۱۲:۲۶ - ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - 01 October 2019
کد خبر: ۵۳۸۱۷
مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران در گفت و گو با «صما»:
مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران گفت: حلقه مفقوده طراحی و اجرای ساختمان‌های پایدار، نبود یک سند بالادستی درخصوص این موضوع است.

مدیر کل معماری و ساختمان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به مسئولیت شهرداری در اجرای ساختمان ها گفت: به استناد قانون، شهرداری همیشه نسبت به اجرای ساختمان چه در بحث شهرسازی و چه طبق اصول فنی و بهداشتی مسئول است.

مهدی صالحی در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: طبیعتا شهرداری همیشه با استناد به این مسئولیت خود سعی کرده است که تدابیری را اتخاذ کند.

وی همچنین با اشاره به نقش شهرداری در زمینه طراحی و ساخت ساختمان های پایدار و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها گفت: امروزه یکی از موضوعات ساختمان پایدار، بهینه سازی مصرف انرژی است و توجه به موضوعاتی مثل عوامل زیست محیطی، عوامل اجتماعی و فرهنگی و امثال آن ذیل ساختمان پایدار تعریف می شود.

ضعف سند بالادستی در طراحی و اجرای ساختمان‌های پایدار

صالحی یادآور شد: این موضوعات به فراخور نیاز دنبال شده است؛ اما حلقه مفقوده آن عدم انسجام بین این موضوعات بوده و ما ضعف یک سند بالادستی را درخصوص این موضوع کاملا جدی می دانیم.

وی تاکید کرد: بر این اساس باید به سرعت یک سندی به عنوان سند راهبردی ساختمان بر مبنای طراحی و معماری پایدار ایجاد شود و فعالیت های این چنینی ذیل آن سند دنبال شود تا بتواند در یک هم افزایی کامل منجر به خروجی های موثری شود.

مدیر کل معماری و ساختمان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران همچنین تصریح کرد: هم اکنون ضعف خروجی و برون داد در این حوزه جدی است.

اثربخشی «همایش ملی ساختمان پایدار» در گرو اتحاد تمامی بخش‌ها است

صالحی همچنین در پاسخ به این پرسش که برگزاری «چهارمین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» چقدر می تواند در هم افزایی و انسجام بخشی به حرکت های جزیره ای موثر باشد، گفت: به طور قطع برگزاری این همایش نقش موثر و مفیدی در این زمینه خواهد داشت. از این نظر که همه اعضایی که کار خود را در این بخش به صورت جزیره ای دنبال می کنند؛ در کنار هم جمع می کند.

وی افزود: اما مهمتر از این موضوع آن است که این جمعی را که دور هم جمع می کنیم، در یک انسجامی و با ایجاد یک زنجیره ای به هم وصل کنیم که بعد از همایش نیز بتوانند با همان اتحاد به کار خود ادامه دهند و بتوانند خروجی های هم افزایی را داشته باشند.

به گفته مدیر کل معماری و ساختمان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، در غیر این صورت «چهارمین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» در همان همایش متوقف می شود و خروجی خاصی پیدا نخواهد کرد.

این مسئول تاکید کرد: به یقین برگزاری همایش مذکور اقدام بسیار مهمی است؛ اما از آن مهمتر ایجاد ساز و کاری است که آن اعضا بدانند در امتداد همان همایشی که در کنار هم قرار می گیرند، همچنان دست در دست هم بدهند و کارهای خود را به صورت هم افزا دنبال کنند.

گفتنی است «چهارمین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» در تاریخ 4 الی 6 آذرماه 98 با همکاری شهرداری تهران و مجتمع رسانه ای راه و ساختمان در بوستان گفتگو در تهران برگزار می شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar