۱۵:۵۵ - ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - 24 September 2019
کد خبر: ۵۳۷۷۷
در حالی اخیرا مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه از تداوم تولید پدرخوانده‌ها در سازمان‌های نظام مهندسی خبر داده که رئیس سازمان نظام مهندسی تهران با انکار وجود پدرخوانده در سازمان‌ها سخنانی شبیه احمد خُرم را بیان کرده است.

به گزارش صما، اواسط ماه گذشته مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی از برخی جریانات عجیب سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان کشور پرده برداشت.

منصور نویریان با اشاره به سرمنشا مشکلات سازمان‌های نظام مهندسی گفته بود:‌ با آسیب‌شناسی صورت گرفته مشخص شده بخشی از مشکلات ساختاری است. الان شاید مهم‌ترین مشکلی که هم مهندسان و هم استفاده‌کنندگان از خدمات مهندسی دارند، کسانی هستند که به اسم نظام مهندسی خدمات کافی را به مردم ارائه نمی‌دهند. فکر می‌کنم حدود 2000 شرکت حقوقی در استان تهران داریم.

وی با تاکید بر این‌که نظامات مهندسی ساختمان همچنان در حال تولید پدرخوانده‌ها هستند از جمع کردن بساط شرکت‌های مهندسی صوری در حوزه ساخت و سازها خبر داد و افزود: بر اساس آمار سازمان نظام مهندسی 30 تا 40 درصد این شرکت‌ها بیشترین درآمد را دارند. شرکت‌هایی که کارهای کوچکی را انجام می‌دهند، تعداد بیشتری هستند. ولی درآمدهای اصلی به 30 تا 40 شرکت می‌رسد.

وی در پاسخ به این‌ پرسش که این شرکت‌ها برای چه کسانی هستند؟ آیا این شرکت‌ها برای افرادی است که در سازمان‌های نظام مهندسی جزو هیئت مدیره هستند، تصریح کرد: برخی از این شرکت‌ها برای اینهاست. بعضی از این شرکت‌ها برای کسانی است دوره‌هایی در نظامات مهندسی بوده‌اند و الان به هر دلیلی تبدیل به پدرخوانده شده‌اند.

نویریان تاکید کرد:‌ متاسفانه کماکان فرآیند تولید پدرخوانده‌ها در نظام‌های مهندسی ساختمان ادامه دارد. نظام مهندسی به ابزار سیاست تبدیل شده است. این حتما به ساخت و سازهای کشور ضربه‌می‌زند؛ هر جا سیاست وارد حوزه فنی شده نتیجه آن هدرفت منابع ملی بوده است و مردم متضرر شده‌اند.

به گزارش صما، این در حالی است که رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران از وجود پدرخوانده‌ها ابراز بی‌اطلاعی کرده است. محمد طاهری در گفت‌وگویی سخنان مشابه احمد خُرم، رئیس سایق نظام مهندسی ساختمان تهران را درباره نظام مهندسی ساختمان بیان کرده است. وی با بیان این‌که از وجود پدرخوانده در سازمان‌ نظام مهندسی بی اطلاع هستم، گفته است: چرا از ارتقای کیفیت ساخت و سازها در سال‌های اخیر صحبتی نمی‌شود، اما به به حاشیه توجه بیشتری می‌شود.

وی تصریح کرد:‌ در سازمان نظام مهندسی ساختمان نه مافیا می‌شناسیم و نه پدر خوانده و معتقدیم کسانیکه آنرا اعلام می‌کنند حتماً آنها را می‌شناسند.

خُرم شهریور سال گذشته در واکنش به پیگیری رسانه‌ها درباره تخلف 40 میلیارد تومانی در سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران گفته بود:‌ «عادت داریم مسائل منفی را مُد کنیم و مچ گیری کنیم. باید طراحی ساختار کرده و سیستم را اصلاح کنیم و افشاگری می‌کنیم. به جای مذاکره و جمع‌بندی درست استفاده کردن از تریبون همدیگر را محکوم می‌کنیم. این باعث ایجاد جو منفی شده و امیدها به یاس تبدیل می‌شود.»

منبع: تسنیم


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar