۱۴:۱۳ - ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - 13 October 2019
کد خبر: ۵۳۸۸۵
کمپین «نما، هویت شهر ما» در راستای پیوند میان صنعت و دانشگاه، قصد دارد تا کارگاه و نمایشگاه نهم نما را این بار در مهد علم یعنی «دانشگاه تهران» برگزار کند.

سالهاست که بین اهالی صنعت و دانشگاه ارتباط منطقی و علمی وجود ندارد. به همین دلیل از یک طرف صنعتگران دانشگاه ها را محکوم به پرداختن صرف به مسائل تئوریک و اظهار نظرهای غیر عملیاتی می کنند و از طرف دیگر دانشگاهیان نیز صنعت را فاقد پایه و اصول علمی با چارچوب های سنتی و دست و پا گیر می دانند؛ این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته صنعت و دانشگاه مکمل همدیگر هستند. بدین معنا که صنعت، تجلی علوم دانشگاهی است و دانشگاه نیاز صنعت را برآورده می کند. بر این اساس آن چه دانشجویان می آموزند نیاز صنعت همان کشور بوده و حتی تعداد پذیرفته شدگان در رشته های دانشگاهی حاصل نیازسنجی جامعه و صنعت است.

در این میان برخی معتقدند تاکنون، اقتصاد کشور بر پایه پول نفت اداره شده و این موضوع، سد راه توجه بیش از پیش به موضوع تعامل دانشگاه و بویژه صنایع دولتی شده بود و شاید محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها، مسیر کنار هم قرار گرفتن دانشگاه و صنعت را به منظور ارتقای بهره وری و تولید هموار سازد.

در صنعت ساختمان ما هم به دلیل خلا ارتباط بین صنعت و دانشگاه مشکلات بسیاری ظهور کرده است که از جمله آنها می توان به عمر کمتر از 30 سال ساختمان ها، ناپایداری در برابر زلزله و همچنین فقدان هویت در معماری اشاره کرد. چرا که اصولا کسانی درگیر امر ساخت و ساز هستند که به فناوری های نوین آشنایی ندارند و از طرفی صرفا ساختمان را به مثابه سرپناه می بینند در حالی که امروزه معماری علاوه بر هویت بخشی در جامعه، توانسته نقش موثری در جذب گردشگر داشته باشد. راه دور نرویم؛ امروز اگر گردشگران وارد کشور می شوند اغلب به خاطر معماری فاخر گذشته ماست که متاسفانه چند دهه ای است که به دست فراموشی سپرده شده است.

کمپین «نما، هویت شهر ما» در همین راستا و با این رسالت تاکنون هشت کارگاه و نمایشگاه نما را در مناطق شهرداری با حضور مسئولان، طراحان و سازندگان برگزار کرده است و این بار مهمان شهرداری منطقه شش خواهد بود اما در راستای پیوند میان صنعت و دانشگاه، قصد دارد تا کارگاه و نمایشگاه نهم نما را این بار در مهد علم یعنی «دانشگاه تهران» برگزار کند.

قطعا این اتفاق مبارک از یک سو شهرداری را به عنوان نهادی که در دوره جدید دغدغه افزایش سطح کیفی معماری و پرهیز از اغتشاش دارد، با قشر دانشگاهی وارد تعامل می کند و از سوی دیگر چه بسا ایده های خلاقانه دانشجویان و اساتید معماری مورد توجه سازندگان و مدیریت شهری قرار بگیرد و زمینه ساز ایجاد طرح های با هویت در شهر فراهم شود. در کنار این اتفاق قطعا معماران و دانشجویان با حضور در کارگاه های نما دغدغه صنعت را به طور ملموس درک خواهند کرد و تا حدودی با فضای کسب و کار آشنا می شوند.

«کمپین نما» در ایستگاه نهم به دانشگاه تهران رسید


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar