۱۱:۴۵ - ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - 17 October 2019
کد خبر: ۵۳۹۰۵
گزارش «صما» از کارگاه و نمایشگاه نمای شهرداری منطقه شش تهران:
کارگاه و نمایشگاه نمای منطقه شش شهرداری تهران در راستای کمپین «نما، هویت شهر ما» با حضور جمعی از مسئولان، اساتید دانشگاه، سازندگان و طراحان به میزبانی دانشگاه تهران برگزار شد.

کمیته های نما در دوران گذار هستند

به گزارش «صما»، تورج فرهادی، شهردار منطقه شش با حضور در این مراسم اظهار داشت: همزمانی برنامه امروز با سخنرانی ریاست جمهوری در دانشگاه تهران باعث شد تا به دلیل لایحه های حفاظتی تردد برای عموم مردم محدود تر شود. قطعا اگر این اتفاق نمی افتاد، شاهد حضور پررنگ مردم در برنامه بودیم.

وی با بیان اینکه شهر ظرفی است که مظروف آن انسان است، گفت: طبیعی است که ظرف باید در خور شان و شخصیت مظروف باشد و معماران وظیفه دارند انسان و شهر را در مسیر درستی قرار دهند.

شهردار منطقه شش تهران با اشاره به اینکه معمارها تعیین می کنند از کجا بیاییم، به کجا برویم و چگونه زندگی کنیم، گفت: امروز شاهدیم که با مطالبه اقشار مختلف مساله نما جای خود را در مدیریت شهری پیدا کرده است .

فرهادی با اشاره به اینکه در حال حاضر از بازنگری طرح تفصیلی عقب هستیم و بسیاری از سازمان ها و نهادها تکالیف خودشان را انجام نداده اند، افزود: شخص شهردار هم معمار است و پیگیر موضوع سیما و منظر شهری است. اما یادمان باشد کمیته های نما در دوران گذار هستند.

کمیته های نما در دوران گذار هستند

تهیه اسناد توسعه مناطق و محلات

در ادامه مراسم صالحی، مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران نیز اظهار داشت: گاها از ما انتقاد می شود که فرایند صدور پروانه طولانی شده یا درآمدها کاهش یافته است. به هر حال نما موضوع نوپایی در کمیته های نماست و همه برای موفقیت کمیته های نما زحمت کشیده اند اما واقعیت این است که باید بیبشتر از این تلاش کنیم.

وی افزود: باید به گونه ای کیفیت کار ارتقاء پیدا کند که در آینده مالکان و سازندگان از ما بخواهند که کمیته های نما فعال تر و دقیق تر طرح هایشان را بررسی کنند.

صالحی ادامه داد: هدف از ایجاد کمیته های نما این است که رشد محسوسی را در شهر رقم بزنیم که البته امروز وضعیت تا حدودی نسبت به گذشته تغییر کرده است اما من هم برخی از انتقادارت مانند سلیقه ای عمل کردن برخی از کمیته های نما را قبول دارم.

مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران خاطر نشان کرد: باید اسناد توسعه مناطق و محلات را تهیه کنیم و در اختیار طراحان قرار دهیم تا بر اساس آن عمل کنند. البته در حال حاضر برای مناطق، 1، 13 و 19 این سند تهیه شده است اما کیفیت آن من را قانع نکرد که بتواند مشکلات را حل کند. باید قبول کنیم که مهندسان مشاور تهیه این طرح ها هم نوپا هستند.

کمیته های نما در دوران گذار هستند

معماران مسئولیت سنگینی دارند

اکرمی، عضو هیئت علمی دانشکده معماری دانشگاه تهران با حضور در این این مراسم اظهار داشت: معماری از مشخصه های تمدن است و هر زمانی که می خواهیم تاریخ یک کشور را بررسی کنیم قبل از هر چیز سراغ آثار معماری می رویم. از این جهت معماران مسئولیت سنگینی دارند.

وی با بیان اینکه معماران هویت شهر را تعیین می کنند، افزود: نما به نوعی لباس بنا است و معماری لباس شهر به شمار می رود. همانطور که در برخورد با اشخاص می توانیم شخصیت آنها را از روی نوع پوشش تا حدودی حدس بزنیم، نما هم در برگیرنده شخصیت و هویت شهر است.

اکرمی گفت: کار طراحی شخصی و خصوصی نیست بلکه انعکاس تفکر، فرهنگ و بینش یک شهر است. از این نظر معمار باید به درستی هویت جامعه خود را بشناسد.

عضو هیئت علمی دانشکده معماری دانشگاه تهران به مساله اقلیم در طراحی اشاره کرد و افزود: اولین مساله ای که هویت را تعیین می کند، توجه به اقلیم است. در حال حاضر چهار اقلیم از پنج اقلیم دنیا در ایران وجود دارد . بنابراین نمی توان معماری یک منطقه را برای مناطق دیگر مورد استفاده قرار داد. ضمن اینکه امروز نمی توان مانند 400 سال پیش ساخت و ساز کرد چرا که مصالح و شرایط تغییر کرده است.

وی با بیان اینکه معمار باید به جزییات اجرایی هم واقف باشد، گفت: احاطه معمار به جزییات اجرایی باعث می شود که طرح را به صورتی تهیه کند که در عمل قابلیت اجرا داشته باشد.

اکرمی در پایان گفت: برگزاری کمپین نما، هویت شهر ما در دانشگاه تهران باعث آشنایی دانشجویان با فرایند عملی طراحی می شود.

کمیته های نما در دوران گذار هستند

یک نفر پلان و نما را طراحی کند

همچنین عینی فر، عضو هیئت علمی دانشکده معماری دانشگاه تهران نیز با حضور در این مراسم گفت: اگر چه نما در هویت شهر بسیار موثر است اما عوامل دیگری هم وجود دارد که باید در کنار هم به صورت یکپارچه عمل کنند تا شهر به نقطه مورد نظر برسد.

وی با بیان اینکه نما باید با پلان داخلی هماهنگ باشد، ادامه داد: باید وضعیت به گونه ای باشد که یک نفر هم پلان و هم نما را طراحی کند.

عضو هیئت علمی دانشکده معماری دانشگاه تهران با اشاره به اینکه نماهای کلاسیک به نوعی تلمبار سنگ هستند، افزود: برخی مواقع طرحی علیرغم زیبا بودن و اجرای درست تایید می شود و همان طرح مبنایی برای سایرین می شود اما در ادامه می بینیم که اجراهای بعدی به مراتب کیفیت پایین تری از طرح اولیه مورد تایید دارند. بنابراین کمیته های نما باید به اثری که تایید یک طرح می تواند در شهر داشته باشد، توجه کنند.

عینی فر با بیان اینکه یکی از گرفتاری های ما این است که با مشتری هایی مواجهیم که متخصص نیستند، گفت: متاسفانه امروز نظام غیر یکپارچه در صنعت ساختمان و همچنین دانشگاه ها حاکم است.

کمیته های نما در دوران گذار هستند

دانشگاه تهران نمونه یک معماری اصیل

علایی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و کمیته علمی کمپین نما نیز اظهار داشت: در بخش جنوبی منطقه شش قدمت 60 ساله را شاهدیم؛ بخش میانی از سال 1340 ساخته شده و سایر محلات این منطقه بعد از 1340 ایجاد شده اند.

وی با اشاره به اهمیت اصالت در معماری افزود: دانشگاه تهران معماری بسیار ارزنده ای دارد که ساده و اتفاقا با سیمان ساخته شده اما در تاریخ معماری ما ماندگار شده است.

علایی در ادامه با انتقاد از متفاوت بودن نماهای مناطق و عدم رعایت همجواری ها اظهار داشت: آنقدر تفاوت بین ساختمان ها وجود دارد که احساس می شود این متفاوت بودن به عمد اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه در نما باید با پلان هماهنگ باشد، افزود: برخی نما را به مثابه یک کاغذ دیواری می دانند در حالی که نما باید سه بعدی باشد.

علایی با بیان اینکه در نماهای شهری باید از کثرت به سمت وحدت حرکت کینم، خاطر نشان کرد: نباید یک ساختمان را با تقسیم بندی و لایه لایه کردن به چند ساختمان تبدیل کنیم بلکه باید چند ساختمان را حتی الامکان یک ساختمان نشان بدهیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: از معماران درخواست دارم باران گیر برای لبه بام ها طراحی نکنند چون این موضوع تبدیل به نوعی اغتشاش بصری در شهر شده است.

کمیته های نما در دوران گذار هستند

کمیته های نما در دوران گذار هستند

تقدیر از طراحان و سازندگان و اعطای گواهی

در ادامه این مراسم تعدادی از طراحان و سازندگان برتر منطقه شش با اهدای لوح سپاس تقدیر به عمل آمد و همچنین به شرکت کنندگان گواهی شرکت در کارگاه تخصصی نما اهدا شد.

کمیته های نما در دوران گذار هستند

کمیته های نما در دوران گذار هستند

برگزاری کارگاه های تخصصی

لازم به ذکر است این مراسم میزبان کارگاه های تخصصی با عناوین اجرای نمای آجر توسط دکتر حمید جعفریان- کارگاه آموزشی اجرای نمای خشک توسط مهندس یزدانی- تشریح راهنما و موازین طراحی نما توسط مهندس محمد مهدی عابدی بود.

کمیته های نما در دوران گذار هستند

کمیته های نما در دوران گذار هستند

کمیته های نما در دوران گذار هستند


کمیته های نما در دوران گذار هستند

بازدید از نمایشگاه نما توسط مسئولان و دانشجویان

همچنین شراره معدنیان، معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه شش و مهدی صالحی، مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران از غرفه های حاضر در نمایشگاه نما بازدید کردند و از نزدیک در جریان نحوه فعالیت ها و چالش های آنان قرار گرفتند.

کمیته های نما در دوران گذار هستند

برگزاری پرسش و پاسخ

از نکات جالب توجه برنامه برگزاری برنامه پرسش و پاسخ با حضور اعضای کمیته نمای منطقه شش بود که با استقبال خوبی از طرف شرکت کنندگان مواجه شد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar