۱۶:۰۳ - ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - 18 September 2019
کد خبر: ۵۳۷۵۳
مدیر کل راه و شهرسازی مازندران خبر داد:
مدیر کل راه و شهرسازی مازندران از نصب و راه اندازی دستگاه شتاب نگار جدید در شهرهای آمل و قائمشهر با هدف سیستم پاسخ سریع و هشدار سریع برای زلزله خبر داد و افزود : شهرهای نکا و رامسر و تنکابن نیز در حال انجام است.

به گزارش «صما» سید محمد نظری در خصوص رویکرد شبکه شتابنگاری استان عنوان نمود: گام اول انتقال ۳۵ دستگاه قدیمی شتابنگار از داخل ساختمان ها به محوطه فضای باز و گام دوم نصب دستگاه های شتابنگار بر خط در مراکز استان و شهرهای پرجمعیت و با خطر لرزه ای بالاست و در صورت تامین اعتبار توسط استان و مسئولین استانی، راه اندازی سامانه پاسخ سریع و هشدار سریع است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان مازندران در خصوص سامانه پاسخ سریع باید گفت: پس از وقوع زلزله با استفاده از نقشه های (شیپ مپ) و تهیه نقشه برآورد خسارت بر اساس مقادیر طیفی و شناسایی مناطق با شتاب و تخریب زیاد بر اساس اطلاعات پردازش شده توسط دستگاه های شتابنگار بر خط، اطلاع رسانی دقیق در اختیار مسئولین استان و مدیریت بحران و امدادگران قرار می دهیم. و با اجرای آن در استان چندین ثانیه قبل از زمین لرزه قطع شریان های اصلی گاز و برق و توقف نیروگاه و توقف کار در کارخانه ها و کارهای خطرناک را اطلاع رسانی می کنیم.

وی افزود : تشخیص مدیریت بحران درخصوص خسارت پس از زلزله و ارسال امکانات به محل های آسیب دیده از جمله موارد مدیریت بحران آنلاین توسط این دستگاه های نسل جدید است و درصورت قطع شدن برق شهری در مواقع اضطراری، دستگاه توسط باطری ذخیره کننده ولتاژ و صفحه خورشیدی پشتیبانی می شود.

نظری مهمترین موارد کاربردی این دستگاه ها را طبق ضرایب آیین نامه ۲۸۰۰ مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، شتاب و وقوع مکان زمین لرزه مشخص می شود و در مهندسی زلزله و تحلیل سازه ها و شناخت زمین شناسی منطقه کاربرد اصولی دارد.

گفتنی است با توجه به مهم و حساس بودن شهرهای استان مازندران و موقعیت جغرافیایی حساس این استان از جمله مرزی بودن استان و نیز همسایه بودن با پایتخت و نیز اجرای اصولی و نظارت دقیق بر ساخت و ساز در شهرهای استان به ویژه شهرهای مهم عملیاتی نمودن شناسایی حریم گسل های شهرستان و تدقیق حریم گسل را می طلبد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar