۱۴:۵۱ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - 17 September 2019
کد خبر: ۵۳۷۴۵
«صما» گزارش می دهد:
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی امروز در نشست خبری رونمایی از پیوست ششم آئین نامه مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله (آئین نامه ۲۸۰۰) گفت: در این پیوست امکان مقاوم سازی نماها و دیوارها و دیگر بخش های غیرسازه ای ساختمان نیز لحاظ شده است.

به گزارش خبرنگار«صما» محمد شکرچی زاده ادامه داد: پیوست ششم آئین نامه ۲۸۰۰ امروز به ادارات کل راه و شهرسازی استان ها و سازمان های استانی نظام مهندسی ساختمان ابلاغ شد.

وی گفت: تا پیش از این آئین نامه ۲۸۰۰ صرفا به مقاوم سازی بخش های سازه ای ساختمان به خصوص اسکلت می پرداخت و بررسی ها نشان می دهد خوشبختانه در ۸۰ درصد اسکلت ساختمان های ساخته شده در سال‌های اخیر، این آئین نامه رعایت می شده که نتیجه آن، کاهش شدید تلفات در زلزله سرپل ذهاب به دلیل رعایت این آئین نامه بود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: در بخش های غیرسازه ای، آئین نامه ای نداشتیم و به همین دلیل در زلزله استان کرمانشاه، ساختمان ها عمدتاً از بخش های غیرسازه ای مانند نما و دیواره ها، دچار آسیب شدند.

وی با بیان اینکه برخی سازنده ها معتقدند رعایت این آئین نامه هزینه ساخت و ساز را افزایش می دهد، اظهار داشت: براساس برآوردهای ما رعایت پیوست ششم آئین نامه ۲۸۰۰ میزان هزینه‌های دیوار هم بین ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش می‌یابد که شامل تنها دو درصد از هزینه کل ساخت و ساز است، اما جلوی خسارات زیادی را در صورت وقوع زلزله خواهد گرفت.

وی در ادامه گفت: ۲۵ شهریور ماه سالگرد زلزله طبس بود که نزدیک به ۱۸ هزار نفر در کشور جان خود را از دست دادند. در ایران هر ۱۰ سال یک بار زلزله ای با بزرگای ۷ ریشتر رخ می دهد که همگی آنها خوشبختانه در شهرهای کوچک و زیر ۱۰۰ هزار نفر رخ داده است. اگر زلزله سال ۹۶ سرپل ذهاب که ۶۰۰ کشته داشت، در شهرهای بزرگ و یا کلان شهرها رخ می داد، خسارات آن صدها یا هزاران برابر زلزله استان کرمانشاه بود.

شکرچی زاده با بیان اینکه تأسیسات مهمی مانند بیمارستان ها در زلزله ها از اهمیت بالایی برخوردارند، گفت: متأسفانه زلزله استان کرمانشاه نشان داد که بیمارستان های ما اعم از نوساز و قدیمی ساز، تاب آوری مناسبی در برابر زلزله ندارند. در کشور ما به موضوع تاب آوری بیمارستان ها پرداخته نشده است، در حالی که در سال ۲۰۱۹ اعلام شد ۹۵ درصد بیمارستان ها در کشور ژاپن مقاوم هستند.

ضمانت اجرایی این آیین نامه، قانون نظام مهندسی است

همچنین مدیر کل دفتر مقررت ملی ساختمان در این نشست با اشاره به اهمیت اجزای غیر سازه ای در ساختمان ها گفت: در زلزله سال 96 سرپل ذهاب بیشترین خسارت ها را در دیوارهای ساختمان ها شاهد بودیم.

حامد مانی فر افزود: این در حالی است که ما چندماه پیش از وقوع زلزله این هشدار را داده بودیم و از استان ها خواسته بودیم که نسبت به این موضوع حساسیت و توجه نشان دهند.

وی با اشاره به اینکه نظارت عالیه بر ساخت و سازها را بر مبنای آیین نامه 2800 موردتوجه قرار داده ایم، گفت: در این راستا «سامانه جامع نظارت عالیه وزارت راه و شهرسازی» راه اندازی شده که این سامانه از یک سال قبل به صورت رسمی فعالیت می کند.

مانی فر با بیان اینکه از سال گذشته تا به امروز 43 هزار بازدید از این سامانه ثبت شده است، تصریح کرد: این سامانه جزو سومین سامانه هایی است که در کل کشور مورد توجه قرار گرفته است.

وی همچنین با ابراز خرسندی از افزایش رعایت مقررات ملی ساختمان در کشور بیان کرد: مبحث 6 مقررات ملی که مربوط به بارهای وارد بر ساختمان" است با 85 درصد میزان رعایت و مبحث 9 مقررات ملی تحت عنوان طرح و اجرای ساختمان های بتن آرمه با 80 درصد میزان رعایت و نیز مبحث 13 مربوط به اجرا و طراحی تاسیسات الکتریکی ساختمان ها با 75 درصد میزان رعایت درصدر مباحثی از مقررات ملی هستند که رعایت می شوند.

مدیر کل دفتر مقررت ملی ساختمان همچنین گفت: درمجموع مقرات ملی ساختمان در کشور درحدود 60درصد رعایت می شود.

وی همچنین با اشاره به تهیه پیوست ششم آئین نامه مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله گفت: ضمانت اجرایی این آیین نامه، قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان است که طبق ماده 32 این قانون رعایت مقررات ملی ساختمان، از سوی دست اندرکاران صنعت ساختمان اعم از بخش دولتی و خصوصی الزامی است.

مانی فر تاکید کرد: این آیین نامه نیز جزئی از مقررات ملی ساختمان است که مشابه سایر مباحث 22 گانه ابلاغ می شود و اجرای آن الزامی است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۹
0
0
اجرا نمیشود
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar