۰۹:۵۸ - ۰۲ آبان ۱۳۹۸ - 24 October 2019
کد خبر: ۵۳۹۲۷
رئیس دانشکده معماری و شهرسازی:
رئیس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر، گفت: ما در زمینه معماری دارای پیشینه غنی هستیم اما حداقل در یکی دو دهه گذشته با مروری بر سیر تحولات معماری و شهرسازی حداقل در همین شهر بزرگ تهران شاهد بروز برخی ناهنجاری و نگاه سلیقه‌ای و شلختگی در ابنیه شهری هستیم تا جایی که حتی در فرم بنای شهری نیز هیچ هویتی مشهود نیست.

سید بهشید حسینی اظهار کرد: چرا به چنین مسئله‌ای دچار شدیم و چرا نقش باور علمی و دانشگاهی و تأثیر آن بر اصلاح این امور تا به این اندازه کمرنگ است؟

به گفته وی، تا یکی دو دهه پیش رجوع به بدنه دانشگاهی و تخصصی فارغ‌التحصیلان رشته‌های معماری برای ساخت و سازها، امری بوده که ضرورتش بنا به دلایلی در مقطعی حس نمی‌شده است. ما در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر به دنبال آن هستیم تا از مجموع رویدادهای معماری جاری در این دانشکده و البته میزان علاقه‌مند و دغدغه‌مندی دانشجویان به تمی برسیم که براساس آن و به میزان سهمی که می‌توانیم در طراحی و ساخت و ساز بناهای شهری ایفا کنیم راه گذشته را تکرار نکرده و با حرکتی هوشمند و به روز شده با اتکا به پیشینه فرهنگی معماری ایرانی فارغ از خودباختگی و متوسل شدن به فرم معماری غربی، در فضاهای شهری، فرم معماری ایرانی را احیا کنیم.

رئیس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر خاطرنشان کرد: زمانی که ما به عنوان دانشجوی این رشته جذب دانشگاه شدیم، 3 مرکز دانشگاهی هر کدام سالی 40 پذیرش داشت که در مجموع در سال 120 دانشجو بود که به طور پیوسته 6 سال به تحصیل می‌پرداختند اما در شرایط کنونی بیش از یک هزار مرکز دانشگاهی وجود دارد که به شکل ترمی به پذیرش دانشجو مبادرت می‌ورزند، در چنین شرایط کاملاً مشهود است که میزان خروجی دانشگاه‌ها با توجه به ظرفیت بازار کار موجود تعادل و توازنی نخواهد داشت. در یک مقطعی هرچه فارغ‌التحصیل رشته معماری داشتیم برای کار به کانادا مهاجرت می‌کردند تا جایی که کانادا اعلام کرد که آیا فقط در دانشگاه‌های ایران رشته معماری تدریس می‌شود؟!

وی اذعان کرد: فارغ‌التحصیلان رشته‌های معماری ما فاقد دانش کافی هستند و دانسته‌های ایشان چندان عمیق نیست و به شکلی سطحی و در پوسته باقی مانده است تا جایی که وقتی در یک پروژه که حتی طرح و نقشه فراهم شده و به تصویب رسیده است متأسفانه و به جرات بسیاری از آنها فاقد مهارت لازم در زمینه اجرای حداقل نمای یک بنا هستند.

وی افزود: با این وجود باید بگویم که در شرایط تحریم قرار داریم و بسیاری از پروژه‌های اجرایی در زمینه معماری لغو شده است که اگر ما این شرایط را پشت سر بگذاریم رونقی را در زمینه بازار کار در عرصه معماری را نیز شاهد خواهیم بود.

حسینی تاکید کرد: ثبت وقایع معماری و ارائه تاریخچه روزمد و قابل استناد از سیر تحولات معماری چه در دوره معاصر و چه دوره گذشته را باید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تولیت کند که البته با توجه به موانع و مشکلات و کسری بودجه دولت به نظر می‌رسد که هر چند ممکن است عزمی هم وجود داشته باشد اما فعلاً هیچ یک از آنها عملیاتی نمی‌شود.

وی گفت: به هر حال آنچه که به آن اشاره شد یعنی مستندسازی و ثبت وقایع معماری و بررسی سیر تحولات آن به عنوان یک موضوع جدی و ضروری همواره مطرح بوده است تا به این واسطه آسیب‌های موجود در این روند بررسی شود و منابع و مآخذی برای تحقیق و پژوهش کارشناسان در این زمینه به وجود آمده و به یادگار بماند.


برچسب ها معماری ، شهرسازی
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar