۱۲:۲۸ - ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - 20 October 2019
کد خبر: ۵۳۹۱۰
«صما» گزارش می‌دهد:
مصرف بی رویه انرژی از معضلاتی است که به وضوح در کشور ما قابل مشاهده است و تبعات آن به حدی گسترده است که از یک سو منجر به نابودی محیط زیست می شود و از سوی دیگر اتمام منابع سوخت های فسیلی را در پی دارد.

به گزارش «صما» کارشناسان بر این باورند که قیمت گذاری حامل های انرژی در سطحی پایینتر از قیمت جهانی آثار نامطلوبی بر جامعه و اقتصاد بر جای گذاشته است. بر همین اساس رشد سریع مصرف انرژی، کاهش کارایی، آلودگی محیط زیست، بار هزینه یارانه انرژی بر بودجه دولت، قاچاق و فاصله درآمدی از جمله پیامدهای نامطلوب این سیاست قلمداد می شوند. در همین راستا این پیامدها دولت را برآن داشته است که در سال های گذشته، سیاست افزایش قیمت حامل های انرژی را پیگیری کند.

به گزارش «صما» علیرغم اینکه طی سال های گذشته تدابیری برای کاهش مصرف انرژی در کشور از سوی دولت صورت گرفته، اما این اقدامات چندان تاثیرگذار نبوده و ما همچنان با مصرف بی رویه انرژی در ساختمان ها مواجهیم. به طوری که به گفته صاحب نظران، مصرف انرژی در کشور ما سه برابر استانداردهای جهانی است.

در این میان طی چند سال اخیر سیاست افزایش قیمت حامل های انرژی در کشور از سوی دولت اجرایی شد تا از این طریق مصرف انرژی در ساختمان ها کاهش یابد.

هرچند این اقدام تاحدودی منجر به کاهش نسبی مصرف در بین مردم شد و مردم به ویژه اقشار کم‌درآمد و متوسط جامعه که توانایی پرداخت قبوض سنگین آب، برق و گاز خود را نداشتند، اقدام به استفاده از تجهیزات و کالاهای کاهنده مصرف انرژی در خانه ها و ساختمان های خود (از قبیل نصب در و پنجره‌های دوجداره) کردند تا از این طریق مصرف انرژی خود را به حداقل برسانند؛ اما با وجود این هنوز نتیجه مطلوب در این بخش حاصل نشده است. چرا که ظاهرا افزایش قیمت ها به منظور کاهش مصرف انرژی، برای اقشار مرفه و ثروتمند جامعه پاسخگو نبوده است.

به طور نمونه براساس آمار اعلام شده در خردادماه سال جاری، منطقه یک تهران با داشتن 14.7 درصد جمعیت شهر تهران (شامل1.4 میلیون نفر) حدود 22.7درصد از آب شرب شهری تهران را در بین مناطق 22 گانه مصرف کرده است و مصارف آب در این منطقه مربوط به پرکردن استخرها و مصارف این چنینی بوده است.

بر همین اساس پیشنهادی که کارشناسان در این زمینه ارائه می دهند، افزایش مجدد قیمت انرژی و به عبارتی واقعی سازی نرخ انرژی در کشور است تا به مانعی برای مصرف بی رویه انرژی در ساختمان ها تبدیل شود. با این حال این راهکار پیشنهادی نیز با مخالفت هایی روبه رو است؛ از این جهت که اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه امکان پرداخت هزینه های سنگین انرژی را ندارند.

حال سوال این است که در شرایط کنونی اقتصادی، واقعی سازی قیمت حامل های انرژی به منظور بهینه سازی مصرف انرژی در کشور چقدر می تواند پاسخگو باشد؟

بار افزایش قیمت انرژی بر دوش اقشار کم‌درآمد

مدیر بخش تاسیسات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در پاسخ به این پرسش گفت: من موافق افزایش قیمت حامل های انرژی نیستم و معتقدم که یکسویه نگاه کردن به مسائل اقتصادی نتایج خوبی را به دنبال ندارد.

شهرام دلفانی در گفت و گو با خبرنگار «صما» تاکید کرد: درصورتی که قیمت حامل های انرژی بیش از این افزایش یابد، بار آن به دوش مردم به خصوص اقشار کم درآمد جامعه می افتد و به همین دلیل شاید راه حل مناسبی برای این موضوع نباشد.

وی در ادامه تاکید کرد: در دوره ای در دو دولت قبلی، قیمت حامل های انرژی چند برابر شد، اما صرفه جویی مورد انتظار اتفاق نیفتاد.

این مسئول اضافه کرد: بنابراین این امر نشان می دهد که اگر قرار است این راهکار اجرایی شود، باید در شرایطی انجام گیرد که به مردم فشار وارد نشود و یا مشوق هایی ارائه شود تا حداقل مردم به این موضوع پی ببرند که اگر امروز هزینه ای را بابت بهینه سازی مصرف انرژی در خانه های خود پرداخت می کنند، چند برابر آن آورده مالی خواهند داشت.

دلفانی تصریح کرد: بنابراین تا زمانی که این ابهام رفع نشود، مردم اعتماد نخواهند کرد.

اقشار آسیب‌پذیر توان پرداخت هزینه های سنگین انرژی را ندارند

همچنین عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ضمن مخالفت با افزایش قیمت انرژی به خبرنگار ما گفت: درصورت افزایش قیمت انرژی، اقشار آسیب‌پذیر قادر به پرداخت هزینه های سنگین برای حامل‌های انرژی نخواهند بود.

هدایت‌الله خادمی، نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس ادامه داد: افزایش قیمت سوخت بر تمامی محصول و کالاهای مورد استفاده مردم تاثیرگذار است. بنابراین در کنار افزایش قیمت حامل‌های انرژ، باید میزان درآمد مردم نیز افزایش یابد. چرا که اقشار ضعیف و آسیب ‌پذیر کشور توان مالی کافی برای پرداخت قیمت‌های بالا برای حامل ‌های انرژی را ندارند.

بر اساس این گزارش، بدیهی است که افزایش نرخ حامل های انرژی تاثیر مستقیمی بر وضعیت اقتصادی خانواده های ضعیف و کم درآمد جامعه به همراه دارد و در کنار این افزایش قیمت باید فکری برای توانمندسازی مالی این اقشار صورت پذیرد.

درمجموع تجربه جهانی نشان می دهد که آثار افزایش قیمت انرژی در بلندمدت و کوتاه مدت متفاوت است. از آنجایی که تغییرات تکنولوژی فرایندی زمانبر است در کوتاه مدت کاهش در سطح تولیدات و رفاه خانوارها بیشتر از بلندمدت خواهد بود.

بر این اساس، اثربخشی سیاست افزایش قیمت ها و پرداخت یارانه نقدی مستلزم تغییرات تکنولوژی تولید و نحوه مصرف خانوارها است. به عبارت دیگر، در صورتی که خانوارها و تولیدکنندگان در راستای بهبود مصرف انرژی اقدام نکنند، نتایج مدنظر سیاستگذاران محقق نخواهد شد. از این رو، توصیه می شود برنامه های عملیاتی بهبود تکنولوژی مصرف انرژی در مورد خانوارها و تولیدکنندگان تدوین و اجرا شود.

گفتنی است «چهارمین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» در تاریخ 4 الی 6 آذرماه 98 با همکاری شهرداری تهران و مجتمع رسانه ای راه و ساختمان در بوستان گفتگو در تهران برگزار می شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar