۱۱:۲۶ - ۰۹ آبان ۱۳۹۸ - 31 October 2019
کد خبر: ۵۳۹۴۷
«صما» بررسی می کند:
دولت در حالی اجرای بازآفرینی شهری را به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار داده و ساخت و تولید مسکن در بافت های فرسوده شهری را در قالب طرح اقدام ملی مسکن دنبال می کند که اجرای چنین طرحی با پیچیدگی ها و دشواری های متعددی روبه رو است.

به گزارش «صما» در برنامه ریزی انجام شده برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی پیش بینی شده در طرح اقدام ملی تا سال ۱۴۰۰، مقرر شده که ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت های قدیمی و فرسوده شهری ساخته شود.

در همین راستا سهم هر استان نیز در این بخش مشخص و به ادارات کل راه و شهرسازی استان ها جهت ساخت این تعداد واحدها ابلاغ شده است تا زیرساخت های لازم برای آغاز و ساخت این واحدها را تامین کنند.

با این حال بر اساس اظهارات مسئولان استانی، آنچه مشخص است کمبود بودجه و زمین برای شروع ساخت این واحدها دربافت های فرسوده است. بدیهی است تا زمانی که این دو فاکتور اولیه جهت ساخت واحدهای مسکونی تامین نشود؛ ساخت و ساز مسکن در این بافت ها نمی تواند شکل عملیاتی به خود بگیرد.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر حدود ۱۴۰ هزار هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد شهری در سطح کشور وجود دارد که جمعیت ساکن در این بافت‌ها حدود ۳۰ درصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهد.

بر این اساس، وجود این حجم عظیم از بافت فرسوده در کشور از یک سو اشاره می‌کند که چه میزان بافت‌های خطرپذیر در کشور وجود دارد و از سوی دیگر نشان می‌دهد که فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این مناطق بسیار قابل توجه است.

به گزارش «صما» در این میان، مجلس دولت را مکلف کرده است که تا پایان برنامه ششم حدود نیمی از بافت‌های ناکارآمد را نوسازی کند که این اقدام به ۱۲۳ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد.

این در حالی است که طی روزهای اخیر، طبق اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، هم اکنون اجرای 2 هزار پروژه بازآفرینی شهری با گذشت هشت ماه از سال، معطل بودجه است و اگر این بودجه ظرف هفته‌های آینده تخصیص نیابد، فاجعه است.

محمد پژمان، دلیل بخشی از کندی پروژه‌های بازآفرینی را نهایی نشدن موافقت‌نامه با سازمان برنامه و بودجه دانسته و گفته است: برای جذب بودجه بازآفرینی باید نخست موافقت‌نامه‌ای میان شرکت بازآفرینی و سازمان برنامه و بودجه مبادله شود.

وی همچنین با انتقاد از اینکه برخی دستگاه ها تنگنای مالی را بهانه کرده و یا اینکه تکلیفی برای خود قایل نیستند، گفته است: این در حالی است که بازآفرینی شهری یک تکلیف ملی است و شخص رئیس جمهوری بر نوسازی بافت های فرسوده تاکید دارد.

بر اساس این گزارش، تسهیلات بازآفرینی و نوسازی علیرغم اینکه طبق شیوه‌نامه ابلاغ‌ شده در فروردین‌ ماه سال جاری به مبلغ ۵۰ میلیون تومان و با سود ۹ درصد صرفا به متقاضیان ساکن در محدوده بافت فرسوده، در چهار مرحله ساخت خانه شامل پی و فونداسیون، اسکلت، سقف و نازک‌کاری پرداخت می‌شود؛ اما اظهارات مسئولان استانی حاکی از آن است که در برخی از استان‌ها حتی این تسهیلات ارزان‌ قیمت با استقبال مردم همراه نشده است.

به گفته این مسئولان، مشکلات اقتصادی مانع اصلی استقبال از تسهیلات بافت فرسوده بوده است و با وجود اینکه برخی افراد نسبت به ناکافی بودن مبلغ این وام انتقاد دارند، اما واقعیت آن است که در این استان ها حتی اگر مبلغ وام افزایش یابد، ساکنان توان بازپرداخت اقساط را ندارند.

به گزارش «صما» آنچه مسلم است؛ با توجه به قرار گرفتن کشور ما در نوار لرزه خیز، توجه به نوسازی بافت‌های ناکارآمد و فرسوده یک الزام جدی است. با این حال تاکنون به دلیل نبود منابع کافی، عدم رغبت بخش خصوصی به دلیل کمبود زمین، عدم توجیه سرمایه‌گذاری و همچنین ناتوانی مالی متقاضیان و عدم مشارکت اثربخش مالکان خانه های فرسوده، طرح بازآفرینی نتوانسته آنطور که باید عملیاتی شود.

بنابراین اجرای بازآفرینی شهری و نوسازی بافت های فرسوده نیازمند تامین زیرساخت های لازم و همچنین ارائه تسهیلات موثر جهت ترغیب بخش خصوصی و سازندگان و نیز مالکان خانه های فرسوده به منظور مشارکت در این بخش است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar