۱۳:۰۷ - ۰۴ مهر ۱۳۹۸ - 26 September 2019
کد خبر: ۵۳۷۹۰
گزارش «صما» از کارگاه و نمایشگاه نمای شهرداری منطقه هفت تهران:
کارگاه و نمایشگاه نمای شهرداری منطقه هفت در راستای کمپین «نما، هویت شهر ما» با حضور جمعی از مسئولان، معماران و سازندگان برگزار شد.

پلان و نما را در آینده یک نفر طراحی می کند

به گزارش «صما» سمیه حاجوی، شهردار منطقه هفت با حضور در این مراسم اظهار داشت: با توجه به آشفتگی چند دهه نماهای شهر تهران، کمیته های نما در مناطق 22 گانه تعیین شد تا به هویت اصیل ایرانی برگردیم.

وی با بیان اینکه تهران مملو از الگوهای متعدد بدون الگوی خاص است، گفت: علاوه بر معماری باید به ایمنی نماهای شهری اعم از مصالح و جزییات اجرایی هم توجه ویژه ای شود.

شهردار منطقه هفت با بیان اینکه در منطقه هفت 315 هزار نفر زندگی می کنند، خاطر نشان کرد: منطقه هفت دارای 238 هکتار بافت ریز دانه و متراکم است که امیدواریم در نوسازی این مناطق با رعایت الگوهای معماری ایرانی - اسلامی موفق باشیم.

حاجوی با اشاره به اینکه امیدواریم با کمک نخبگان بتوانیم معماری اصیل ایرانی را اجرا کنیم، گفت: اتفاقات خوبی قرار است در رابطه با نما و هویت شهری منطقه هفت اتفاق بیفتد.

پلان و نما را در آینده یک نفر طراحی می کندمعماری زمینه گرا مورد توجه قرار گیرد

در ادامه این مراسم نادری، معاون معماری اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران نیز اظهار داشت: رویکردی که هم اکنون در مورد نما در پیش گرفته ایم، زمینه گرایی است. هم اکنون بسیاری از معماران به دنبال انجام طرح های خاص هستند در حالی که ما به دنبال هماهنگی در جداره های شهری هستیم.

وی ادامه داد: در بحث معماری زمینه گرا ضوابط خاص مناطق را در دستور کار قرار دادهیم و برخی هم هم اکنون تهیه شده است. باید موضوعاتی مانند نوع مصالح، سبک های رنگی و ... برای رسیدن به هماهنگی مد نظر قرار می گیرد.

نادری با بیان اینکه از ابتدای مرداد ماه پرونده ها سیستمی شده است، افزود: در گذشته زمانی که ایرادی از طراحی و نما می گرفتیم، طراحان عنوان می کردند که پلان متعلق به ما نیست و شخص دیگری آن را طراحی کرده است اما مقرر شده در آینده طراح پلان و نما یک نفر باشد.

وی در ادامه از سازمان فن آوری اطلاعات شهرداری تهران خواست که اجازه دسترسی به همجواری ها را به طراحان بدهد.

پلان و نما را در آینده یک نفر طراحی می کند

نما کاغذ دیواری نیست

در ادامه این مراسم علی علایی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و کمیته علمی کمپین «نما، هویت شهر ما» ضمن ارائه پاورپوینت به آسیب شناسی نماهای شهر تهران پرداخت و گفت: منطقه هفت از نظر دارا بودن باغ ایرانی بسیار دارای اهمیت است. از جمله این باغ های می توان به عشرت آباد اشاره کرد که 150 تا 200 سال قدمت دارد و کوشک متصف به آن کماکان سالم مانده است.

وی در ادامه با انتقاد از متفاوت بودن نماهای مناطق و عدم رعایت همجواری ها اظهار داشت: آنقدر تفاوت بین ساختمان ها وجود دارد که احساس می شود این متفاوت بودن به عمد اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه در نما باید با پلان هماهنگ باشد، افزود: برخی نما را به مثابه یک کاغذ دیواری می دانند در حالی که نما باید سه بعدی باشد.

علایی با بیان اینکه در نماهای شهری باید از کثرت به سمت وحدت حرکت کینم، خاطر نشان کرد: نباید یک ساختمان را با تقسیم بندی و لایه لایه کردن به چند ساختمان تبدیل کنیم بلکه باید چند ساختمان را حتی الامکان یک ساختمان نشان بدهیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: از معماران درخواست دارم باران گیر برای لبه بام ها طراحی نکنند چون این مو.ضوع تبدیل به نوعی اغتشاش بصری در شهر شده است.

پلان و نما را در آینده یک نفر طراحی می کند

شروع مشکل نما با ورود مدرنیته

وحید قبادیان، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد تهران مرکز نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود. وی گفت: مشکل معماری ما از زمانی آغاز شد که از جهان سنت وارد جهان مدرن شدیم.

وی افزود: سازنده ها و معماران ما به ساخت و ساز های سنتی اشراف داشتند و ساختمان های متوازن و زیبایی خلق می کردند اما امروز با صنعتی شدن ساختمان شاهد اغتشاش بصری هستیم که باعث ناهنجاری روحی در شهروندان می شود.

قبادیان با بیان اینکه وحدت در عین کثرت بسیار حائز اهمیت است، خاطر نشان کرد: در برخی بناها مانند مساجد ماجرا متفاوت است.

وی با انتقاد از نبود برنامه برای جلوگیری از اغتشاش در نماهای شهری و حفظ بافت های تاریخی اظهار داشت: در میدان ارک به عنوان یکی از قدیمی ترین مناطق شاهد بودیم که برج بنا می کردند و این یعنی نابودی بناهای تاریخی و وقتی وسط بازار تاریخی چنین کاری انجام می شود چه انتظاری می توان از معماران داشت البته شهرداری هم باید بودجه لازم را برای اداره شهر تامین کند.

پلان و نما را در آینده یک نفر طراحی می کند
تقدیر از طراحان و سازندگان و اعطای گواهی

در ادامه این مراسم تعدادی از طراحان و سازندگان منتخب با اهدای لوح سپاس تقدیر به عمل آمد و به شرکت کنندگان گواهی شرکت در کارگاه تخصصی نما اهدا شد.


برگزاری کارگاه های تخصصی

لازم به ذکر است این مراسم میزبان کارگاه های تخصصی با عناوین اجرای نمای آجر توسط دکتر حمید جعفریان- کارگاه آموزشی جزییات اجرایی نما توسط مهندس برخوردار- تشریح راهنما و موازین طراحی نما توسط مهندس محمد مهدی عابدی بود.

پلان و نما را در آینده یک نفر طراحی می کند

بازدید شهردار و معاون اداره کل معماری و ساختمان از نمایشگاه

سمیه حاجوی، شهردار منطقه هفت تهران و نادری، معاون معماری اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران از غرفه های حاضر در نمایشگاه نما بازدید کردند و از نزدیک در جریان نحوه فعالیت ها و چالش های آنان قرار گرفتند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar