۱۱:۴۹ - ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - 03 October 2019
کد خبر: ۵۳۸۲۸
گزارش «صما» از کارگاه و نمایشگاه نما در شهرداری منطقه 11 تهران:
کارگاه و نمایشگاه نمای شهرداری منطقه 11 در راستای کمپین «نما، هویت شهر ما» با حضور جمعی از مسئولان، طراحان و سازندگان برگزار شد.


80 درصد مشکلات نما ناشی از عملکرد شهرداری هاست

به گزارش «صما» نصرالله آبادیان، شهردار منطقه 11 با حضور در این مراسم اظهار داشت: برگزاری چنین مراسمی باعث شناخت بیشتر مسئولان و معماران از نظرات و مشکلات همدیگر می شود.

وی با بیان ایانکه باید نسبت به بافت تاریخی منطقه 11 حساس باشیم، افزود: توجه به هویت از جمله ارزشمند ترین اقدامات در منطقه 11 است و باید سعی کنیم سازندگان و مالکان را در این مسیر راهنمایی کنیم.

شهردار منطقه 11 خاطر نشان کرد: باید خطوط را به گونه ای تعریف و ترسیم کنیم که کسی نتواند آن را رد کند و امیدواریم با بازنگری طرح تفصیلی بتوانیم اقدامات خوبی در راستای نماهای باهویت انجام دهیم.

وی با اشاره به اهمیت پیرایش در راسته های تجاری منطقه 11، افزود: باید موضوع ساخت و ساز در منطقه 11 به گونه ای باشد که با تعریف دقیق خط آسمان بتوانیم البرز را ببینیم.

آبادیان ادامه داد: موضوعات سرمایش، گرمایش و همچنین جانمایی تابلوها در نما مورد دقت سازندگان و معماران قرار بگیرد تا این تجهیزات و تابلوها زائده اضافی روی نما نباشد.

وی با بیان اینکه مساله همجواری ها در طراحی بسیار حائز اهمیت است، گفت: اعتقاد دارم 80 درصد نواقص و ضعف های نما ناشی از عملکرد شهرداری هاست. متاسفانه شهرداری ها به اندازه ای که به علائم ترافیکی و خیابان توجه می کنند، به موضوع نما توجه ندارند.

آبادیان با اشاره به اینکه حمل و نقل عمومی در منطقه 11 وضعیت مطلوبی دارد، اظهار داشت: 58 درصد اتوبوس های دو کابین تهران روزانه از منطقه 11 عبور می کنند.

وی با اشاره به اینکه شهردار تهران بر موضوع استفاده از رنگ تاکید دارد، خاطر نشان کرد: باید در حاشیه بزرگراه های تهران علاوه بر موضوع رنگ، مولفه هایی مانند صوت و طبیعت را مورد مداقه قرار دهیم.

وی گفت: منطقه 11 در بخش نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری مقام نخست را دارا می باشد اما متاسفانه تامین سرانه های خدماتی برای شهروندان منطبق با میزان نوسازی نیست.

80 درصد مشکلات نما ناشی از عملکرد شهرداری هاست

نشان بدهیم که قابل اعتماد هستیم

در ادامه این مراسم مهدی صالحی، مدیری کل معماری و ساختمان معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران اظهار داشت: امروز باید نشان بدهیم که بودن کمیته های نما اثرات به مراتب بالاتری نسبت به نبودنش دارد و از طرفی به سازندگان این پیام را برسانیم که ما قابل اعتماد هستیم.

وی افزود: کارگاه های تخصصی و نمایشگاه ها با رویکرد آموزشی ترویجی انجام می شود و بی شک بدون شکل گیری اقدامات فرهنگی نمی توان با تکیه بر اجرای قانون کارها را پیش ببریم.

صالحی با بیان اینکه امیدواریم معماران در کارگاه های نما مشارکت کنند، ادامه داد: کمیته های نما در گذشته هم بر اساس بخش نامه شهرداری فعالیت می کردند اما با ابلاغ مصوبه شورای شهر در پایان سال 97 فعالیت آنان شکل قانونی به خود گرفت.

مدیر کل معماری و ساختمان افزود: اجرای قانون موضوعات تنبیهی را پیش می کشد اما برای ارتقای کیفیت نماهای شهر این امر به تنهایی کفایت نمی کند و باید فرهنگ سازی در دستور کار قرار بگیرد. در واقع روی خشک ماجرا باید و نبایدهاست و روی نرم موضوع کار ترویجی است. کمپین نما در این مسیر راه اندازی شده است.

صالحی خاطر نشان کرد: در کارگاه های تخصصی باید چهار دسته کار انجام دهیم. آموزش قوانین و مقررات نما، مصالح استاندارد و روش های نوین نما- برگزاری نمایشگاه برای ترویج مصالح و نماهای برتر- تشویق و ترغیب سازندگان و طراحان و نهایتا تدوین کار پژوهشی در پایان کارگاه های تخصصی مناطق 22 گانه از مهم ترین برنامه هایی است که اجرایی خواهد شد.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که روزی برسد که سازندگان و مالکان، نما را متعلق به تمام مردم بدانند نه یک امر خصوصی.

80 درصد مشکلات نما ناشی از عملکرد شهرداری هاست


80 درصد مشکلات نما ناشی از عملکرد شهرداری هاست

متفاوت بودن عمدی؟!

همچنین علی علایی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران و کمیته علمی کمپین «نما، هویت شهر ما» با بیان اینکه منطقه 11، 1200 هکتار وسعت دارد و 100 هزار خانواده را در خود جای داده است، گفت: در گذشته بخشی از حصار طهماسبی مربوط به دوران صفویان و حصار ناصری در این منطقه قرار داشته است.

وی با بیان اینکه تمام معماران باید از گذشته منطقه خود آگاه باشند، گفت: امروز گرفتار اغتشاش هستیم به گونه ای که از همان ابتدا ظاهرا قرار بر متفاوت بودن است نه هماهنگی و همجواری سیما و منظر شهری.

وی با بیان اینکه در بسیاری مواقع هیچ هماهنگی و نسبتی بین نما و پلان داخلی نمی بینیم، ادامه داد: نباید نما را از طراحی جدا کنیم. به عبارت دیگر این دو باید توسط یک نفر طراحی شوند.

علایی با اشاره به اینکه نباید دنبال بزک کردن نما باشیم، افزود: در اغلب موارد زیبایی در سادگی و تکرار(در نظر گرفتن همجواری) است و اگر در نما از رنگ های مختلف و زیاد استفاده شود، صرفا اغتشاش بصری به وجود می آید.

وی با بیان اینکه نما را باید سه بعدی ببینیم، گفت: معماران باید در طراحی نما به نمای جانبی هم توجه کنند.

علایی با انتقاد از نصب و اندازه تابلو مغازه ها خاطر نشان کرد: امروز نصب تجهیزات و ملزومات اسپلیت ها در نمای ساختنمان باعث زشتی بصری شده است. معتقدم اگر قرار است در ساختمانی اسپلیت مورد استفاده قرار بگیرد، باید برای جای آن طراحی لازم انجام شود.

وی با بیان اینکه در بسیاری مواقع صرف تمیز کردن نما می تواند منجر به زیبایی شود، افزود: وقار و آرامش در تهران قدیم بسیار دیده می شود و باید ما معماران هم این آرامش را به شهر تزریق کنیم.


80 درصد مشکلات نما ناشی از عملکرد شهرداری هاست

80 درصد مشکلات نما ناشی از عملکرد شهرداری هاست

تقدیر از طراحان و اعطای گواهی

در ادامه این مراسم تعدادی از طراحان منتخب با اهدای لوح سپاس تقدیر به عمل آمد و به شرکت کنندگان گواهی شرکت در کارگاه تخصصی نما اهدا شد.

برگزاری کارگاه های تخصصی

لازم به ذکر است این مراسم میزبان کارگاه های تخصصی با عناوین اجرای نمای آجر توسط دکتر حمید جعفریان- جزئیات اجرای نما توسط مهندس برخوردار- تشریح راهنما و موازین طراحی نما توسط مهندس محمد مهدی عابدی بود.

80 درصد مشکلات نما ناشی از عملکرد شهرداری هاست

80 درصد مشکلات نما ناشی از عملکرد شهرداری هاست

بازدید معاون معماری و شهرسازی منطقه 11 از نمایشگاه نما

همچنین محمد شهر آبادی، معاون معماری و شهرسازی شهرداتری منطقه 11 از غرفه های حاضر در نمایشگاه نما بازدید کرد و از نزدیک در جریان نحوه فعالیت ها و چالش های آنان قرار گرفت.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar