۱۳:۲۰ - ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - 30 October 2019
کد خبر: ۵۳۹۴۴
در چهارمین نشست سیاست‌گذاری «چهارمین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» عنوان شد:
چهارمین جلسه سیاست‌گذاری «چهارمین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» با حضور مهدی صالحی مدیرکل معماری و شهرسازی شهرداری تهران، مرجان میری، سرپرست کنترل و ارتقای کیفیت ساخت‌‌و‌ساز و امور مهندسین ناظر و همچنین مسئولان تعدادی از تولیدکنندگان مرتبط با مصالح نما در ساختمان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران برگزار شد.


35درصد پرت انرژی از در و پنجره است

سید مجید میر جعفری از شرکت گسترش صنایع قائی بابیان اینکه باید شهرداری در اجرای شناسنامه فنی اهتمام بورزد گفت: در حال حاضر برخی از مصالح ساختمانی دارای استاندارد هستند اما به‌هیچ‌عنوان عایق انرژی محسوب نمی‌شوند به‌طور مثال پنجره آهنی با دوجداره یا چند جداره شدن هم نمی‌تواند عایق مطلوبی محسوب شود.

وی گفت: کالاها باید به‌صورت تک‌تک دارای برچسب انرژی باشند در حال حاضر 35 درصد پرت انرژی از در و پنجره است.

وی گفت: زمانی که برچسب انرژی در کالاها وجود نداشته باشد و استاندارد آن فرمالیته باشد نمی‌توانیم انتظار بهینه‌سازی مصرف انرژی داشته باشیم.

میر جعفری گفت: متأسفانه برچسب انرژی در کشور ما تعریف درستی ندارد و اجرای آن از سوی هیچ نهادی جدی گرفته نمی‌شود.

عایق‌کاری منازل توسط درب و پنجره یو پی‌وی‌سی دوجداره اهمیت دارد

در همین راستا علی شهابی شهمیرزادی از زرین بنا پارسیان گفت: عایق‌کاری منازل توسط درب و پنجره یو پی‌وی‌سی دوجداره، اهمیت و نقش بسیار زیادی در عدم نفوذ گردوغبار، آلودگی هوا و مقاومت در برابر نفوذ آب ناشی از باران و همچنین گرم نگه‌داشتن منازل در روزهای سرد و خنک نگه‌داشتن آن در روزهای گرم دارد. در حال حاضر 35 درصد هدر رفت انرژی توسط درزهای درو پنجره‌ها صورت می‌گیرد که این کالا می‌تواند در این خصوص بهره‌وری بالایی داشته باشد.

شهمیرزادی گفت: عدم فرهنگ‌سازی مناسب در جامعه سبب شده عامه مردم در خصوص پنجره «یو پی‌وی‌سی» بر اساس ظاهر آن قضاوت کنند و توجهی به کیفیت محصول، ماندگاری و دوام آن نداشته باشند. در این شرایط است که گاهی مشاهده می‌کنیم که یک پروفیل دکوراتیو و لمینیت شده ولی بی‌کیفیت بیشتر از پروفیل باکیفیت و ساده مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد.

وی گفت: متأسفانه این مشکل در میان فعالان عرصه ساختمان نیز به چشم می‌خورد و اکثر آن‌ها نیز شناخت چندانی از این محصول ندارند و بیشتر در مطالب مجلات و شرکت در همایش‌ها به‌طور تئوری باکلیت محصول آشنا شده‌اند.

شهمیرزادی بابیان اینکه باید شهرداری در آزمایشگاه‌های خودنشست‌های استاندارد را لحاظ کند گفت: باید پنجره به‌صورت یک پکیج دیده شود و باید روشی باشد که مصرف‌کننده بداند در ملک او از کالاهای استاندارد استفاده‌شده است.

وی درنهایت گفت: اكثر مردم بر اين تفكرند كه اجراي مبحث 19 مقررات ملي ساختمان سبب افزايش هزينه‌هاي ساختمان مي‌شود و اين در حالي است كه چنانچه اين مبحث در ساختمان به‌درستی اجرا گردد، علاوه بر آن هزينه‌هاي اوليه ساخت را كاهش مي‌دهد، با توجه به صرفه‌جويي انجام‌شده در هزينه‌هاي بهره‌برداري و مصرف انرژي ساختمان، براي مصرف‌كننده سودآور نيز خواهد بود.

محدودیت استفاده از شیشه در نما به ضرر و زیان تولیدکننده است

همچنین علیرضا قربانی از گروه صنعتی شیشه کاوه گفت: متأسفانه در حالی استفاده از شیشه در نما توسط شهرداری به دلایل غیرعلمی محدودشده است.

وی گفت: در حال حاضر در ضوابط قیدشده شهرداری نباید 60 درصد نماها شیشه‌ای باشد این در حالی است که تولیدات کنونی ازلحاظ مقاومت، خمش، ضد زلزله بودن و عایق بودن نسبت به گذشته مطلوب‌تر شده است.

قربانی بابیان اینکه محدودیت استفاده از شیشه در نما به ضرر و زیان تولیدکننده است گفت: در حال حاضر شرکت شیشه کاوه سه دستگاه 30 میلیون یوروای را برای تولید شیشه رفلکتور خریداری کرده که متأسفانه این شیشه نیز دچار محدودیت استفاده زا سوی شهرداری قرارگرفته است.

وی گفت: اگرچه ما به خارج از ایران صادرات داریم اما ما به دنبال بازار داخلی نیز هستیم.

رده‌بندی برچسب‌های انرژی شیشه در کشور فرمالیته است

همچنین رضا یوسفیان از شیشه شفق بابیان اینکه شیشه‌های کشور فاقد برچسب استاندارد هستند گفت: متأسفانه تاکنون استاندارد مکتوب در کشور برای شیشه درج نشده و هیچ آزمایشگاهی تست‌های آزمایشی برای این موضوع ندارد.

وی گفت: در حال حاضر رده‌بندی برچسب‌های انرژی شیشه در کشور برای این موضوع کاملاً فرمالیته است.

شیشه‌های هوشمند و کاهش مصرف انرژی

مینا کارگر شرکت اسمارت ویو شیبشه هوشمند بابیان اینکه شیشه‌های ویو در تمام جهان به یک کالای مطلوب تبدیل‌شده است گفت: ساختمان‌هایی که بیش از یک‌سوم کل انرژی در سراسر جهان را مصرف می‌کنند، پتانسیل بسیاری برای کاهش مصرف انرژی ارائه می‌دهند.

وی گفت: ازجمله فناوری‌هایی که بیشترین پتانسیل سازگاری را در رابطه با تابش نور خورشید دارند، پنجره‌های هوشمند هستند. ازآنجایی‌که تابش نور خورشید نمایانگر سهم بزرگی در ایجاد تعادل انرژی است، مطالعات بیشتر در مورد پنجره‌های هوشمند ممکن است به دستیابی پیشرفت‌های بسیار مهم در بهبود بهره‌وری انرژی منتج شود.

کارگر گفت: فن‌آوری‌های هوشمند پنجره، کنترل تابش نور خورشید را با جذب، انعکاس یا با پراکندگی نور خورشید انجام می‌دهند.

وی گفت: ازجمله مزیت‌های پنجره‌های هوشمند، توانایی آن‌ها در سازگاری با شرایط بیرونی و داخلی به‌منظور کاهش مصرف انرژی ساختمان است. کنترل یک پنجره‌ی هوشمند برای کاهش مصرف کلی انرژی شامل تقارن بین انرژی‌های موردنیاز برای گرمایش و نور ورودی است؛ زیرا جلوگیری از نفوذ تابش نور خورشید به داخل ساختمان نیاز به سیستم‌های سرمایشی را کاهش می‌دهد (سودمند)، اما ممکن است باعث افزایش مصرف لامپ‌ها به‌منظور جبران تاریکی محیط شود (مضر)؛ بنابراین، طراحی پنجره‌های مناسب برای تأمین الزامات هر دو پارامتر موردنیاز امری ضروری است.

کارگر گفت: تولید فیلم‌های این شیشه‌ها بسیار گران و وارداتی است و اگر تولید این فیلم‌ها در داخل انجام شود می‌تواند ارزآوری زیادی داشته باشد.