۱۲:۰۸ - ۰۷ مهر ۱۳۹۸ - 29 September 2019
کد خبر: ۵۳۸۰۱
مدیر بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی:
مدیر بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: تنها در سه شهر کرمان، تبریز و تهران نقشه حریم گسل با بار حقوقی و الزام آور تهیه شده است و با توجه به اهمیت شهر قم و جمعیت زیاد و مهاجرپذیری آن، تهیه این نقشه در استان قم در اولویت قرار دارد.

به گزارش صما، علی بیت اللهی در جلسه کارگروه تخصصی مخاطرات زلزله، لغزش لایه های زمین؛ ابنیه، ساختمان و شهرسازی این اداره کل اظهار داشت: 21 مهرماه از طرف سازمان ملل در همه کشورها، روز جهانی کاهش ریسک نام گذاری شده است.

وی افزود: شعارامسال این کنگره، "بسازیم تا بماند" با هدف افزایش تاب آوری و کاهش ریسک بیمارستان ها، مدارس و سایر زیرساخت ها ازجمله راه است که وزارت راه و شهرسازی همایشی در این خصوص برگزار خواهد کرد.

بیت اللهی درخصوص اهمیت مطالعات فرونشست توضیح داد: این مطالعات در خصوص بررسی مخاطرات جبران ناپذیر فرونشست می باشد و برآیند این مطالعات نحوه پایدارسازی تاسیسات و زیرساخت ها در مواجهه با آن است.

شهر قم فاقد نقشه حرایم گسل مصوب است

دبیر کارگروه زلزله کشور تصریح کرد: شهر قم فاقد نقشه فرونشست، گسل و حرائم آن به شکل حقوقی و الزام آور است و این مسئله موجب می شود ساختمان ها بدون توجه به مناطق و زون های مستعد فرونشست و روی گسل ساخته شوند که این امر خطرآفرین است.

بیت اللهی ادامه داد: در مرحله اول هر نوع ساخت و ساز و صدور پروانه، می بایست استعلامات لازم مبتنی بر نقشه فرونشست و گسل ها اخذ شود که در شهر قم به دلیل فقدان این امر، شاهد ساخت و ساز بر روی گسل ها و در مناطق مستعد فرونشست هستیم.

وی درخصوص نحوه تهیه این نقشه در شهر قم ابراز داشت: این نقشه با بهره گیری از متخصصان و مهندسان نقشه برداری، شهرسازی و... با استفاده از اعتبارات ملی تهیه خواهد شد.

مدیر بخش خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه این نقشه باید الزام آور و با بار حقوقی باشد، توضیح داد: نقشه ای که توسط وزارت راه و شهرسازی تهیه می شود الزام آور و حقوقی است. این نقشه پس از بررسی و تصویب در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، توسط معاون اول رییس جمهور به استان و تمامی دستگاه ها و شهرداری ابلاغ خواهد شد و هرگونه پروانه ساخت و ساز باید براساس نقشه حریم فرونشست و گسل صادر شود.

به گفته عضو هیئت ‌علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برای کاهش ریسک فرونشست در شهر قم اقدامات اساسی با در نظر گرفتن اقلیم استان و در مواردی مانند مقابله شدید با حفر چاه غیرمجاز و اقدام به پرکردن آن، بازنگری و تعادل بخشی در استفاده از منابع آب چاه های مجاز، نصب کنتور هوشمند برای استفاده مناسب و درست، ایجاد روش های تغذیه صحیح سفره های آب زیرزمینی؛ تجدیدنظر در شیوه سنتی آبیاری و استفاده از شیوه نوین آبیاری اراضی کشاورزی و تجدیدنظر در کشت محصولات پر آب کشاورزی می تواند راه گشا باشد.

در ادامه جلسه، مدیرکل راه و شهرسازی استان قم اظهار داشت: برای انجام مطالعات در زمینه فرونشست می توان از ظرفیت دانشگاه ها بهره مند شد.

حسن صبوری توضیح داد: این اداره کل آمادگی تعامل و انجام مطالعات با استفاده از توان کارشناسی دانشگاه های سطح استان را دارد.

وی تصریح کرد: وظایف و تکالیفی برای وزارت راه و شهرسازی طرح ریزی شده است که به شکل متناظر آن، در استان ها در قالب کارگروه های مخاطرات زلزله، پدافند غیرعامل، حمل و نقل و... برگزار می شود.

صبوری در پایان خاطر نشان ساخت: برای پیگیری مصوبات و حل مشکلات استان، امیدواریم تا کارگروه های استانی به فراخور موضوعات در کارگروه های ملی حضور داشته باشند و مسائل خود را مطرح نمایند.


برچسب ها فرونشست زمین ، قم ، زلزله
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar