۱۶:۰۳ - ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - 25 September 2019
کد خبر: ۵۳۷۸۳
در معماری گذشته ما پرهیز از بیهودگی مورد تاکید قرار گرفته است و مثلا در دوره سلجوقیان تزئینات با سازه یکی بوده است

پرهیز از بیهودگی شاخصه معماری ایرانی است

طراح برتر منطقه هفت در مورد آشفتگی سیما و منظر شهری اظهار داشت: در بررسی نقش عوامل مختلف در آشفتگی سیما و منظر شهری قبل از هر چیز باید زیر ساخت ها را مد نظر قرار دهیم. طرح تفصیلی قواعد و دستورالعمل هایی را تعیین کرده است که باید معماران بر اساس آن حرکت کنند.

محمد حسین محمدی در حاشیه کارگاه و نمایشگاه نمای منطقه هفت در گفتگو با «صما» ضمن اشاره به این مطلب که شهرداری و معماران هر دو در سیما و منظر شهری نقش دارند ، افزود: متاسفانه زمینه های فرهنگی و تاریخی ساختمان ها بررسی نمی شود و این وظیفه معماران است که قبل از طراحی مطالعات لازم را داشته باشند و در طراحی لحاظ کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می توان با مصالح مدرن امروزی معماری ایرانی اسلامی داشته باشیم، گفت: باید برگردیم به گذشته معماری و ببینیم چه شاخصه های اصلی در معماری ما وجود داشته تا آنها را در ساخت و سازهای امروزی به کار ببریم. بی شک معماری ایرانی و اسلامی شاخصه های ارزشمندی دارد که در امروز کاربرد دارند.

محمدی خاطر نشان کرد: در معماری گذشته ما پرهیز از بیهودگی مورد تاکید قرار گرفته است و مثلا در دوره سلجوقیان تزئینات با سازه یکی بوده است. اما امروز در ساختمان های ما تزئینات ربطی به سازه ساختمان ندارد و صرفا به عنوان یک پوسته روی کار نصب شده است.در برخی پروژه های امروزی هم می توان به ساختمان کتابخانه ملی ایران در خیابان حقانی اشاره کرد که سقف های وافل آن هم نقش سازه ای دارد و هم نقش تزئینی.


برچسب ها کمپین نما ، شهرداری
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar