۰۹:۲۰ - ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - 17 October 2019
کد خبر: ۵۳۹۰۲
معاون عمران و بهسازی شهری شرکت بازآفرینی شهری ایران در گفت‌وگو با «صما»:
معاون عمران و بهسازی شهری شرکت بازآفرینی شهری ایران بابیان اینکه در حال حاضر بافت‌های فرسوده یکی از موضوعات مهمی است که به یک دغدغه ملی تبدیل‌شده است گفت: شرکت بازآفرینی ایران با سیاست‌های دقیق در حال برنامه‌ریزی برای رفع نواقص، بهسازی و نوسازی بافت‌های ناکارآمد حول محور تأمین مسکن مردم است.

سید مجتبی علوی مقدم بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: در این میان برای موفقیت در نوسازی بافت‌های فرسوده نیاز است تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط با یکدیگر ارتباط همسو و تنگاتنگی داشته باشند.

وی بابیان اینکه موضوع زمین و تأمین زمین یکی از اصل‌های مهم در بهسازی و بازسازی بافت‌های ناکارآمد است گفت: ازآنجاکه بخش عظیمی از اراضی وقفی در بافت‌های ناکارآمد و سکونتگاه‌های غیررسمی قرار دارد اوقاف و اراضی وقفی به‌عنوان یکی از مالکان بزرگ می‌تواند بازوی حمایتی شرکت بازآفرینی باشد.

علوی مقدم گفت: وجود وقف کنندگان می‌تواند در تأمین مسکن، ارتقا هویت شهری، اشتغال و کارآفرینی در بافت‌های هدف در بازآفرینی شهری نقش بسزایی ایفا کند.

وی تصریح کرد: بر این اساس می‌توان ادعا داشت بازآفرینی اشتراکات زیادی با فرهنگ وقف دارد و به‌واقع در اهداف که همان رفاه، آسایش و انجام خدمات فرهنگی و اجتماعی و ارتقای زندگی مردم است، اشتراکات زیادی را شاهد هستیم.

معاون عمران و بهسازی شهری شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: شرکت بازآفرینی برای سرعت بخشی به امر نوسازی و بهسازی سلسله نشست‌های متعددی را با مجموعه‌های مرتبط با بازآفرینی برگزار کرده که یکی از این سلسله نشست‌ها با مجموعه اوقاف بود؛ و خوشبختانه توانستیم با این مجموعه 6 نشست پربار برگزار کنیم.

علوی مقدم با اشاره به اینکه این سلسله نشست‌ها محملی برای ارائه تجربیات، بیان نقطه نظرات و تدوین سیاست‌های جدید بود گفت: این 6 نشست حول محور ابعاد اراضی وقفی در بافت‌های ناکارآمد شهری، آشنایی و ارائه اطلاعات کامل در مورد بازآفرینی، راه‌های تأمین مالی با محوریت اوقاف، نقش واقفین و خیرین در اصلاح بافت‌های ناکارآمد، نقش وقف و نیکوکاری در ارتقای هویتی شهری و نقش واقفین و خیرین در اشتغال انجام شد.

معاون عمران و بهسازی شهری شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: موضوع نشست اول شرکت بازآفرینی با اوقاف مربوط به ابعاد اراضی وقفی در بافت‌های ناکارآمد شهری بود که در آن نشست به نکاتی مانند عملکرد و نوع استفاده زمین‌های وقفی در فضاهای شهری اشاره شد. قطعاً اگر این نشست‌ها نبود، متولیان بازآفرینی با قوانین و مقررات اوقاف آشنا نمی‌شدند.

علوی مقدم گفت: دومین نشست در مورد آشنایی و ارائه اطلاعات کامل در مورد بازآفرینی بود در این نشست موضوعات مختلف مانند شناسایی و مفهوم بافت‌های فرسوده، نقش دستگاه‌های اجرایی، خدماتی و حمایتی در این بافت‌ها، سیاست‌گذاری مرتبط، تغییر رویکرد سیاست‌گذاری از اتاق شیشه‌ای به نیازهای واقعی شهروندان و نقش مدیریت شهری مورد گفتمان دو طرف قرار گرفت.

وی گفت: همچنین در این نشست به‌صورت جامع و کامل به نقش شهرداری‌ها به‌عنوان مدیران شهری در تسهیل امر بازآفرینی پرداخته شد.

علوی مقدم در ادامه با اشاره به اینکه سیاست از بالا به پایین در بازآفرینی یک سیاست شکست‌خورده است، گفت: سیاست‌های مدیریت شهری درگذشته به‌صورت از بالا به پایین بود، بدین معنا که عده‌ای در مرکز بدون توجه به اقلیم، آداب و سنن مردم، نیازهای به‌حق و خواسته‌های دقیق مردم برنامه‌ای کلیشه‌ای برای شهرها و شهرستان‌ها ابلاغ و دستگاه‌های محلی و مردم هم مجبور به اجرای آن بودند.

معاون عمران و بهسازی شهری شرکت بازآفرینی شهری ایران بابیان اینکه خوشبختانه امروزه روند تهیه طرح‌ها دیگر از بالا به پایین نیست، گفت: یک‌فصل جدید برای بازآفرینی شهری در راستای ارتقا و افزایش توانمندسازی سکونتگاه‌های غیررسمی و بافت‌های ناکارآمد شهری آغازشده است.

علوی مقدم در مورد عنوان و موضوعات نشست سوم نیز گفت: در این نشست موضوعاتی در مورد راه‌های تأمین مالی با محوریت اوقاف مورد تبادل طرفین قرار گرفت. چنانچه می‌دانید در دین مبین اسلام باید شروط وقف کننده اجرایی شود بنابراین کارکرد و نیت وقف کننده در سازمان اوقاف ثبت‌شده است و باید این موارد رعایت شود.

وی بابیان اینکه در موضوع وقف باید دو هدف بزرگ را دنبال کنیم گفت: اولاً به جهت مقررات دینی و شرعی باید نسبت به حقوق وقف کننده احترام بگذاریم و موضوع دوم مربوط به ارتقای و بالا بردن اقتصادی آن وقف است. بنابراین در تفاهمات انجام‌گرفته بین شرکت بازآفرینی و اوقاف باید این دو مورد مدنظر گرفته شود تا علاوه بر ارتقای کیفی این وقف‌ها، روال فعالیت بازآفرینی ارتقا یابد.

وی گفت: نشست چهارم در خصوص نقش واقفین و خیرین بود. مستحضرید که خیرین در بخش ساخت مسجد، مدرسه و مسکن دورهم جمع شدند تا بتوانند بخشی از نیازهای جامعه را پوشش دهند جدیدترین نوع فعالیت این خیرین با عنوان خیرین شهرساز می‌تواند در بعد مالی و فکری بازوی حمایتی شرکت بازآفرینی در بافت‌های ناکارآمد باشند.

علوی گفت: نشست پنجم در مورد نقش وقف و نیکوکاری در ارتقای هویتی شهری است. در طی سال‌های اخیر شهرهای ما به‌واسطه وجود بافت‌های فرسوده هویت خود را از دست داده‌اند لذا برای رفع این مسائل و مشکلات و با توجه به محدودیت‌های مالی دولت شرکت بازآفرینی دست یاری کنندگان را می‌فشارد چراکه معتقد است ارتقای هویت تنها با اتکا به اعتبارات دولتی به دو علت تعدد بافت‌های فرسوده و کمبود منابع امکان‌پذیر نخواهد بود.

علوی مقدم در خصوص عنوان و موضوعات نشست ششم شرکت بازآفرینی با اوقاف نیز گفت: این نشست در مورد نقش واقفین و خیرین در اشتغال بود چراکه ما معتقدیم ازآنجایی‌که خیرین شناخت کافی به موضوعات روز داشته و بر وضعیت مالی اقشار مختلف جامعه واقف هستند می‌تواند به‌واسطه منابع مالی خود مشکلات را حل کنند.

وی درنهایت بابیان اینکه باید از ایده‌ها و خلاقیت دو بخش خیرین و واقفین در اجتماع بیشتر بهره‌مند شویم گفت: در حال حاضر بروکراسی‌های متعدد پیش پای خیرین و بخش خصوصی است که باید این موارد به‌سرعت اصلاح شود.

برچسب ها بازآفرینی ، شهری
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar