۱۰:۱۱ - ۰۴ مهر ۱۳۹۸ - 26 September 2019
کد خبر: ۵۳۷۸۸
«صما»گزارش می‌دهد:
تعداد ۱۰۱ پروژه عمرانی به مناسبت هفته دولت در شهرهای جدید افتتاح و عملیات اجرایی ۲۶ پروژه دیگر نیز با حضور مسئولان و مدیران ملی و منطقه‌ای در ماه های آتی آغاز خواهد شد.

بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده پروژه‌های مذکور در ۱۶ شهر جدید اندیشه، پردیس، پرند، هشتگرد، امیرکبیر، بهارستان، فولادشهر، مجلسی، صدرا، سهند، گلبهار، بینالود، رامین، شیرین شهر، عالیشهر و علوی مجموعاً بااعتباری بالغ‌بر چهار هزار و ۵۸۱ میلیارد ریال افتتاح و کلنگ زنی خواهند شد.

طبق اطلاعات منتشرشده در این مدت تعداد ۱۹ هزار و ۳۲۳ واحد مسکن مهر، ۱۵ مدرسه، شش واحد فرهنگی مذهبی، ۱۲ پروژه ورزشی، هفت پارک و فضای سبز، ۳۲ پروژه آماده‌سازی و محوطه‌سازی معابر و همچنین تعداد ۲۹ پروژه عمرانی دیگر نظیر خطوط لوله انتقال آب، تعریض و بهسازی مسیر، ساختمان اداری، ایستگاه پمپاژ و خط انتقال پساب و ... بااعتبار دو هزار و ۷۷۷ میلیارد ریالی بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌گرفته تا پایان شهریورماه در شهرهای مذکور به افتتاح خواهد رسید.

با توجه به برنامه‌ریزی اعلام‌شده در این زمان عملیات اجرایی ۲۶ پروژه عمرانی شامل سه مدرسه، سه باب واحد فرهنگی مذهبی (مسجد)، دو پروژه ورزشی، پنج پارک و مجموعه فضای سبز، هشت پروژه آماده‌سازی و محوطه‌سازی معابر و همچنین پنج پروژه دیگر در حوزه‌هایی ازجمله قطار حومه‌ای مجلسی-فولاد مبارکه-بهارستان، سرای محله، مخزن ، خط فاضلاب و ... بااعتباری بالغ‌بر یک هزار و ۸۰۴ میلیارد ریال آغاز خواهد شد.

گفتنی است عملیات احداث تعداد حدوداً ۲۰ هزار واحد مسکونی برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن نیز به مناسبت هفته دولت در سطح شهرهای جدید به دستور رئیس‌جمهوری آغاز و در دستور کار این شهرها قرار خواهد گرفت.

متن زیر فعالیت‌های انجام‌شده در چند شهر جدید در طی شهریورماه است .

حبیب اله طاهر خانی، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید:

آماده‌سازی زمین برای ساخت ۵۹ هزار واحد مسکونی

کار ساخت نزدیک به ۲۰ هزار واحد مسکونی (۱۹ هزار و ۹۳۶ خانه) در ۹ شهر جدید کشور شروع و هم‌زمان مراحل آماده‌سازی زمین برای شروع ساخت ۵۹ هزار واحد مسکونی دیگر نیز در شهرهای جدید آغازشده است.

ساخت‌وسازهای مسکونی در شهرهای جدید در قالب برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن دو فرق اساسی با طرح مسکن مهر در این شهرها دارد، در طرح مسکن مهر، سازنده‌های مسکن به‌نوعی نقش پیمانکار داشتند و سرمایه‌گذار تلقی نمی‌شدند؛ ضمن آن‌که در آن طرح، نوعی تضمین فروش به سازنده‌ها داده شد مبنی بر اینکه واحدهای مسکونی ماه‌ها قبل از تکمیل فرآیند ساخت،‌ از طرف دولت به متقاضیان واجد شرایط، پیش‌فروش شده بود.

همچنین در برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، زمین‌های متعلق به شرکت عمران شهرهای جدید به‌عنوان سهم دولت به سازنده‌ها واگذار می‌شود و ساخت‌و‌ساز به شکل مشارکتی خواهد بود. سازنده‌ها بعد از اتمام فرآیند ساخت مسکن در این برنامه، بخشی از واحدهای مسکونی را به‌عنوان سهم خود در اختیار می‌گیرند و بخش دیگری از واحدها درازای زمین‌های دولتی اختصاص داده‌شده به برنامه، در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار می‌گیرد تا به متقاضیان واجد شرایط و خانوارهای نیازمند مسکن عرضه شود.

از این ۲۰ هزار واحد مسکونی جدید در حال ساخت در شهرهای جدید، کمترین واحدها به شهر جدید پردیس اختصاص دارد. در پردیس علاوه برساخت و سازهای مسکن مهر که در جریان است، به‌تازگی ساخت ۱۵۰ هزار واحد مسکونی جدید نیز در چارچوب برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن آغازشده است. یکی از مهم‌ترین دلایل تعریف حجم کم ساخت واحد مسکونی جدید در پردیس به ظرفیت مسکونی قابل بارگذاری در این شهر مربوط می‌شود. بیشترین پروژه مسکونی جدید تعریف‌شده در برنامه ۱۱۰ هزار واحدی شهرهای جدید برای فولادشهر اصفهان است که بر این اساس ساخت هفت هزار و ۱۳۴ واحد مسکونی به‌تازگی در این شهر آغازشده است.

در شهر جدید بهارستان نیز کار ساخت یک هزار واحد مسکونی آغازشده و در شهر جدید پرند در جنوب‌غرب تهران هم اخیراً کلنگ ساخت چهار هزار و ۴۵۰ واحد مسکونی زمین زده شد. در شهر جدید هشتگرد در غرب استان البرز نیز فعلاً ساخت‌و‌ساز ۵۲۰ واحد مسکونی در راستای برنامه اقدام ملی تولید مسکن شروع‌شده است. در شهرهای جدید گلبهار و سهند نیز به ترتیب کار ساخت دو هزار و ۷۶۰ واحد و ۱۵۰۰ واحد مسکونی آغازشده است. در صدرای شیراز نیز ساخت‌وسازهای جدید مسکونی فعلاً با ظرفیت هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در جریان است. همچنین معادل ۸۰۰ واحد به ظرفیت مسکونی شهر جدید امیرکبیر اضافه‌شده است.

پدرام صمیمی فر، عضو هیئت‌مدیره شرکت عمران شهر پرند:

شهر جدید "پرند" تنها شهر پایلوت پروژه TOD است

شهر جدید پرند، تنها شهر پایلوت پروژه TOD (توسعه مبتنی بر حمل‌ونقل) است. این پروژه یکی از پروژه‌های مهمی ‌بود که از چند سال گذشته در وزارت راه و شهرسازی شروع‌شده و پرند با توجه به موقعیت و امکاناتی که دارد به‌عنوان پایلوت شهرهای جدید در این موضوع قرار گرفت. اکنون مطالعات این طرح را به اتمام رسانده و کانون‌های طرح را مشخص کرده‌ایم. به دنبال آن مطالعات فاز دو این طرح را امسال آغاز می‌کنیم تا بتوانیم از یک حمل‌ونقل سبک شهری موسوم به LRT (حمل‌ونقل ریلی سبک) در شهر جدید پرند استفاده کنیم. شهر جدید پرند به دلیل اجرای پروژه TOD (توسعه مبتنی بر حمل‌ونقل ریلی، عمومی، درون‌شهری) از اهمیت بالایی برخوردار بوده و نزدیکی آن به پایتخت ایران، فرصت خوبی را برای سرمایه‌گذاران به وجود آورده است.

نستور درخشنده پور مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید علوی:

پنج طرح عمرانی در شهر جدید علوی هرمزگان افتتاح شد

پنج طرح عمرانی و خدماتی شامل زمین چمن مصنوعی و رخت‌کن این مجموعه به مساحت هزار و ۳۶۰ مترمربع، سه باب واحد تجاری به مساحت ۷۰ مترمربع، احداث آب‌نما در بوستان این شهر به طول هزار متر و محوطه‌سازی برای ۵۰ واحد مسکونی به مساحت پنج هزار مترمربع با حضور مسئولین منطقه‌ای و استانی باارزشی بالغ‌بر دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

این واحد‌ها با دو هزار و ۴۰۰ مترمربع مساحت و اعتبار چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تا پایان امسال تکمیل و بهره‌برداری می‌شوند.در حال حاضر ۱۰۰ میلیارد تومان پروژه عمرانی در شهر جدید علوی در حال اجراست اعتبار ساخت طرح‌های عمرانی در شهر جدید علوی از محل درآمد‌های شرکت عمران شهرهای جدید کشور و وزارت راه و شهرسازی تأمین‌شده است.

سید مهدی هدایت مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس:

عملیات اجرایی مترو پردیس از اواخر آبان‌ آغاز می‌شود

برای تکمیل زیرساخت‌های حمل‌ونقل شهر جدید پردیس و اتصال به متروی تهران امسال، متروی پردیس در لایحه بودجه، ردیف دار شد.امسال هزار میلیارد تومان از منابع وزارت راه و شهرسازی برای اجرای طرح متروی جدید شهر پردیس تأمین اعتبارشده است، با این تأمین اعتبار، هم‌اکنون در مراحل نهایی تکمیل نقشه‌های اجرایی و نتایج آزمایش خاک هستیم.

متروی شهر جدید پردیس از امتداد خط ششم مترو تهران شروع می‌شود و تا روبروی "پارک علم و فناوری" که ایستگاه نهایی است امتداد می‌یابد.یادآور می‌شود طول این خط را حدود ۲۴ کیلومتر است .

هومن گریوانی مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار:

۷۹۴ واحد مسکن مهر شهر جدید گلبهار به بهره‌برداری رسید

تاکنون حدود ۸۰ درصد واحدهای مسکن مهر در شهر جدید گلبهار به بهره‌برداری رسیده است که امروز نیز ۷۹۴ واحد دیگر که توسط انبوه‌سازان و تعاونی‌ها ظرف مدت سه سال احداث‌شده به متقاضیان واگذار می‌گردد.در حال حاضر ۳ هزار و ۴۵۱ واحد مسکن مهر در حال ساخت قرار دارد، برای هر مترمربع از این واحدهای مسکونی به‌طور ناخالص ۸۰۰ هزار تومان هزینه شده است.افرادی که عمدتاً در این واحدها اقامت دارند تحت پوشش بهزیستی، کمیته امداد و از اقشار کم‌درآمد هستند.تکمیل و واگذاری واحدهای باقی‌مانده مسکن مهر به‌عنوان یک اولویت در برنامه کاری این شرکت قرار دارد، ۵ هزار و ۸۱۳ واحد در گلبهار فاقد متقاضی است که در جلسه اخیر شورای مسکن استان در خصوص تعیین تکلیف این واحدها وظایفی تعیین‌شده است.

مسلم خانی مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید اندیشه:

سه پروژه شهری در شهر جدید اندیشه افتتاح شد

با توجه به ما‌مویت شرکت عمران شهر جدید اندیشه ما همواره سعی داشته‌ایم در راستای ایجاد زیرساخت‌های لازم اقدامات و مأموریت خود را به نحو احسن انجام دهیم که در هفته اول شهریور پروژه‌های مدرسه نهال در فاز ۳ اندیشه خیابان ولیعصر ( از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز در این پروژه استفاده‌شده)، مسجد امام هادی (ع) در فاز ۵ اندیشه و نورپردازی نما و فضای بازار نقش اندیشه افتتاح شد .

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar