۱۴:۲۷ - ۰۷ مهر ۱۳۹۸ - 29 September 2019
کد خبر: ۵۳۸۰۴
دبیر اتاق بازرگانی ایران و عراق هشدار داد:
دبیر اتاق بازرگانی ایران و عراق با اشاره به حضور رقبای قدرتمند در بازار پروژه‌های ساختمانی عراق هشدار داد که در صورت نرسیدن حمایت‌های لازم شرکت‌های ایرانی این ظرفیت مهم را از دست خواهند داد.

به گزارش صما، سیدحمید حسینی در نشست اتاق بازرگانی ایران و عراق اظهار کرد: با توجه به تحریم‌های آمریکا بانک مرکزی ما نتوانسته خط اعتباری لازم برای ضمانت صادرکنندگان ایرانی را باز کند و همین مساله خطر از دست رفتن برخی بازارهای مهم در عراق را افزایش داده است.

وی گفت: بخش خصوصی می‌تواند با تجمیع سرمایه‌های خود در این پروژه‌ها برنده شود زیرا امروز یکی از اصلی‌ترین بازارهای عراق پروژه‌های ساختمانی این کشور است و در صورت دیر جنبیدن ما به دست رقبای بزرگ منطقه‌ای خواهد افتاد.

وی ادامه داد:ترکیه خیز بلندی برای گرفتن پروژه‌های ساختمانی و احداث مسکن در عراق برداشته است وقتی ترک‌ها در این مناقصات برنده شوند به طور حتم از مصالح ساختمانی ترک استفاده می‌کنند و همین امر سبب می‌شود بخشی از بازار مصالح ساختمان عراق را از دست بدهیم.

دبیر اتاق بازرگانی ایران و عراق با تاکید بر اینکه برای یک صادرات هدفمند در عراق باید سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی به صادرکنندگان کمک کنند، تصریح کرد: امروز شرکت‌های قدرتمندی از عربستان سعودی، ترکیه و چین برای حضور در این پروژه‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند که در صورت فراهم نشدن مقدمات لازم می‌تواند بخشی از بازار ایران را در اختیار بگیرند. اخیراً ترکیه یک خط اعتباری پنج میلیارد دلاری برای بازسازی عراق فعال کرده و این روند به ضرر ما تمام خواهد شد.

حسینی با اشاره به روابط گسترده ایران و عراق خاطرنشان کرد: جایگاه عراق در سیاست خارجی ما بسیار ویژه است و ما در سال‌های گذشته عراق را به عنوان یکی از شرکای مهم تجاری خود تجربه کرده‌ایم. امروز نیز باید برای حفظ این بازار و گسترش همکاری‌ها از تمام امکانات خود مانند صندوق ضمانت صادرات و سازمان توسعه تجارت استفاده کنیم تا این همکاری تاریخی ادامه پیدا کند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar