۱۱:۰۰ - ۰۲ آبان ۱۳۹۸ - 24 October 2019
کد خبر: ۵۳۹۲۹
رییس اتحادیه مشاوران املاک:
رییس اتحادیه مشاوران املاک در تحلیل وضعیت کنونی بازار مسکن گفت: معمولا با پایان تابستان قراردادهای ملکی بین ۲۰ تا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد اما دیدیم که در مهرماه امسال معاملات در شهر تهران ۱۷ درصد افزایش یافت.

مصطفی قلی خسروی افزود: به نظر می‌رسد اولین گروه از کسانی که خرید را به حالت تعلیق درآورده بودند وارد بازار شده‌اند و انتظار داریم در ماه‌های آینده به تدریج شاهد افزایش تعداد قراردادها باشیم، البته افزایش قیمت نخواهیم داشت.

خسروی خاطرنشان کرد: میانگین قیمت مسکن در شمال تهران ۲۴ میلیون تومان شده که ۲۵ درصد نسبت به اردیبهشت ماه کاهش یافته و به سطح اسفندماه سال قبل رسیده است. تنها در یک ماه گذشته میانگین قیمت مسکن در منطقه یک ۱۱ درصد و در منطقه سه 8 درصد کاهش یافت. با این حال در مناطق میانی و جنوبی تهران کاهش قیمت ناچیز بوده است. به هر حال تجربه نشان داده به مقداری که قیمت مسکن در زمان رونق بالا می‌رود در زمان کسادی، پایین نمی‌آید.

وی با بیان این‌که به خریداران مصرفی توصیه می‌کنیم به تدریج وارد بازار مسکن شوند گفت: مسکن همواره کالایی است که خود را با انتظارات تورمی تطبیق می‌دهد. خرید خانه در زمان اوج قیمت، آن‌چنان خریداران را به ضرر نمی‌کشاند؛ زیرا معمولا طی دهه‌های گذشته نوسانات قیمتی در بازارهای موازی باعث شده تا سرمایه افراد در بخش ملک محفوظ بماند.

بیشترین معاملات در مناطق میانی انجام می‌شود

خسروی اظهار کرد: در حال حاضر بیشترین معاملات در مناطق میانی شهر تهران انجام می‌شود؛ چرا که متقاضیان موثر در این محدوده هستند. انتظار داریم با توجه به برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن که از سوی وزارت راه و شهرسازی ارایه شده در کنار سایر برنامه‌ها مثل مسکن استیجاری که شهرداری اعلام کرده قصد اجرای آن را دارد فضای ذهنی بازار مسکن به سمت کاهش قیمت متمایل شود. البته قطعا نمی‌توان انتظار داشت آن‌طور که قیمت‌ها طی دو سال گذشته حدود ۲۰۰ درصد رشد داشته شاهد کاهش ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصدی قیمت باشیم.

رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت: جدا از نوسانات قیمتی که به کاهش توان خرید متقاضیان و کاهش معاملات منجر شده، قرار گرفتن در ماه‌های محرم و صفر نیز در پایین آمدن قراردادها موثر بوده است. معمولا مردم با توجه به اعتقاد دینی از خرید ملک در ماه‌های محرم و صفر خودداری می‌کنند. لذا پیش‌بینی می‌کنیم پس از ماه صفر معاملات مسکن به تدریج افزایش پیدا کند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar