۱۴:۰۷ - ۰۷ مهر ۱۳۹۸ - 29 September 2019
کد خبر: ۵۳۸۰۳
رئیس شورای شهر تهران در روز ملی آتش نشان تاکید کرد:
رئیس شورای شهر تهران گفت: شهرداری باید در حیطه مقررات گذاری و اعمال مقررات ایمنی جدیت بیشتری داشته باشد و از بهره برداری ساختمان فاقد ایمنی و استاندارد لازم جلوگیری کند.

به گزارش صما محسن هاشمی صبح امروز در آیین نکوداشت روز آتش نشان، ضمن یادآوری انگیزه نام گذاری هفتم مهر به نام آتش نشانی و ایمنی اظهار داشت: امروز مناسبت گرامیداشت فداکاری آتش نشانان در کنترل آتش سوزی گسترده پالایشگاه آبادان در هفتم مهر سال ۱۳۵۹ که توسط ارتش صدام بمباران شد نام گذاری شده است.

وی با اشاره به بخشی از خاطرات آن ایام ادامه داد: در آن حادثه تعدادی از آتش نشانان غیور در جریان مهار اتش سوزی و تعدادی نیز در حین انجام وظیفه بدلیل بمباران مجدد پالایشگاه به شهادت رسیدند، اما با وجود محاصره آتش و بمب، وظیفه خود را رها نکردند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: در ۷۷ سالی که از احداث نخستین ایستگاه آتش نشانی در ایران که در سال ۱۳۲۱ در تبریز می‌گذرد، ده‌ها حادثه بزرگ رخ داده که آتش نشانان غیور ایرانی همواره در آن سربلند بوده و جان و سلامتی خود را فدای جان مردم و شهر کرده اند که نمونه بارز آن حادثه دلخراش پلاسکو بود که در سال ۱۳۹۵، رخ داد و موجب تاثری شد که هنوز داغ آن بر دل خانواده‌های شهدای پلاسکو و همکاران عزیز سازمان آتش نشانی تهران زنده است.

هاشمی با بیان اینکه طی دو سال اخیر، اقدامات مناسبی در تامین تجهیزات و نیاز‌های خاص سازمان آتش نشانی تهران جهت کنترل آتش سوزی‌های خاص و بزرگ صورت گرفته است، ادامه داد: اگرچه امروز می‌توانیم بگوییم که آتش نشانان تهرانی مجهزترین سیستم آتش نشانی در ایران را در اختیار دارند، اما هنوز فاصله زیادی با استاندارد‌های جهانی داریم و با توجه به مشکلات ناشی از تحریم‌های ظالمانه ایران، برای تامین تجهیزات آتش نشانی که جزو موارد اورژانش و اضطراری هر کشوری است با چالش مواجه هستیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران مهم‌تر از مسئله کنترل آتش سوزی را پیشگیری از آن دانست و تاکید کرد: نیاز به دقت، سلامت، صحت و نداشتن مسامحه سازمان آتش نشانی با ساختمان‌های در حال ساخت و در حال بهره برداری داریم که در این موضوع باید در حیطه مقررات گذاری و اعمال مقررات شاهد جدیت بیشتری از سوی شهرداری تهران باشیم و از بهره برداری از ساختمان فاقد ایمنی و استاندارد لازم بصورت جدی جلوگیری شود.

۳۰ درصد ماموریت‌ها کنترل آتش سوزی است

همایش روز آتش نشان امروز با حضور رئیس شورای اسلامی شهر تهران و مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در تالار ایران زمین برگزار شد.

مهدی داوری مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در این همایش با گرامیداشت یاد و خاطره ۵۸ شهید آتش نشان گفت: امروز روز آتش نشان است و من قصد ارائه عملکرد ندارم، اما ما با شغلی متفاوت و وظیفه‌ای خاص مواجه هستیم که دارای تصمیم گیری‌های لحظه‌ای و با ریسک بالاست؛در شرایط سخت، تنها روحیه ایثارگرانه و عشق به مردم است که باعث می‌شود یک آتش نشان به فعالیت خود ادامه دهد و ما در طی سال‌ها دیده ایم کسی که این خصوصیت را نداشته باشد نمی‌تواند ادامه دهد.

وی در ادامه مهارت و توان بالا را یکی دیگر از خصوصیت‌های آتش نشانان دانست و گفت: طیف حوادث فقط آتش سوزی نیست و آتش سوزی‌ها هم حتی شبیه به هم نیستند و هر کدام شرایط خاص خود را دارند؛ در این شرایط، آتش نشانان باید این مهارت و توان را داشته باشند که با حوادث مقابله کنند.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: همکاران من در سال گذشته ۷۲ هزار ماموریت انجام دادند که ۳۰ درصد آن آتش سوزی بوده است. آتش نشانان قشری هستند که به مسئولیت اجتماعی شان آگاه هستند، ما در سال گذشته ۲۵ هزار ساختمان را بازدید و ایمنی آن‌ها را بررسی کردیم. اگر ایمنی ایجاد شود شهر شرایط بهتری خواهد داشت البته هنوز راه درازی داریم تا تهران شهری ایمن و کامل شود.

وی بر آگاه سازی مردم درخصوص مسائل ایمنی و مقابله با حوادث تاکید کرد و گفت: مردم باید ایمنی را از مسئولان مطالبه کنند؛ اگر این مطالبه شکل بگیرد بسیاری از مشکلات شهر تهران حل خواهد شد.

داوری در پایان با تشکر از خرید تجهیزات آتش نشانی در سال گذشته گفت: امیدوارم حمایت مسئولان ادامه پیدا کند، ما اکنون به ایمنی آتش نشانان به عنوان یک مسئله شغلی توجه می‌کنیم و سلامت آتش نشانان برای ما یک اصل است؛ باید به تدریج استاندارد‌های لازم شغلی را در سازمان آتش نشانی بیش از گذشته لحاظ کنیم.

در پایان مراسم با اهدای لوح تقدیر از تعدادی از آتش نشانان برگزیده تقدیر شد.


انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
0
0
شهرداری جلوی تخلفات ساختمانی را نمیگیرد چه برسد به ایمنی
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar