۱۲:۲۷ - ۰۴ آبان ۱۳۹۸ - 26 October 2019
کد خبر: ۵۳۹۳۶
طراح برتر منطقه 15 تهران در گفتگو با «صما» عنوان کرد:
طراح برتر منطقه 15 تهران گفت: ایجاد کمیته های نما اتفاق بسیار خوبی بود اما باید به تناسب مناطق و محلات دفترچه مصور تهیه کنند تا طراحان و سازندگان تکلیف خود را بدانند.


ضرورت تهیه دفترچه مصور نما برای محلات

وحید جعفری در گفتگو با «صما» ضمن اشاره به این مطلب، افزود: معماری به گونه ای است که نمی توان برای مناطق و محلات مختلف نسخه یکسان تعریف کرد. به طور مثال قوانینی که برای محلات تعریف می شود نباید در بافت فرسوده هم ملاک عمل قرار بگیرد چون عواقب اجتماعی و فرهنگی به همراه دارد.

وی با بیان اینکه تعریف دستورالعمل های خاص هر محله باعث می شود تا حد امکان از اعمال سلیقه کمیته نما جلوگیری شود، اظهار داشت: در آشفته بازار کنونی نمی توان صرفا سازندگان را مقصر دانست. طراحان هم وظیفه دارند که با ارائه طرح مناسب، سازنده را اقناع کنند تا با اجرای معماری و نمای با اصالت ایرانی اسلامی، هم از اجرای نماهای پرهزینه مانند نمای رومی جلوگیری کند و هم سازنده بتواند برای فروش آپارتمانش مشتری جذب کند. در این صورت قطعا سازنده هم با طراح مخالفتی نخواهد داشت.

جعفری در مورد حق الزحمه طراحی هم گفت: تقریبا تمامی اصناف اتحادیه و نرخ مشخصی دارند اما هیچ سازوکاری برای تعیین قیمت طراحی وجود ندارد و هر کس قیمت متفاوتی از دیگری دارد.

وی افزود: وضعیت معماران به گونه ای است که نمی توانند با تکیه بر معماری و طراحی نیاز مالی خود را برآورده کنند و باید دنبال شغل دومی برای خود باشند.

طراح برتر منطقه 15 خاطر نشان کرد: تغییر ضوابط در شهرداری ها باعث اختلاف سطح خط آسمان در محلات مختلف می شود و این اتفاق باعث می شود تا عملا با وجود رعایت همجواری ها توسط طراح مشکل خط آسمان کماکان پابرجا بماند.


برچسب ها کمیته نما ، طراحان
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar