۱۲:۱۰ - ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - 19 September 2019
کد خبر: ۵۳۷۵۵
گزارش «صما» از کارگاه و نمایشگاه نما در شهرداری منطقه 14 تهران:
کارگاه و نمایشگاه نمای منطقه 14 در راستای کمپین «نما، هویت شهر ما» با حضور جمعی از مسئولان، سازندگان و طراحان برگزار شد.

نباید کمیته های نما تبدیل به ایستگاه عوارض شوند

به گزارش «صما» رضا عباسی، شهردار منطقه 14 با حضور در این مراسم ضمن اشاره به اینکه باید بررسی کنیم که چرا در بخش نماهای شهری به اینجا رسیده ایم، گفت: اعتقاد دارم اگر قانون را به خوبی بفهمیم و شهر به دست افراد کاربلد بیفتد، قطعا مشکلات به حداقل می رسد.

وی با بیان اینکه می توان از طریق عمل به قانون، شهرداری را از تراکم فروشی و درآمد های ناپایدار بی نیاز کرد، اظهار داشت: امروز شاهدیم که شارژ ساختمان به مراتب رقم بالاتری نسبت به عوارض نوسازی است که توسط شهرداری از مالکان دریافت می شود. در حالی که چنانچه این عوارض به میزانی که قانون تعیین کرده است از مردم اخذ شود، بسیاری از مشکلات مالی شهرداری ها مرتفع خواهد شد.

عباسی با بیان اینکه نباید برای تمام ساختمان ها یک نسخه واحد بپیچیم، ادامه داد: باید در تمام پروژه ها به خواست مردم به عنوان ذی نفعان واقعی توجه کنیم.

شهردار منطقه 14 تهران افزود: از جمله اقداماتی که در شهرداری منطقه 14 برای درآمد زایی پیگیری کردیم، پروژه های مشارکتی بود که متاسفانه در چند دهه اخیر از طرف شهرداری ها مورد بی توجهی قرار گرفته است.

وی در ادامه با انتقاد از برخی زیر مجموعه های شهرداری تهران گفت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان ابنیه در اختیار دارد اما درآمدش برای شهرداری صفر است. سازمان ورزش هم شرایطی مشابه دارد و این یعنی سوء مدیریت.

عباسی با بیان اینکه نباید کمیته های نما تبدیل به ایستگاه عوارض شوند، گفت: نباید سازنده ها را معطل کنیم. به نظر من می توان پروانه ساختمان را برای احداث سازه صادر کنیم و در مرحله بعدی موضوع نمای آن را مورد بررسی قرار دهیم. به هر حال یادمان باشد که بافت فرسوده زیادی داریم و زلزله هم خبر نمی کند.

نباید کمیته های نما تبدیل به ایستگاه عوارض شوند

آشفتگی یا تنوع؛ مساله این است

همچنین عبدالرضا گلپایگانی، معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران با حضور در این مراسم اظهار داشت: باید مرز بین آشفتگی و تنوع در نماهای شهر مشخص شود. یکی از اصلی ترین وظایف معماران این است که بتوانند همزمان خواسته مشتری و معماری با هویت را در کنار هم ببینند چرا که اگر صرفا تابع مشتری باشند، حقوق شهر از بین می رود و اگر صرفا تابع بافت شهری و ساختمان های مجاور و مسائل هویتی باشند، حقوق مشتری تضییع می شود.

وی با بیان اینکه معماری نباید صرفا کپی سایر ساختمان ها باشد، افزود: نما یک موجود مستقل شبیه به یک قاب گرافیکی نیست. نما نشت زندگی به پوسته بیرونی ساختمان است.

گلپایگانی با بیان اینکه آن چیزی که در شهر اتفاق افتاده آشفتگی است، نه تنوع گفت: زیبایی، تناسب بین فضا و مفهوم زندگی است و اینکه صرفا برخی از مصالح را روی نما بدون توجه به ریشه های پایدار و صرفا برای سلیقه های زودگذر و مد روز اجرا کنیم، اقدامی زودگذر انجام داده ایم.

نباید کمیته های نما تبدیل به ایستگاه عوارض شوند

معماران باید از تاریخچه مناطق مطلع باشند

در ادامه این مراسم علی علایی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و کمیته علمی کمپین «نما، هویت شهر ما» با ارائه پاوریونت گفت: مشکل نماهای تهران منطقه بردار نیست و تقریبا تمام مناطق مشکلات مشابهی دارند.

وی اظهار داشت: منطقه 14 به خاطر مساجد زیاد و تعداد بالای شهدایی که تقدیم کشور کرده است به دارلمومنین معروف است.

وی با بیان اینکه معماران برای طراحی درست باید از تاریخچه مناطق مطلع باشند، گفت: باغ سلیمانیه به عنوان تنها باغ قاجاری در منطقه 14 واقع شده است که قدمت 150 ساله دارد . همچنین منطقه 400 دستگاه به عنوان اولین مناطق مسکونی که در تهران طراحی و ساخته شده است، در این منطقه قرار دارد.

علایی با اشاره به اینکه ما معماران باعث و بانی برخی ناهنجاری ها هستیم، ادامه داد: متاسفانه وضعیت آشفتگی نماهای ساختمان در شهر تهران به گونه ای است که احساس می شود از قصد دنبال وحدت نیستیم. البته چنانچه در هیچ زمینه ای شبیه هم نباشیم نتیجه اش می شود اغتشاش.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: برخی از سازندگان برای اینکه طرح تایید شود، علاوه بر استفاده از سنگ، از آجر هم استفاده می کنند در حالی که این موضوع بر اغتشاش می افزاید.

علایی خاطر نشان کرد: در بسیاری از زلزله ها نمای ساختمان ریزش می کند در حالی که سازه ساختمان از ایستایی لازم برخودار است. بنابراین از معمارن می خواهم که در تنها در صورتی که از رعایت الزامات اجرایی توسط سازنده مطمئن هستند، نمای سنگ طراحی کنند.

نباید کمیته های نما تبدیل به ایستگاه عوارض شوند

رویکرد کیفی سازی درآمد ها را کاهش داده است

در ادامه این مراسم محمد سالاری، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: در شرایطی که نگاه مجموعه تصمیم سازان و تصمیم گیرندگان معطوف به منافع شخصی شده است، کیفی سازی کار بسیار سختی است؛ کما اینکه معاونت معماری در گذشته ناهنجاری هایی را باعث شده است.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه همین حالا هم شهردارانی را موفق می دانند که درآمد بیشتری جذب کنند فارغ از اینکه این درآمد از چه جاهایی احصاء می شود. متاسفانه معماران ما هم تحت تاثیر رویکردهای سوداگرایانه قرار گرفته اند و در چنین شرایطی حاکم کردن گفتمان هایی مانند امروز بسیار سخت است.

سالاری با اشاره به اینکه شهرداری تهران سالانه 30 هزار میلیارد تومان بودجه برای اداره شهر تهران نیاز دارد، گفت: در نشست مدیران شهری نگران درآمد ها بودند چرا که اعتقاد داشتند رویکرد کیفی سازی درآمد ها را کاهش داده است و با این وضعیت نمی توان شهر را اداره کرد.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران افزود: متاسفانه تاکنون با توجه به اینکه تمام هزینه ها به راحتی از ناحیه شهرفروشی وصول می شد، اتاق فکری برای درآمد زایی ایجاد نمی کردند. امروز شاهد افت جدی منابع درآمدی شهرداری تهران به دلیل نگاه کیفی به شهر هستیم و ضرورت دارد شهردار تهران که خودشان پیشگام تحقق کیفیت در نماهای شهر هستند، ظرفیت های مختلف را برای درآمد زایی فعال کنند

وی با اشاره به اینکه شهرداری تهران 68 هزار نیرو دارد، اظهار داشت: برخی از اعضای مدیریت شهری سابق، شورای شهر و شهرداری کنونی را بدون دستاورد قلمداد می کنند چون اعتقاد دارند باید از مسیرهای انحرافی مانند تغییر کاربری درآمد کسب کنیم و مجموعه پروژه های عمرانی و بزرگراهی را ایجاد کنیم.

نباید کمیته های نما تبدیل به ایستگاه عوارض شوند

حضورمان را به صورت کیفی اثبات کنیم

مهدی صالحی، مدیر کل معماری و ساختمان معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران نیز با حضور در این مراسم اظهار داشت: زمانی که کمیته های نما وجود نداشت معماران کم ترین نقش را در طراحی داشتند اما امروز کار به متخصصان سپرده شده است.

وی افزود: چنانچه باعث ارتقای کیفیت نماهای شهری نشویم و صرفا بوروکراسی اداری را افزایش دهیم، قطعا دولت مان مستعجل خواهد بود. بنابراین باید حضورمان را به صورت کیفی اثبات کنیم.

صالحی خطاب به معماران حاضر در مراسم گفت: نباید معماران دو سال پیش باشید بلکه باید با حضور در دوره های دانش افزایی و کارگاه ها دانش خود را به طور مستمر ارتقاء دهید تا بتوانید سازنده ها را جذب کنید.

نباید کمیته های نما تبدیل به ایستگاه عوارض شوند

تقدیر از طراحان و سازندگان و اعطای گواهی

در ادامه این مراسم تعدادی از طراحان و سازندگان منتخب با اهدای لوح سپاس تقدیر به عمل آمد و به شرکت کنندگان گواهی شرکت در کارگاه تخصصی نما اهدا شد.


برگزاری کارگاه های تخصصی

لازم به ذکر است این مراسم میزبان کارگاه های تخصصی با عناوین اجرای نمای آجر توسط دکتر حمید جعفریان- کارگاه آموزشی سازه های فری فرم توسط مهندس درازگیسو- تشریح راهنما و موازین طراحی نما توسط مهندس محمد مهدی عابدی بود.

پیوستن شهردار منطقه به کمپین نما و بازدید از نمایشگاه

همچنین رضا عباسی، شهردار منطقه 14 ضمن پیوستن به کمپین « نما، هویت شهر ما» از غرفه های حاضر در نمایشگاه نما بازدید کرد و از نزدیک در جریان نحوه فعالیت ها و چالش های آنان قرار گرفت.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar