۱۴:۲۳ - ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - 03 November 2019
کد خبر: ۵۳۹۷۰
«صما» بررسی می کند:
دولت آمریکا در ادامه رویکرد تحریمی خود به تازگی تحریم‌هایی را بر بخش عمرانی ایران اعمال کرده است.

به گزارش «صما» وزارت امور خارجه آمریکا با این توجیه که بخش عمرانی ایران، به طور مستقیم یا غیرمستقیم از سوی سپاه پاسداران ایران کنترل می‌شود؛ خرید، فروش، تهیه یا انتقال هرگونه فلزات خام یا غیر خام از ایران به خارج از این کشور یا برعکس را در لیست تحریم های آمریکا قرار داده است.

این وزارتخانه آمریکا اعلام کرده است که در نتیجه این تحریم، فروش آهن، گرافیت، ذغال‌سنگ ناخالص یا آماده و نرم‌افزار هماهنگ‌سازی اهداف صنعتی، در صورت به کار رفتن این مواد در بخش عمرانی ایران، قابل تحریم‌ خواهند بود.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین اعلام کرده است: «هر کسی که اقدام به فروش، ‌تامین یا انتقال مواد برای بخش عمرانی ایران بپردازد، با تحریم‌های قانونی مواجه خواهد شد.»

در سند ارائه شده از سوی وزارت امور خارجه آمریکا، ادعا شده است که پمپئو «چهار ماده راهبردی» را به دلیل مورد استفاده قرار گرفتن در راستای برنامه هسته‌ای، نظامی یا برنامه موشک‌های بالستیک و تجارت آنها هدف تحریم‌ قرار داده است. این مواد شامل «لوله‌های استیل ضدزنگ 304L، تراشه‌های منگنزی لحیم‌کاری MN40، تراشه‌های منگنزی لحیم‌کاری MN70 و استیل ضدزنگ CrNi60WTi ESR + VAR هستند.

به گزارش «صما» علیرغم اینکه درخصوص تحریم های آمریکا علیه بخش عمرانی ایران انتقادات زیادی مطرح شده است و نمایندگان مجلس نیز این اقدام آمریکا را غیرقانونی دانسته اند، اما به گفته برخی دیگر از صاحب نظران واقعیت آن است که تحریم های ایالات متحده موضوع جدیدی نیست و در ادامه همان تحریم‌های قبلی است که این بار با نام جدید مطرح شده است.

تحریم‌های جدید ادامه تحریم‌های قبل است

در همین رابطه عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: آمریکا در سال‌های اخیر انواع تحریم‌ها را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده و تحریم‌های جدید ایالات متحده علیه حوزه ساخت و ساز و عمران کشور، همان تحریم‌های قبلی اما با نام جدید است. اما قطعا این‌گونه اقدامات هیچ تأثیری در حوزه عمران کشور نخواهد داشت، زیرا ساخت و ساز کشور در تمام بخش‌ها وابسته به داخل است. لذا به نظر می رسد که ایالات متحده به دنبال جنگ روانی علیه کشورمان است.

به گفته سید حسین افضلی، تحریم‌های آمریکا نه‌تنها برای حوزه عمران کشور مضر نبوده، بلکه آثار مثبتی را به‌ویژه در بحث خودکفایی در تولید برخی قطعات و ماشین‌آلات خواهد داشت. بنابراین توجه به تولید کشور و استفاده از ظرفیت‌های داخلی را راهکار بی اثر کردن تحریم‌های آمریکا علیه کشور است.

تحریم بخش ساخت و ساز جزئی و خرد است

در همین حال سخنگوی کمیسیون عمران نیز با بیان اینکه تمام ملزومات صنعت ساخت و ساز در داخل کشور تامین می‌شود، گفت: تمام ملزومات صنعت ساخت و ساز در ایران اعم از مصالح سفت‌کاری و نازک کاری جزو تولیدات داخلی است. شاید در برخی افزودنی‌ها نیاز به واردات داشته باشیم که آن هم جزئی بوده و تمام نیاز این صنعت از داخل کشور تامین می‌شود.

صدیف بدری با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا علیه صنعت ساخت و ساز ایران موضوع جدیدی نیست، گفت: دو سال است که تبادلات پولی و مالی کشور با تحریم مواجه است. درواقع تحریم‌های کلی و عام را داریم و تحریم جدید آمریکا علیه بخش ساخت و ساز در ایران جزئی و خرد است؛ این تحریم‌ها بازی با کلمات است و بیشتر اهداف روانی دارد.

نماینده اردبیل در مجلس با تاکید بر اینکه باید ملزومات روان‌سازی اقتصاد را فراهم کرده و شاخص‌هایی را که به رونق اقتصادی و تولید در کشور منجر می‌شود، فعال کنیم، گفت: یکی از حوزه‌های موثر در عرصه اقتصاد، ساخت و ساز و مسکن است که باید محرک‌های مناسبی برای تحرک بخشی به آن اندیشیده شود.

لزوم توانمندسازی صنایع داخلی

به گزارش «صما» در دوسال اخیر آمریکا بی‌ محابا تمام بخش‌های اقتصادی ایران را تحریم کرده و بسیاری از بخش‌ها را برای بار دوم تحریم می‌کند. اما آنچه مسلم است؛ وقتی ایران امکان مبادله تجاری با دنیا را ندارد، عملاً در تحریم قرار دارد و آمریکا تنها اسم تحریم‌ها را تغییر می‌ دهد.

بر همین اساس، تحریم بخش عمرانی کشور نیز در گذشته و حال به شکل‌های گوناگون انجام شده است و بخش‌های عمرانی کشور عملاً در تحریم قرار دارند؛ به طوری که امکان صادرات و واردات قطعاتی که باید برای بخش عمرانی تامین شود، وجود ندارد.

با این اوصاف، حتی اگر تحریم های آمریکا تاثیر واقعی بر اقتصاد ایران نداشته باشد؛ اما به هر حال جو روانی ناشی از آن منجر به بروز التهاب و تنش‌های قیمتی در بخش‌های اقتصادی می شود. بنابراین لازم است که توانمندسازی صنایع داخلی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد تا صنایع کشور چه به صورت واقعی و چه غیرواقعی تحت تاثیر تحریم‌های خارجی قرار نگیرند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar