن زمینه های همکاری باشند تا بتوان تراز مناسب تجاری فی مابین، در حوزه کالا و صادرات خدمات فنی و مهندسی ایجاد کرد.

همچنین پیشنهاد شد برای متعادل کردن تراز تجاری، اوکراینی ها ضمن استفاده از محصولات ایرانی امکان صادرات کالا از طریق کشورمان چه از طریق فراوری و یا بسته بندی مجدد مهیا کنند که سبب ایجاد اشتغال و ارزش افزوده برای کشور اوکراین خواهد شد.

درمورد روابط شرکت های ایرانی با اوکراین، مقرر شد انجمن صدور خدمات فنی و مهندسی ایران و مرکز توسعه صادرات اوکراین مکاتباتی داشته باشند تا ضمن آشنایی زمینه های همکاری را مهیا کنند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar