۱۵:۵۶ - ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - 13 November 2019
کد خبر: ۵۴۰۱۸
گزارش «صما» از کارگاه و نمایشگاه نمای شهرداری منطقه 8 تهران:
کارگاه و نمایشگاه نمای شهرداری منطقه 8 در راستای کمپین «نما، هویت شهر ما» با حضور جمعی از مسئولان، سازندگان و طراحان برگزار شد.

کاهش اعمال سلیقه در کمیته های نما با تهیه سند توسعه مناطق

به گزارش «صما» در آیین افتتاح این مراسم مهناز استقامتی، شهردار منطقه هشت تهران اظهار داشت: قطعا اگر بخواهیم مساله نما را به وسیله پوستر و عکس به مردم معرفی کنیم، کاری بسیار سخت خواهد بود اما با ساخت و ساز با کیفیت می توانیم ویژگی های نمای با هویت را به مردم آموزش دهیم.

وی افزود: اگر چه یکی از نگرانی های سازندگان طولانی شدن فرایند بررسی طرح ها در کمیته های نما است اما واقعیت این است که عواید این بررسی به تمام مردم شهر بر می گردد.

شهردار منطقه هشت با بیان اینکه باید بتوانیم احساسات مردم را در بخش نما شکل بدهیم، گفت: سازندگان به دنبال ساخت نماهای مورد پسند مردم مانند نمای رومی هستند در حالی که کشور ما دارای معماری اصیلی است که از معماران بزرگ برای ما به یادگار مانده است.

استقامتی در ادامه با اشاره به اینکه می توان با عقب نشینی راه پله ها کار های بزرگی انجام داد، خاطر نشان کرد: برای معماران این گونه کارها به راحتی امکان پذیر است اما مشغله هایی مانند درگیر شدن با سلایق کارفرمایان و سازندگان باعث شده تا همان روال سابق را ادامه دهند.

وی با اشاره به اینکه باید ذهن ها را اصلاح کنیم، اظهار داشت: امیدوارم مدیر کل معماری و ساختمان با همکاری معاونت معماری و شهرسازی منطقه 8 اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی برای سازندگان و معماران کنند.

کاهش اعمال سلیقه در کمیته های نما با تهیه سند توسعه مناطق

کمپین نما در ایستگاه یازدهم

در ادامه این مراسم مهدی صالحی، مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران با بیان اینکه امروز قطار کمپین نما به ایستگاه یازدهم رسیده است، گفت: کمپین نما ارتقاء دانش و همراهی فرهنگی کلیه ذی نفعان را در شهر دنبال می کند.بنابراین جامعه هدف ما شامل مردم، سازندگان و طراحان می باشد.

وی افزود: تا قبل از سال 97 کمیته های نما فعالیت می کردند اما در اواخر سال 97 کمیته های نما با سند بالادستی مصوب شورای اسلامی شهر تهران اداره می شوند.

صالحی ادامه داد: متاسفانه تاکنون سندی برای نما نداشته ایم در حالی که نمونه های خارجی در این زمینه بسیار است، البته در حال تهیه این سند هستیم و سند هدایت و توسعه مناطق 13 و 19 تهیه شده تا حجم سلیقه ای عمل کردن در کمیته ها به حداقل برسد. اما از آنجایی که این کار در کشور ما سابقه نداشته، احتمال ورود سلایق هم وجود دارد.

مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران با اشاره به اینکه امیدوارم که طراحان سطح دانش خود را بالا ببرند، گفت: تا قبل از تشکیل کمیته های نما کسی طراح انتخاب نمی کرد و معمولا سازندگان و معماران سنتی این کار را انجام می دادند اما امروز که کار به متخصصان سپرده شده باید به گونه ای عمل کنیم که مالک باور کند اگر هزینه ای می پردازد، چندین برابر آن منفعت می برد.

کاهش اعمال سلیقه در کمیته های نما با تهیه سند توسعه مناطق

معماران آرامش را به شهر هدیه دهند

علی علایی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و کمیته علمی کمپین نما نیز با ارائه پاورپوینت به آسیب شناسی نماهای شهر تهران پرداخت و اظهار داشت: کار کیفی بر خلاف کمی بسیاز زمان بر و پر زحمتی است و جا دارد بدین خاطر از تمامی دست اندرکاران برگزاری این کارگاه های آموزشی تشکر کنم.

وی در ادامه افزود: منطقه هشت با 60 سال قدمت، 1320 هکتار وسعت و 148 هزار خانوار در بخش شرقی تهران قرار دارد و دارای سه ناحیه است. بیشتر وسعت این منطقه به املاک مسکونی اختصاص دارد.

علایی با بیان اینکه طراحان باید از پیشینه تاریخی مناطق و محلات مطلع باشند، گفت: اعتقاد دارم طراحان می توانند با طراحی اصولی آرامش را به شهر هدیه بدهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران خاطر نشان کرد: طراحی نما باید هماهنگ با پلان داخلی ساختمان باشد. بنابراین اینکه برخی در توجیه عدم ارتباط بین نما و پلان عنوان می کنند که صرفا مسئولیت طراحی نما را بر عهده دارند و پلان داخلی را شخص دیگری انجام داده، پذیرفتنی نیست.

علایی با اشاره به اینکه باید نماهای همجوار در طراحی ها مد نظر قرار گیرد، خاطر نشان کرد: متاسفانه در کمتر پروژه ای این مهم از طرف سازنده ها و معماران در سال های گذشته مورد مداقه قرار گرفته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه به مساله تابلوهای سردر مغازه ها اشاره کرد و افزود: بسیاری از مغازه ها تابلوهایی با ابعاد و رنگ های غیر متناسب با نمای ساختمان نصب می کنند که این امر بر آشفتگی بصری می افزاید. بناباین از طراحان می خواهم که اگر قرار است تابلویی نصب شود از همان ابتدا جای آن را طراحی کنند.

وی با اشاره به اینکه باید در اجرای نماها، مساله زلزله مورد توجه قرار بگیرد، تصریح کرد: نباید نما را دو بعدی تصور کنیم. نما سه بعدی است، چرا که نمای جانبی ساختمان را هم باید در نظر گرفت.

وی در پایان با ارائه یک پیشنهاد برای زیبایی نمای ساختمان ها پرداخت و تاکید کرد: با درختکاری منظم می توان بسیاری از نماهای زشت را از دید شهروندان پنهان کرد.

کاهش اعمال سلیقه در کمیته های نما با تهیه سند توسعه مناطق

کاهش اعمال سلیقه در کمیته های نما با تهیه سند توسعه مناطق

تقدیر از طراحان و سازندگان و اعطای گواهی

در ادامه این مراسم تعدادی از طراحان و سازندگان منتخب با اهدای لوح سپاس تقدیر به عمل آمد و به شرکت کنندگان گواهی شرکت در کارگاه تخصصی نما اهدا شد.

برگزاری کارگاه های تخصصی

لازم به ذکر است این مراسم میزبان کارگاه تخصصی با عناوین اجرای نمای آجر توسط دکتر حمید جعفریان و تشریح راهنما و موازین طراحی نما، توسط مهندس عابدی بود.

کاهش اعمال سلیقه در کمیته های نما با تهیه سند توسعه مناطق

کاهش اعمال سلیقه در کمیته های نما با تهیه سند توسعه مناطق

بازدید از نمایشگاه

همچنین علاوه بر شرکت کنندگان در کارگاه نما، مهناز استقامتی، شهردار منطقه 8 تهران و مهدی صالحی، مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران از غرفه های حاضر در نمایشگاه نما بازدید کردند و از نزدیک در جریان نحوه فعالیت ها و چالش های آنان قرار گرفتند.

کاهش اعمال سلیقه در کمیته های نما با تهیه سند توسعه مناطق

شعری برای نماهای فراموش شده

در حاشیه برگزاری این مراسم قنبری، دبیر کمیته نمای شهرداری منطقه 8 شعری را که خودش سروده بود و به بیان زیبایی ساختمان های قدیم تهران اشاره می کرد، خواند که با استقبال حاضران مواجه شد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar