۱۱:۰۳ - ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - 06 October 2019
کد خبر: ۵۳۸۴۳
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران از اول مهر تاکنون نسبت به شهریورماه روند رو به رشدی داشته است. بر اساس آمارها درحالی‌که شاخص کل در پایان روز چهارشنبه ۲۷ شهریور ماه با عدد ۲۹۴ هزار و ۱۶۶ واحد به اتمام رسید که این شاخص در چهارشنبه 3 مهرماه به عدد ۳۱۴ هزار و ۴۰۹ واحد رسید.

این شاخص در 6 مهرماه با افزایش بالای 7 هزار واحدی به 320 هزار و 23 واحد رسید.همچنین شاخص کل در 8 مهرماه به 324 هزار و 705 واحد، در 10 مهرماه به 326 هزار و 117 واحد و در 13 مهرماه به 327 هزار و 305 واحد رسید. ارزش بورس تهران در هفته‌ای اول مهرماه باتجربه افزایش 6 درصدی، ۱۱ هزار و ۶۴۸ میلیارد ریال بود، همچنین ارزش فرابورس نیز در مدت ذکرشده 3 هزار و ۳۰۷ میلیارد بود که نسبت به مدت مشابه هفته گذشته با افزایش 4 درصدی همراه شد.همچنین شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات 10 مهرماه به عدد ۳۲۶ هزار و ۱۱۷ واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته گذشته حدود چهار درصد افزایش داشت. ارزش بورس اوراق بهادار تهران در هفته دوم مهرماه ۱۲ هزار و ۸۷ میلیارد ریال بود که در مقایسه با هفته اول مهر 2 درصد افزایش داشته است، ارزش فرابورس در همین بازده زمانی به رقمی در حدود سه هزار و ۳۶۱ میلیارد ریال رسید که نسبت به هفته اول مهرماه با رشد یک‌درصدی روبرو بود.

در هفته دوم مهرماه بانک‌ها، بیمه و بازنشسته، مواد دارویی، رادیویی، انبوه‌سازی، رایانه، خودرو، حمل‌ونقل، کانی‌های غیرفلزی، صنایع غذایی به‌جز قند و شکر، کانی‌های فلزی و قند و شکر نمادهای تأثیرگذار برای افزایش حجم معاملاتی و ارزشی بوده است. همچنین ارزش کل معاملات در 13 مهرماه به 3596 میلیارد تومان رسید؛ که نسبت به‌روزهای گذشته با رشد قابل‌توجهی روبرو شده است. نمادهای تأثیرگذار در تابلوهای بورس 13 مهرماه شامل وبملت، پارسیان، فارس، همراه، وپاسار، شتران، وامید، مارون، بجهرم، کگهر، شاوان، شراز، قاسم و زاگرس بوده است.

رشد هرروزه بازار سرمایه از ابتدای سال جاری باعث شده در نیمه نخست سال جاری ۲۶۰ هزار کد معاملاتی بورسی جدید صادر شود تا درمجموع تعداد سهامداران بازار سرمایه از مرز ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر عبور کند.

این مورد به‌خوبی نشان می‌دهد بازار بورس از ابتدای سال جدید مأمن قابل‌اطمینانی برای بخش تقاضا بوده است.

رشد روزافزون شاخص بورس در برابر بازارهای موازی باعث شده بخش از نقدینگی‌ها وارد این بازار شود بازاری که به‌واسطه این حجم از نقدینگی‌ها نسبت به سال گذشته 81.9 درصد رشد داشته باشد.

این رشد در حالی شکل‌گرفته که بنا بر آمارهای رسمی و غیررسمی شهروندان ایرانی به سه دلیل نبود اطلاعات کافی از بازارهای سرمایه، ریسک بالا و نبود شفافیت اقتصادی در کشور بازارهای موازی را همواره به بازار سرمایه ترجیح می‌دادند.

بازار ارز که روزی مأمن اصلی سرمایه‌های سرگردان بود بعد از نوسانات بی‌ضابطه به یک بازار بسیار پر ریسک و خطرناک مبدل شد همچنین در کنار این بازار، بازار مسکن نیز به‌واسطه رکودهای عمیق و پی‌درپی و رشد 70 درصدی قیمت آن دیگر برای بسیاری از سرمایه‌گذاران مقصد مطلوبی برای سرمایه‌های سرگردان نیست. حال به گفته کارشناسان عدم اطمینان از آینده بازارهای موازی مانند ارز، سکه و مسکن و همچنین ضررهای سنگین از بازار ارز باعث شده دارندگان سرمایه نگرش جدی به بازارهای سرمایه داشته باشند.

حجم و ارزش معاملات بازار‌های سرمایه در نیمه نخست 98 و 97

بر اساس آمارهای رسمی حجم معاملات بازارهای سرمایه در نیمه نخست سال جاری از ابتدای سال جاری حجم معاملات بازار سهام اول دوم 486 میلیون و 574 هزار سهم بوده است این حجم معاملات در نیمه نخست سال 97 حدود 203 میلیون و 539 هزار سهم بوده است؛ که بیانگر رشد 139 درصدی نسبت به سال گذشته است.

در همین بازده زمانی بازار اوراق بدهی حدود 52.44 میلیون برگه بوده که این رقم در همین بازده زمانی در سال گذشته 48.61 میلیون برگه بوده است این مورد نیز نشان می‌دهد این بازار نسبت به سال گذشته با رشد 8 درصدی روبرو شده است.

اما بازار اوراق مشتقه در نیمه نخست سال جاری رقمی در حدود 13 میلیون و 366 قرار دارد بوده که این رقم در سال گذشته حدود 140 میلیون و 35 فقره بوده است که این مورد نشان می‌دهد در 6 ماهه نخست سال جاری بازار اوراق مشتقه نسبت به سال گذشته 90 درصد کاهش داشته است. البته ارزش معاملاتی این مورد به دلیل تورم‌های موجود نسبت به سال گذشته رشد بی‌سابقه‌ای داشته است.

دلیل این کاهش را می‌توان در چهار عامل چالشهای اقتصاد کلان، ریسکهای تحمیل‌شده از سوی سیاستگذاران، چالشهای شبیه‌سازی‌شده از اقتصاد ایران در بازار سرمایه و ریسکهای مربوط به ویژگی بازار سرمایه بررسی کرد. عواملی مانند نوسانات نرخ ارز، محدودیتهای بین‌المللی و تحریمها، مشکلات بانکی، تورم، استمرار عدم قطعیت باعث شده این بازار که در تمام کشورهای توسعه‌یافته روبرو به رشد است در کشور ما دچار غفلت قرار گیرد.

بازار صندوق‌های قابل معامله نیز در 6 ماهه نخست سال جاری رقمی در حدود 7 میلیون و 935 یونیت داشته که این میزان در 6 ماهه سال قبل حدود 2 میلیون و 172 یونیت بوده است مقایسه این ارقام نشان می‌دهد حجم معاملات این بازار در 6 ماهه نخست سال جاری نسبت به سال قبل 265 درصد رشد داشته باشد.

به نظر می‌رسد از دلایل رشد قابل‌توجه بازار صندوق‌های قابل معامله به سه دلیل عدم جذاب بودن بازارهای موازی همچون ارز، سکه و مسکن، راحت‌تر بودن و قابل‌دسترس‌تر بودن این بازار و بازدهی بالا نسبت به سرمایه‌گذاری در بانک باشد

به‌هرروی حجم معاملات سال در 4 بازار ذکرشده در نیمه نخست سال جاری حدود 494 میلیون و 695 هزار بوده که این رقم در سال گذشته 207 میلیون و 160 هزار بوده است که مقایسه این ارقام نشان می‌دهد این حجم معاملات در یک بازده 6 ماهه نسبت به سال گذشته 139 درصد رشد داشته است.

افزایش حجم معاملات بازارهای ذکرشده باعث شده ارزش معاملاتی بازار سهام اول و دوم در نیمه نخست سال جاری رقمی در حدود 1 میلیارد و 445 میلیون و 648 ریال باشد که نسبت به سال 97 حدود 185 درصد رشد داشته است ارزش این معاملات در 6 ماهه نخست سال 97 حدود 506 میلیارد و میلیون 793 بوده است.

همچنین ارزش معاملاتی بازار اوراق بدهی در سال گذشته 50 میلیارد و 650 میلیون ریال بوده که این رقم در سال 97 حدود 47 میلیارد و 447 میلیون بوده است که نسبت به سال گذشته 7 درصد رشد داشته است.

ارزش معاملاتی بازار اوراق مشتقه نیز در همین بازده زمانی حدود 772 میلیارد ریال بوده که در سال گذشته این رقم 30 میلیارد ریال بوده است و چنانچه ذکرشده این ارزش نسبت به شش‌ماهه سال قبل حدود 2 هزار و 459 درصد رشد داشته است.

ارزش معاملاتی صندوق‌های قابل‌معاوضه نیز از میلیارد و 78 میلیون ریال بوده که این رقم در شش‌ماهه سال قبل 22 میلیارد و 247 میلیون بوده و در مقایسه با سال جاری 282 درصد رشد داشته است.

ارزش کل معاملات در سال جاری یک میلیارد و 582 میلیون و 149 ریال بوده نسبت به سال گذشته 174 درصد رشد داشته است.

افزایش حجم معاملات و ارزش معاملات باعث شده از ابتدای سال جاری ۲۶۰ هزار کد معاملاتی جدید صادرشده تا درمجموع تعداد سهامداران بازار سرمایه از مرز ۱۱.۱ میلیون نفر عبور کند. براساس آمارها بیشترین کدهای جدید صادرشده مربوط به شهریور و با ۶۱ هزار کد همراه بوده است.

رشد بازار سهام به میزان 81.9 (در روزهای ابتدایی سال شاخص بورس در کانال ۱۷۹ هزار و ۱۹۴ واحد بوده که این رقم از ابتدای شهریورماه با نوسانات اندکی روی 326 هزار 300 هزار رسیده است.) در حالی شکل‌گرفته که در ماه‌های اخیر دلار 12 درصد، سکه ۱۲.۴ درصد و طلا ۴.۲ درصد افت کرده است

این افزایش در حین رکود شکنی دارای دو فاز آشکار و پنهان برای اقتصاد کشور است بخش آشکار این رشد بدین مفهوم است که همسو با رشد بازار سرمایه جذابیت بازارهای موازی مانند ارز، مسکن و بانک‌ها کاهش یافته و پیامد پنهان این رشد بیانگر این موضوع است که بازار سرمایه در روزهای آتی دربرابر تنش‌های احتمالی بسیار ضعیف است.

برای بررسی فاز پنهانی رشد نقدینگی ها در بازار سرمایه باید گفت در حال حاضر این بازار به علت نبود جذابیت در بازار های موازی تک‌رو بوده و مامن مناسبی برای جذب نقدینگی سرگردان لحاظ شده و متقاضیان ناخواسته برای کسب سود و برای حفظ ارزش نقدینگی‌ها به این بازار هجوم بردند.

در این میان جدای از بازار ارز و سکه که همواره جز بازارهای بسیار بی‌ثبات بوده و از ابتدای سال جاری بسیاری از متقاضیان زخم‌خورده این بازار هستند بازار مسکن در ماه آتی با حفظ مؤلفه‌های می‌تواند رقیب این بازار محسوب شود.

اشتیاق برای حضور در بازارهای موازی مانند مسکن منوط به چند مولفه اساسی است این عوامل شامل کاهش قیمت رسمی و اسمی، ارائه تسهیلات بالاتر ورود سرمایه‌گذاران به مبحث ساخت‌وسازاست؛ بنابراین به نظر می‌رسد اگر طرح‌های مسکن محمد اسلامی وزیر کنونی وزارت راه و شهرسازی برای طرح اقدام ملی به بار بشیند حضور سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه کم رنگ‌تر خواهد شد. چرا که بازار مسکن برای متقاضیانی که به دنبال ریسک کمتری هستند مناسب تر است.

در این میان نباید فراموش شود بخشی از رشد هجوم نقدینگی در بازار سرمایه به‌واسطه رشد قیمت حباب گونه سهم‌ها است چرا که تجربه نشان داده همواره بازار سرمایه با ورود حجم نقدینگی پیش‌بینی‌نشده و تورم دچار حباب زدگی شده و زمانی که حباب این سهم‌ها بترکد به‌طور حتم بخشی از سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای این بازار را رها خواهند کرد.

بنابراین فاز پنهانی این حجم از رشد سرمایه گذاری در بازار سرمایه به طور حتم ریزشی خواهد بود البته این اتفاق به صورت یکباره و هیجانی نخواهد بود چرا که مسئولان برای حفظ وضعیت اقتصاد کشور در نیمه دوم به دلیل عدم ایجاد هیجانات و رشد تورم عمومی کشور، به دنبال اجرای طرح های لاکپشتی خواهند بود تا پرونده اقتصادی سال 98 بسته شود و با برنامه و طرح های جدیدی وارد سال 99 شوند. حال باید دید به واسطه حضور این برنامه ها در نیمه نخست سال 99 اقبال با کدام بازار سرمایه خواهد بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar