۱۱:۲۶ - ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - 25 September 2019
کد خبر: ۵۳۷۸۰
«صما» بررسی می‌کند:
با پایان نیمه نخست سال، تحرکات و تحولات بازار مسکن در بخش معاملات به پایین ترین سطح خود در سال ۹۸ رسیده است.

به گزارش صما در حالی که در ابتدای فصل بهار قیمت مسکن در بازار به اوج خود رسید و بسیاری از سرمایه گذاران البته سودجویان را برای ورود به این بازار اغوا کرد، اما علیرغم انتظار بسیاری از کارشناسان و پیش بینی فعالان بازار مسکن در تابستان امسال شاهد کاهش شدید حجم معاملات انجام شده بازار مسکن بودیم. کاهش شدید معاملات در پر رونق‌ترین فصل بازار مسکن نشان دهنده وجود پاییزی سرد و نوید دهنده زمستانی سردتر در این بازار است.

برای بررسی علت این شرایط می بایست تحولات شرایط کلی اقتصاد در سال گذشته و همچنین ابتدای سال جاری را بررسی کرد. افزایش شدید و ناگهانی قیمت ارز در نیمه ابتدایی سال ۹۷ موجب غافلگیری مردم و همچنین سیاست‌گذاران کشور در بخش های مختلف اقتصاد کشور شد. به نحوی که در دوره زمانی چهار ماهه ابتدایی سال ۹۷ بخش هایی از سیستم مالی اقتصاد کشور به نوعی فلج گردید.

این تغییرات سریع و خارج از کنترل موجب اتخاذ تصمیمات عجولانه و کارشناسی نشده در بخش های مختلف اقتصاد کشور شد. به نحوی که برخی از این تصمیمات موجب تشدید شرایط وخیم در بخش های مختلف اقتصاد و به تبع آن ورود بخش هایی از اقتصاد به رکود بی سابقه شد.

یکی از بزرگترین اشتباهات انجام شده در سال گذشته که سهم قابل توجهی در مشکلات کنونی دارد توزیع حجم زیادی از ارز و طلا در بازار و تزریق آن به بدنه اقتصاد جامعه برای کنترل قیمت ارز در شرایط بحرانی آن زمان بود. ورود این حجم از نقدینگی در شرایطی که بخش های مختلف اقتصاد به دلیل نوسانات در آستانه از دست دادن توجیه اقتصادی و ورود به دوران رکود بودند، موجب تشدید جریان سیل نقدینگی سرگردان در بازار شد.

ورود منابع ریالی حاصل از توزیع حجم قابل توجه نرخ ارز و طلای خارج شده از خزانه همراه حجم زیادی از نقدینگی متعلق به اقشار مختلف که به دلیل هراس از کاهش ارزش پول ملی به دنبال محلی برای تبدیل و حفظ سرمایه های خود بودند، موجب تشدید تورم و رشد خارج از کنترل قیمت ها در بازارهایی مانند ارز و طلا شد. این چرخه توزیع ارز و طلا توسط دولت و هجوم برای خرید آن از طرف بخش‌های مختلف فعال در اقتصاد کشور، حجم نقدینگی را در یک سال گذشته بیش از پیش افزایش داد.

به گزارش صما پس از اشباع این بازارهای کوتاه مدت و به سقف رسیدن قیمت ها در این بازارها، شاهد ورود جریان نقدینگی به بازارهای متوسط مانند خودرو در کشور بودیم. افزایش قیمت ها در این بازارها با تاخیری چند ماهه نسبت به بازارهای کوتاه مدت اتفاق افتاد و همانطور که شاهد بودیم موجب افزایش قیمت ها تا بیش از 100 درصد شد. حجم شدید نقدینگی موجود در بازار در کنار ورود بخش های مختلف اقتصاد به سیل نقدینگی به دلیل ناتوانی در سود دهی، موجب ورود نقدینگی به بازارهای بلند مدت و سرمایه‌بر و سنگینی مانند مسکن شد. بازار مسکن که پیش از نوسانات شدید یک سال اخیر دوران نقاهت پس از رکود چند ساله دوران قبل را می گذرانید، با ورود مهمانان ناخوانده بازار دوباره دچار تشنج شدیدی شد. به نحوی که در مدت زمان کوتاهی تورم این بخش از اقتصاد که در حالت عادی به دلیل دوره بازگشت سرمایه طولانی و سرمایه بر بودن نباید بیش از تورم عادی سالیانه باشد، افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی را تجربه کرد.

این افزایش شدید قیمت ها در بازار مسکن موجب تاثیرات مخرب شدید و طولانی مدتی در این بازار و بخش قابل توجه ای از اقتصاد شده است. این رشد شدید قیمت ها در بازار مسکن موجب برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا در این بازار شد. به نحوی که بخش قابل توجهی از متقاضیان خرید در این بازار به دلیل نوسانات شدید قیمتی و همچنین کاهش قابل توجه سطح عمومی درآمدها، به سمت بازار رهن و اجاره گسیل شدند.

این کاهش تقاضا در سمت خریداران مسکن و افزایش این تقاضا در سمت متقاضیان بازار رهن و اجاره، همزمان با افزایش شدید هزینه ساخت، موجب عدم تعادل در بازار ساخت مسکن نیز گردید به نحوی که همزمان با شروع افزایش شدید قیمت ها در بازار مسکن و ورود سرمایه‌گذاران و البته بخشی از سودجویان به این بازار، شاهد رشد ساخت و ساز در این بازار بودیم. اما با تخلیه حباب قیمت ها در سایر بازارها و رسیدن آن به بازار مسکن، شاهد تردید بسیاری از سازندگان در ادامه ساخت و یا شروع به اجرای پروژه‌های جدید مسکن هستیم.

به گزارش صما در حال حاضر شرایط ساخت مسکن وارد مرحله ای شده است که به عقیده برخی کارشناسان هزینه خرید مسکن آماده پایینتر از هزینه ساخت مسکن است. با توجه به روند تحولات اقتصادی یک سال و نیم گذشته در کشور و شرایط فعلی اقتصاد، حال و روز بازار مسکن شرایط غیرقابل پیش بینی را نشان نمی دهد.

همانطور که در سایر بخش های اقتصاد و بازارهای متوسطی مانند خودرو نیز امروز شاهدیم، رکود عمیقی در این بخش ها کم شده و این رکود ماحصل موج شدید ورود نقدینگی به این بازارها و به سقف رسانیدن قیمت ها در آنهاست.

اکنون که این سیل نقدینگی از این بازارها خارج شده و عده زیادی برای حفظ ارزش دارایی ها و یا کسب سود بادآورده اقدام به سرمایه‌گذاری در آنها کرده اند، سقف قیمتی در این بازارها علیرغم نبود متقاضی در مقابل کاهش قیمت ها به شدت مقاومت می کند. با توجه به شرایط فعلی به نظر نمی رسد در نیمه دوم سال جاری شرایطی بهتر از وضعیت فعلی بازار مسکن را بتوان شاهد بود.

به خصوص اینکه با توجه به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی بعید به نظر می رسد فعالیت نمایندگان در چند ماهه منتهی به پایان سال تمرکز زیادی بر روی خروج از رکود و بحران اقتصادی فعلی در بخش‌های مختلف اقتصاد داشته باشد.

البته باید توجه داشت عامل ایجاد تحرک و خروج از رکود و بحران در هر بازاری تقویت توان خریدار و ایجاد تحرک در سمت تولید است که با توجه به شرایط فعلی اقتصاد و تنظیم سالیانه شرایط کلی بودجه کشور، به نظر نمی رسد بتوان در نیمه دوم سال جاری تغییر قابل توجهی در شرایط بازار مسکن مشاهده کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar