۱۲:۱۹ - ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - 02 November 2019
کد خبر: ۵۳۹۵۵
رییس کمیسیون انرژی سازمان نظام مهندسی تهران در گفت و گو با «صما»:
عضو هیئت مدیره و رییس کمیسیون انرژی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: بهینه‌سازی مصرف انرژی، شرط لازم برای طراحی ساختمان‌های پایدار و مهمترین شاخص ساختمان پایدار است.

عضو هیئت مدیره و رییس کمیسیون انرژی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: بهینه‌سازی مصرف انرژی، شرط لازم برای طراحی ساختمان‌های پایدار و مهمترین شاخص ساختمان پایدار است.

مشروح گفت و گوی خبرنگار «صما» با کامران تیموری در خصوص بهینه سازی مصرف انرژی و ساختمان پایدار به شرح ذیل است؛


بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها چقدر اهمیت دارد؟

عموما هیچ کاری بازده 100درصد ندارد؛ لذا بهینه سازی و جلوگیری از اتلاف منابع همواره مطلوب بوده و است. در حوزه انرژی نیز به دلیل بار اقتصادی ملی، استفاده بی‌رویه از منابع انرژی‌های فسیلی و در پی آن آلودگی و اثرات سوء زیست محیطی و افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای که منجر به یک نگرانی جهانی شده است و همچنین افزایش سالانه تقاضا و نیاز به انرژی بیشتر و اهمیت استراتژیک دوام منابع با توجه به محدودیت آنها، امروزه بهینه سازی مصرف انرژی را نه تنها به یک ضرورت ملی، بلکه به یک نیاز جهانی از نظر اقتصادی و امنیتی تبدیل کرده است.

ساختمان ها با سهم بیش از 40درصد از مصرف انرژی کشور یکی از بزرگترین منابع اتلاف انرژی به شمار می آیند که نشان از اهمیت بالای بهینه سازی مصرف انرژی در این بخش دارد.


نقش ساختمان پایدار در بهینه سازی مصرف انرژی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اصولا مباحثی چون ساختمان پایدار یا طراحی پایدار ساختمان‌ها بر پایه اصولی چون جلوگیری از اتلاف و استفاده غیرضروری انرژی و صرفه‌جویی در منابع از طریق استفاده حداکثری از انرژی‌های تجدیدپذیر محلی به جهت اجتناب استفاده از انرژی‌های فسیلی و به‌کارگیری مصالحی که در مراحل تولید، استفاده و حتی تخریب سازگار با محیط خود باشند، استوار است.

لذا بهینه‌سازی مصرف انرژی شرط لازم برای طراحی ساختمان‌های پایدار و مهمترین شاخص ساختمان پایدار است. اینگونه ساختمان‌ها مطابق با شرایط اقلیمی منطقه خود طراحی و ساخته می‌شوند و با ارتباط متقابلی که با اقلیم منطقه برقرار می‌کنند، نقش بسزایی در بهینه سازی مصرف انرژی دارند.


نقش مهندسان، سازندگان و نهادهایی مانند شهرداری در ساخت ساختمان‌های پایدار چیست؟

به طور کلی، طراحی و ساخت ساختمان که شامل ساختمان‌های پایدار هم می‌شود، صرفا در صلاحیت مهندسان است و انجام این کار همانطور که در ماده 4 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان نیز اشاره شده، مستلزم داشتن صلاحیت حرفه‌ای است.

مضافا اینکه در توسعه و نوآوری هر صنعت و تکنولوژی مهندسان نقش اصلی را دارند. بنابراین نقش اصلی و کلیدی مهندسان در این زمینه کاملا روشن است. در جهان امروزه از طرف سازمان‌ها و نهادهایی که در مراحل مختلف فرآیند ساخت و ساز فعالیت می کنند، شاهد تقاضای روزافزون ایفای نقش مهندسان در رشته های مختلف هستیم، ولی متاسفانه در کشور عدم استفاده مناسب از این سرمایه مهم مشهود است.

کلیه نهادهای مرتبط باید در این زمینه نقش آفرینی همگام داشته باشند. شورای شهر و شهرداری با تعیین و مستندسازی اهداف کلان، خرد و برنامه‌های اجرایی به منظور ایجاد خط مشی شهر پایدار و هماهنگی و همکاری با شهروندان و مالکان برمبنای منافع متقابل و بهره‌وری محلی از طریق ایجاد دانش مشارکت، صلاحیت محوری و اشاعه فرهنگ اجرای درست و ارتباط نزدیکتر با سازمان نظام مهندسی جهت کنترل و اجرای کامل مقررات ملی ساختمان و ایجاد بستر مناسب برای استفاده از ظرفیت، خلاقیت و سرمایه مهندسی کشور می‌توانند نقش محوری و بسزایی در این زمینه داشته باشند.


به طور کلی چگونه می توان به ساختمان پایدار در کشور دست یافت؟

اهداف پایداری در حال توسعه است؛ لذا ساختمان پایدار را باید در کنار مفاهیمی همچون آموزش پایدار، انرژی‌های تجدیدپذیر، بهره‌وری انرژی، حمل و نقل پایدار، زیرساخت‌ها و سرمایه اجتماعی و میراث فرهنگی دید.

برای رسیدن به برخی از اصول پایداری ازجمله سازگاری اقلیمی و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر محلی در ساختمان پایدار، فقط کافی است به گذشته برگردیم و از ساختمان‌هایی که مطابق با معماری ایرانی در شهرهای مختلف کشور بر اساس اقلیم و شرایط منطقه طراحی و ساخته شده است، الهام بگیریم.

همانطور که قبلا اشاره شد، با نقش آفرینی همگام نهادهای مختلف و هدف‌گذاری شهر پایدار طی یک فرآیند اساسی از طراحی برنامه‌های آموزشی، ارزیابی نیازها، سیاست‌گذاری و طرح‌های تشویقی و حمایتی می‌توانیم به این مهم دست یابیم.


گفتنی است؛ «چهارمین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» در تاریخ 4 الی 6 آذرماه 98 با همکاری شهرداری تهران و مجتمع رسانه ای راه و ساختمان در بوستان گفتگو در تهران برگزار می شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar