۰۹:۴۷ - ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - 12 November 2019
کد خبر: ۵۴۰۱۰
معاون امور مسکن و ساختمان:
معاون مسکن و ساختمان ضمن تاکید مجدد بر اصلاح قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان، گفت: افزایش کیفیت در تمامی حوزه‌های نظام‌مهندسی ساختمان، هم برای اعضا و هم نوع سرویس‌دهی به شهروندان در برنامه‌های این معاونت قرار دارد.

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی د عمده برنامه‌ها و سیاست‌های این وزارتخانه در خصوص نظامات مهندسی ساختمان را اعلام کرد.

محمودزاده گفت: با توجه به اینکه ۲۴ سال از تصویب قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان و آیین نامه اجرایی آن می‌گذرد، نیاز به اصلاح قانون وجود دارد که وزارتخانه این کار را در یک برنامه میان‌مدت به سرانجام خواهد رساند.

معاون مسکن و ساختمان تصریح کرد: عملکرد مجموعه نظام‌مهندسی ساختمان بیش از دو دهه‌ای که از تصویب قانون آن می‌گذرد در مجموع مطلوب بوده و نکات مثبت فراوانی دارد. در عین حال، برخی از نکات منفی نیز در آن مشاهده شده که با بحث و بررسی با همفکری به دنبال حل نکات آنها هستیم.

وی ضمن اشاره بر اینکه نظام مهندسی ساختمان نهادی حرفه‌ای است که تاثیر جدی بر صنعت ساخت‌و‌ساز گذاشته است، افزود: تلاش شده تا جایی‌که ممکن است نظارت بر عملکرد سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان تقویت شود. همچنین در موضوع توزیع کار مهندسان عضو سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان تلاش شده تا در حد امکان، ارایه چنین خدماتی به مهندسان عضو به صورت سیستمی و دور از سلایق شخصی باشد.

ایجاد شفافیت در توزیع کار مهندسی

معاون مسکن و ساختمان خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی شده تا توزیع کار مهندسی در سیستمی شفاف و به‌روز پیاده شود و همه اعضای سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان از روند کار و توزیع آن اطلاع  کامل داشته باشند و دسترسی برای اعضا فراهم باشد.

محمودزاده در بخش دیگری از گفتگوی خود بر موضوعات جاری نظام‌مهندسی ساختمان و ایده‌های مطرح شده برای اصلاح در روند اشاره کرد و گفت: ایده‌هایی مطرح شده که در آنها تلاش می‌شود تا سازندگان غیرحرفه‌ای که عمدتا مالکان هستند و درصد قابل‌ملاحظه‌ای از ساختمان‌سازی برای این گروه‌ها انجام می‌شود به گونه‌ای ساماندهی شود که با کمترین رفت‌و‌آمد و بیشترین ارایه خدمات به این گروه‌ها باشد.

دولت به منظور تقویت نظارت بر عملکرد سازمان‌های نظام مهندسی، قوانین این حوزه را اصلاح می‌کند

ساماندهی دفاتر ارایه خدمات مهندسی ساختمان

وی افزود: در این طرح‌ها و ایده‌های مطرح شده که در حال مطالعه آنها هستیم، تلاش می‌شود تا با ساماندهی دفاتر ارایه خدمات مهندسی ساختمان، مالکان مجبور نباشند با تک تک مهندسان وارد بحث شوند و بتوان با اتخاذ این شیوه مجموعه‌های حقوقی تشکیل داد تا آن مجموعه‌ها از صفر تا صدِ نیاز یک کارفرما و مالک را پاسخ دهند و بتوانند مسائل مالکان را حل‌و‌فصل کنند.

رایزنی برای ارایه ضمانت واحدهای مسکونی احداثی برای مالکان

معاون امور مسکن و ساختمان همچنین اعلام کرد: از دیگر اقداماتی که در دستور کار قرار دارد، ساماندهی سیستم‌های نظارتی و بازرسی، بیمه و استانداردسازی است تا کیفیت ساخت و ساز بالا برود و افرادی که ساختمانی را خریداری می‌کنند یا ساختمان‌هایی که برای مالکان احداث می‌شود با ضمانت به آنها ارایه شود و افراد و یا سیستم‌هایی باشند که بتوانند ساختمان ساخته شده را تایید کنند و مسئولیت و تضمین کیفیت ساخت آن را به عهده بگیرند.

جایگاه نظام مهندسی ساختمان در کشور ارتقا می‌یابد

محمودزاده تصریح کرد: افزایش کیفیت در تمامی حوزه‌های نظام مهندسی ساختمان هم برای اعضا و هم نوع سرویس‌دهی به شهروندان در برنامه های این معاونت قرار دارد.

وی توضیح داد: در تلاش هستیم تا با کمک سازمان نظام مهندسی کشور و همچنین نظام مهندسی ساختمان استان‌ها و بدنه نظام مهندسی که بالغ بر نیم میلیون نفر است بتوانیم اتفاقات خوبی را با هم رقم بزنیم و جایگاه حوزه را بیش از گذشته ارتقا بدهیم.


انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۱۷
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
0
0
اول تعرفه های نظام مهندسی در کل استان ها را افزایش بدین نه فقط تهران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
0
0
پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی اجباری برای امتیازآوران شرکت های حقوقی به طوریکه سهم کارگران (شاغلان شرکت ) ۷ درصد حقوق و سهم کارفرما ( صاحبان شرکت ) ۲۰ درصد حداقل حقوق قانون کار باشد . سهم بیمه بیکاری ۳ درصد حداقل حقوق قانون کار است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
0
0
شرکت های حقوقی را ساماندهی کنید لطفا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
0
0
ساماندهی سیستم‌های نظارتی و بازرسی، بیمه و استانداردسازی است یعنی احراز شاغل تمام وقت بودن مهندسان مشروط به پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی توسط سازمان نظام مهندسی باشد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
0
0
وقتی شاغلان شرکت های حقوقی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نباشند مجبور میشوند برای تامین هزینه های زندگی به مشاغل دیگری روی بیاورند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
0
0
مالکان زمین به عنوان کارفرما می بایست مهندسان مجری را بیمه کنند و سازمان نظام مهندسی به عنوان کارفرما و نهاد حاکمیتی می بایست مهندسان ناظر را بیمه کند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
0
0
چطور میشود که یک مهندس ناظر به طور همزمان مهندس مجری باشد ؟؟؟!!! جز بی قانونی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
0
0
مهندس ناظر پایه 3 کار مهندس ناظر پایه 2 را می زند و هیچ کس واکنش نشان نمیدهد . چون صلاحیت و ظرفیت مهندسان به شکل آنلاین کنترل نمیشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
0
0
الان یک کارگر فضای سبز توسط شهرداری بیمه میشود ( هم بازنشستگی هم درمان هم بیمه بیکاری) بعد چطور ممکنه مهندسی که تنها درآمدش نظارت یا اجرای ساختمان است توسط نظام مهندسی بیمه نشود ؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۹
0
0
اخلاق حرفه ای بیشتر شامل رعایت مسایل حرفه ای مثل عدم قبول مسئولیت شامل تعارض منافع و یا عدم قبول کار صوری و عدم امضا فروشی و بکار نبردن عناوین تقلبی که به او متعلق نیست و یا مدارک جعلی و تقلبی و رعایت حقوق مردم و مشتری و صداقت و دانش در کار میشود
وگرنه کسی که ظاهری مودب دارد ولی به موارد فوق اهمیت نمیدهد از یک بیسواد بی اخلاق هم ... تر است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar