۱۶:۲۷ - ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - 25 September 2019
کد خبر: ۵۳۷۸۴
طراح برتر منطقه هفت تهران گفت: در حال حاضر طراحی در تهران اسلوب و ضوابط مدونی ندارد و مسئول اصلی این اتفاق شهرداری است.

طراحی در تهران اسلوب و ضوابط مدونی ندارد

علی کرمی در گفتگو با «صما» ضمن اشاره به این مطلب، افزود: متاسفانه هر بار شاهدیم که ضوابط شهری تغییر می کند و این اتفاق باعث دو گانگی در طراحی و ساخت می شود که آشفتگی را به همراه خواهد داشت.

این طراح افزود: هم اکنون در طراحی ساختمان مشکلات عدیده ای با آتش نشانی داریم. مثلا در طراحی راه پله مجبوریم به گونه ای عمل کنیم که راه پله در نما قرار بگیرد تا نظر آتش نشانی تامین شود و از طرفی وقتی راه پله در نمای خیابان قرار می گیرد، طراح ها مجبور هستند نمایی را ارائه کنند که با شرایط مورد نظر همخوانی داشته باشد. در صورتی که اگر در این رابطه آتشنشانی تجدید نظر کند، دست طراحان برای ارائه طرح های بهتر باز می شود. بنابراین ماجرا به سادگی نیست که برخی از اساتید مطرح می کنند.

کرمی در مورد نقش سازندگان با بیان اینکه اولین چیزی که معمار باید در نظر بگیرد، سلیقه سازنده است، ادامه داد: چنانچه معمار باب میل سازنده عمل نکند، سازنده به راحتی قادر است طراح را تغییر دهد. اعتقاد دارم سازمان نظام مهندسی می تواند به مالکان و سازندگان چند طراح معرفی کند تا یک نفر را بعد از تحقیقات لازم انتخاب کند. تنها در این صورت است که طراح می تواند طرح مورد نظرش را بر اساس دستورالعمل ها به سازنده بدون ترس از برکناری ارائه کند.

این طراح برگزیده منطقه هفت در مورد کمیته های نما هم گفت: نفس تشکیل کمیته های نما اقدامی ارشمند است که با حضور اساتید با تجربه همراه شده است اما اعمال سلیقه در برخی مواقع مشکلاتی را برای طراحان و سازندگان به وجود می آورد.

وی اظهار داشت: باید سازمان نظام مهندسی و شهرداری برای هر کدام از مناطق قوانین پایه ای تدوین کنند تا معماران دچار سردرگمی نشوند و از طرفی راه خلاقیت برای آنها باز باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar