۱۵:۲۸ - ۰۶ مهر ۱۳۹۸ - 28 September 2019
کد خبر: ۵۳۷۹۸
در اولین نشست سیاست‌گذاری «چهارمین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» مطرح شد:
اولین نشست سیاست گذاری «چهارمین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» صبح امروز شنبه در ساختمان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری برگزار شد.

اولین نشست سیاست گذاری «چهارمین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» صبح امروز شنبه با حضور عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهردار ی، صالحی مدیر کل معماری و شهرسازی شهرداری، محمود گلابچی چهره ماندگار صنعت راه و ساختمان کشور و جمعی از کارشناسان نهادهای دولتی و بخش خصوصی در ساختمان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری برگزار شد.

«همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» زمینه‌سازی برای اجرای بهتر ساختمان‌ها است

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه «همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» زمینه سازی برای اجرای بهتر ساختمان ها است، گفت: در حال حاضر ساخت و سازهایی که در کشور و به خصوص در تهران انجام می شود، با کار مهندسی فاصله زیادی دارد.

به گزارش خبرنگار «صما» عبدالرضا گلپایگانی در این جلسه با بیان این مطلب افزود: یک بخشی از تلاش کسانی که به دنبال ایجاد فرآیندهای مهندسی در بخش ساختمان هستند، نتیجه داده و بخش زیادی از آن تاکنون نتیجه بخش نبوده است.

وی ادامه داد: از منظر موارد متعددی نظیر دانش فنی، تکنولوژی و توانایی ساخت، مصالح ساختمانی استاندارد زمینه ها بسیار فراهم است؛ اما شبکه عناصر ارتباطی با هم ندارند و خروجی کار مطلوب کسانی نیست که در این جلسه حضور دارند و یا متولیان و مسئولانی که در زمینه تدوین قوانین و دستورالعمل ها فعالیت دارند.

گلپایگانی با اشاره به اینکه تلاش هایی در این بخش انجام شده است، گفت: اما این تلاش ها با نتیجه مطلوب و موردنظر فاصله زیادی دارد و شهرداری به واسطه وظیفه ای که قانون بر عهده این نهاد گذاشته است؛ باید به صورت جدی تر به این مسئله ورود پیدا کند.

وی در عین حال گفت: یکی از وظایف شهرداری ها طبق تبصره 7 ماده 100 قانون شهرداری، نظارت بر ساختمان هایی است که ساخته می شود و رعایت اصول فنی و شهرسازی جزو الزاماتی است که به عنوان وظایف شهرداری مطرح است.

گلپایگانی با انتقاد از اتلاف سرمایه های ملی درپی روند کنونی موجود در بخش ساختمان بیان کرد: سالانه یک میلیون متر مربع پروانه در تهران صادر می کنیم و در دوران کنونی که دوره رکود است و دوره رونق نیست؛ اگر این یک میلیون متر مربع هم‌راستا با ضوابط و معیارهای صرفه جویی در مصرف انرژی ساخته شود، می توانیم در استفاده و نگهداشت از سرمایه های ملی بسیار موفق شویم و این مسئله بسیار مهمی است.

عزمی برای عملیاتی شدن شعارهای بهینه سازی وجود ندارد/ لزوم اصلاحات در نظام آموزشی

همچنین چهره ماندگار صنعت راه و ساختمان کشور با بیان اینکه در چهارمین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی نباید تکرار مباحث مطرح شده در همایش های اول، دوم و سوم تکرار شود، گفت: تردیدی نیست که ما باید به سمت ساختمان های پایدار، بهینه شدن مصرف انرژی و حفظ محیط زیست برویم و به ضرورت این موضوع پی برده ایم.

محمود گلابچی در این نشست تاکید کرد: ما در چهارمین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی باید به این بپردازیم که چه موانع و آسیب هایی موجب شده تا این اهداف و برنامه ها به سرانجام نرسد.

وی با تاکید بر ضرورت ورود جدی شهرداری به این مسئله گفت: در زمینه اجرای برچسب انرژي ساختمان و ضوابط موجود در بخش بهینه سازی مصرف انرژی در کشور اقدامات عملی و اجرایی صورت نگرفته و کاربردی نشده است.

گلابچی با اشاره به لزوم شناسایی موانع و دلایلی که منجر به عدم اجرای این موضوع شده است، گفت: تمامی نهادهای مسئول و سیاست گذار باید در این همایش دعوت شوند و حضور یابند تا یک چارچوب تعریف شود و دستگاه های ذیربط در آن چارچوب عمل کنند.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه اهداف و الزامات باید در این مسیر مشخص شود، گفت: شهرداری بیش از هر نهاد و سازمانی می تواند این آرزوی متخصصان حوزه انرژی را عملیاتی کند و در کاهش مصرف انرژی موثر باشند و باید در همایش مذکور شرایط پیاده سازی این هدف فراهم شود.

گلابچی در ادامه با بیان اینکه مصرف بهینه انرژی باید در دانشگاه ها به طور جدی پیگیری شود، گفت: اجزای عملیاتی شدن این هدف را باید پیگیری و موارد اصلاحی را شناسایی کنیم.

استاد صاحب کرسی یونسکو در رشته معماری گفت: همه ما شعارهای روشن فکرانه در خصوص بهینه سازی مبحث انرژی می دهیم، اما عزمی برای عملیاتی شدن این شعارها وجود ندارد و نیاز به نظامی برای ممیزی کردن بحث انرژی است تا بتوانیم گام های بلندی برای تحقق این هدف برداریم.

گلابچی یادآور شد: امروز در نظام آموزشگاهی باید تلاش بسیاری شود و فقط سازمان نظام مهندسی در آزمون های خود به این موضوع نپردازد، بلکه در دانشگاه ها نیز تلاش هایی درخصوص پایداری و مصرف بهینه انرژی انجام گیرد.

لزوم تعامل با انجمن های علمی، فنی و صنعتی/ بحران در مصرف آب

مدیر بخش تاسیسات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در این جلسه گفت: علیرغم تمام تلاش‌هایی که جامعه فنی کشور و دانشگاه‌ها درخصوص بهینه سازی مصرف انرژی انجام داده اند به نتیجه مطلوبی در این زمینه نرسیده ایم.

شهرام دلفانی با انتقاد از اینکه مبحث 19 مقررات ملی ساختمان به طور جدی رعایت نشده است، افزود: مباحث 15،16، 17و 19 مقررات ملی ساختمان باید بیشتر جدی گرفته شود.

وی همچنین با بیان اینکه در بخش مصرف آب وضعیت کشور بحرانی است، افزود: در این همایش باید به مسئله مصرف آب پرداخته شود.

این مسئول افزود: کشور ما در بخش بخش آب به قدری فقیر است و مشکلات ما از منظر مصرف آب به قدری بحرانی است که لازم است در این همایش دغدغه ها مطرح و راه حل های پیشنهادی ارائه شود.

وی تاکید کرد: هرچند تنها درصد کمی از مصرف آب کشور در بخش ساختمان ها صورت می گیرد، اما لازم است که اقدامات عملی را در این بخش انجام دهیم.

دلفانی با تاکید بر اینکه کارهای تحقیقاتی و مقالاتی که دانشگاه‌ها ارائه کرده‌اند، کمترین ارتباط عملی را با صنعت ساختمان داشته و در صنعت ساختمان کاربردی ندارند، گفت: کشور ما فرصت سعی و خطا ندارد، از سوی دیگر نیز دانشگاه‌ها باید خود را به مباحث عملی نزدیک‌تر کنند.

وی گفت: ما به یک رویکرد صحیح در زمینه آموزش نیاز داریم و معتقدیم در همایش انرژی باید به جای ارائه مقالات تخصصی، بیشتر برگزاری کارگاه های تخصصی و آموزشی باید مدنظر قرار گیرد.

دلفانی با تاکید بر لزوم ورود بخش خصوصی به این حوزه بیان کرد: انجمن های علمی، فنی و صنعتی کشور در این زمینه به ما کمک کنند. چرا که بخش خصوصی از دانش و تخصص بالایی برای تحقق این آرزوی متخصصان حوزه انرژی برخوردارند.

برگرداندن رشته تاسیسات به دانشگاه‌ها در راس‌امور قرار بگیرد/ فارغ التحصیلان رشته تاسیسات تهی از تخصص هستند

دبیر انجمن صنعت تاسیسات ایران نیز با ابراز تاسف از اینکه در سال‌های اخیر به رغم تدوین مباحث چندگانه مقررات ملی ساختمان، شاهد پسرفت در زمینه ساختمان سازی و به تبع آن طراحی و اجرای تاسیسات ساختمان هستیم، گفت: باید از سیستم فست فودی در بخش تاسیسات خوداری کنیم.

طباطبایی در این جلسه با تاکید بر اینکه باید کم کاری خود را در بخش بهینه سازی انرژی بپذیریم و هرچه سریعتر درمان عاجل کنیم، اضافه کرد: مهمترین چالش در بخش های ساختمان و تاسیسات، اجرای دقیق و بدون اغماض مقررات ملی ساختمان است.

وی یادآور شد: جدای از کیفیت تاسیسات، آموزش مهندسان تاسیسات در دانشگاه ها بسیار ضعیف است و این مسئله باید به طور کلی مورد تجدیدنظر قرار گیرد.

به گفته طباطبایی، فارغ التحصیلان رشته تاسیسات تهی از تخصص هستند و پیشنهاد داده ایم که در دانشگاه ها در زمینه دمای تاسیسات نیز تغییراتی ایجاد شود و با تغییر دمای آسایش در فصل تابستان و زمستان می توان در حجم عظیمی از انرژی صرفه جویی کرد.

وی با بیان اینکه یکی از معضلات فعلی ما این است که در حوزه تاسیسات مهندسی نمی شود، گفت: معضل کنونی ما مصرف انرژی در بخش تاسیسات است و سیستم مهندسی تاسیسات، مهندسی معکوس شده است و خلاقیت در کار به دلیل فقدان دانش وجود ندارد.

طباطبایی تاکید کرد: با حذف رشته تاسیسات از دانشگاه ها فارغ التحصیلان دانشگاهی تهی از تخصص شدند و برگرداندن رشته تاسیسات به رشته های دانشگاهی باید در راس امور قرار بگیرد.

سازندگان دوستدار محیط‌زیست در مناطق 22 گانه تهران شناسایی و تقدیر شوند

همچنین در این نشست مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: از سوی این اداره تمام مولفه های ساختمان پایدار از جمله بهینه سازی مصرف انرژی، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، مدیریت پسماند و پساب و... مشخص شده و این مولفه ها می تواند در زمینه شناسایی ساختمان های سبز موثر باشد.

انصاری با اعلام اینکه ما به دنبال شناسایی ساختمان های تحت تملک شهرداری برای بهینه سازی انرژی هستیم، افزود: پیشنهاد ما این است که در 22 منطقه شهرداری تهران، 22 مالک یا سازنده دوستدار محیط زیست که مولفه های مبحث انرژی را در ساخت و سازهای خود رعایت می کنند، شناسایی و تقدیر شوند.

وی ادامه داد: نیاز است بسته تشویقی و آموزش یا ابزار قانونی بازدارنده ارائه شود تا تعداد دوستداران محیط زیست گسترش پیدا کند.

انصاری همچنین با بیان اینکه مدیریت مصرف انرژی و آب در شهرداری تهران جزء اولویت‌های اداره کل محیط زیست است، یادآور شد: در سیاست‌های کلان کشور توجه به محیط زیست یک نیاز و ضرورت است و پررنگ شدن مباحث محیط زیستی در برنامه سوم مدیریت شهری با جدیت دنبال می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به منابع محدود باید در زمینه اصلاح فرآیند‌های مصرف برنامه ریزی شود تا موجب صرفه جویی در هزینه‌های مدیریت شهری شود.

وی در پایان گفت: خروجی همایش مذکور، باید تشکیل کارگروه مشترک، تدوین معیارهای تشویقی و ابزار بازدارنده برای بهینه سازی مصرف انرژی و دستیابی به ساختمان های سبز و پایدار باشد.

سازمان های نظام مهندسی متخصصان انرژی را آموزش می‌دهند

رئیس بخش انرژی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازینیز در این جلسه گفت: یکی از کارهای مهم در زمینه انرژی که ثمره آن نهایی شده است، ویرایش جدید مبحث 19 مقررات ملی ساختمان است.

بهروز محمد کاری با بیان این مطلب افزود: در این راستا از متخصصان حوزه انرژی دعوت می شود در زمینه اصلاح این مبحث به ما کمک کنند و تا یک ماه و نیم آینده ویرایش جدید آن را برای تصویب نهایی می فرستیم.

وی ادامه داد: هدف این است که در چارچوب سیاست های آینده الزامات زیست محیطی را پیاده سازی کنیم و امیدواریم که این کارها به سندی تبدیل شود که بتوانیم به صنعت ساختمان تعمیم دهیم.

کاری همچنین با انتقاد عملیاتی نشدن برچسب انرژی ساختان در سال های اخیر گفت: موضوع مهمی که در این راستا از یک ماه دیگر شروع می شود، این است که با سازمان نظام مهندسی هماهنگ کرده ایم و مهندسانی را می خواهیم تربیت کنیم و هدف ما این است که تخصص تعمیم پیدا کند و همه استان ها متخصصانی را در بخش انرژی را آموزش دهند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar