۱۳:۴۰ - ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - 02 October 2019
کد خبر: ۵۳۸۲۳
مدیر بخش تاسیسات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با «صما»:
مدیر بخش تاسیسات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: امروز یکی از مسائلی که موجب شده تا نتیجه لازم در این حوزه به دست نیاید، نبود پشتوانه های مالی و ابهاماتی است که درخصوص این موضوع وجود دارد.

مدیر بخش تاسیسات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با انتقاد از اجرایی نشدن بهینه سازی مصرف انرژی در کشور گفت: اگر تا به امروز بهینه سازی مصرف انرژی نتوانسته آنطور که باید جای خود را در صنعت ساختمان پیدا کند، به دلیل این بوده که بسیاری از موضوعات مطرح شده در بخش مصرف بهینه انرژی قابلیت اجرایی نداشته است.

شهرام دلفانی در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: اگر این موضوعات و مباحث قابلیت اجرایی داشت، شرایط امروز ما به این صورت نبود.

وی با بیان اینکه نمی خواهم انگشت اتهام به سوی ارگان یا سازمان خاصی و یا دانشگاه ها نشانه بگیرم، تاکید کرد: مسئله این است که خروجی کار به صورتی نبوده که انتظار می رفت.

دلفانی یادآور شد: قبل از سال 1380 بحث صرفه جویی انرژی و ساختمان پایدار در کشور به صورت جدی شکل گرفت، اما نتیجه مورد انتظار حاصل نشد و حداقل در وزارت راه و شهرسازی به عنوان یک فرآیند جدی پیگیری نشد.

وی تاکید کرد: شاید یکی از مشکلات اصلی در این حوزه آن است که به صورت اجرایی و علمی و تئوری و با دید عمیق به موضوع نگاه نکرده ایم.

جامعه مهندسی و مردم از بهینه‌سازی مصرف انرژی بهره می‌برند

دلفانی با بیان اینکه حضور شهرداری در کنار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به عنوان نماینده وزارت راه و شهرسازی می تواند به تحقق بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها بسیار کمک کند و ما بتوانیم زوایایی را که تاکنون مشاهده نکرده ایم و یا دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و موسسات قانونگذار در کشور ندیده اند؛ بیشتر مورد توجه قرار دهیم و آسیب شناسی دقیقتری از این حوزه داشته باشیم.

وی افزود: در این صورت می توانیم به نتایج بهتری دست پیدا کنیم و بازخورد این موضوع را در جامعه ببینیم تا جامعه مهندسی و مردم بتوانند از این موارد بیشتر استفاده کنند و بهره لازم را ببرند.

مدیر بخش تاسیسات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در پاسخ به اینکه نبود مشوق های مالی چقدر مانع از بهینه سازی مصرف انرژی بوده است، گفت: در عرصه بهینه سازی مصرف انرژی مباحث جدی مطرح است و باید از تعارضات در این بخش فاصله بگیریم.

وی ادامه داد: یکی از این موارد مباحث مالی است و امروز یکی از مسائلی که موجب شده تا نتیجه لازم در این حوزه به دست نیاید، نبود پشتوانه های مالی و ابهاماتی است که درخصوص این موضوع وجود دارد.

دلفانی اضافه کرد: تلاش های بسیار زیادی از سوی نهادهای مختلف شامل سازمان نوسازی، وزارت راه و شهرسازی و زیرمجموعه های مختلف آن، دانشگاه ها و شرکت های خدمات انرژی در این بخش انجام شده، اما به دلیل اینکه بحث منابع مالی شکل نگرفته است، جواب قابل قبولی در این بخش نگرفته ایم.

گفتنی است «چهارمین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» در تاریخ 4 الی 6 آذرماه 98 با همکاری شهرداری تهران و مجتمع رسانه ای راه و ساختمان در بوستان گفتگو در تهران برگزار می شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar