۱۰:۰۷ - ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - 18 November 2019
کد خبر: ۵۴۰۳۱
«صما» در گفت‌و‌گو با رییس اسبق و کنونی نظام‌مهندسی استان تهران بررسی کرد؛
سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان بزرگ ترین تشکل کشور نقش غیر قابل انکاری در کیفیت ساخت و ساز دارد. این سازمان به موجب قانون با استفاده از پتانسیل حدود 400 هزار عضو وظیفه دارد مقررات ملی ساختمان را اجرایی و ارتقای دانش مهندسی را در دستور کار قرار دهد. در این میان مهندسانی که به موجب قانون به مالکان و سازندگان خدمات ارائه می کنند،

بر اساس تعرفه ای مشخص به تناسب تورم موجود در جامعه حق الزحمه خود را دریافت می کنند؛ اما اخیرا در استان تهران هیئت 5 نفره که مسئولیت تصویب تعرفه ها را بر عهده دارد، رقمی بیشتر از سالیان گذشته را در نظر گرفته است. بدین معنا که علاوه بر اینکه نرخ پایه هر متر مربع ساخت را که مبنای محاسبه حق الزحمه است با احتساب تورم امسال 25 درصد افزایش داده اند، میزان تعرفه ها هم 25 درصد افزایش یافته است. اتفاقی که می تواند باعث اعتراض سازندگان شود.

تعرفه ها کمتر از حق دلالی املاکی­‌هاست

محمد طاهری، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در رابطه با تعرفه خدمات نظام مهندسی به خبرنگار «صما» گفت: عددی که به عنوان هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان از طرف دولت تعیین شده، با هزینه ساخت و ساز واقعی بسیار فاصله دارد. موضوع دیگر اینکه مساله افزایش حق الزحمه ها در سال های گذشته مورد غفلت واقع شده است و نمی توان میزان افزایش حق الزحمه ها امسال را با سال های گذشته سنجید. کما اینکه در سال گذشته افزایشی نداشتیم و در سال 96 هم فقط شاهد رشد 9 درصدی در این بخش بودیم.

وی افزود: هزینه تعرفه نظارت بر طبق جدولی که داریم 2.5 درصد هزینه ساخت است و 1.5 درصد هم هزینه طراحی است که مجموع آن می شود 4 درصد تمام هزینه ساخت. اگر 25 درصد هزینه نظارت نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کند، در صورت واقعی بودن هزینه های ساخت نهایتا 1 درصد به هزینه ساخت و ساز افزوده می شود در حالی که با توجه به هزینه ساختی که در جدول آمده، این عدد به نیم درصد می رسد.

وی ادامه داد: هزینه نظارت ساختمان حتی در قیاس با هزینه نظافت ساختمان یا مشاور املاکی که فقط ساختمان را به خریدار نشان می دهد و از هر کدام از طرفین معامله 1 درصد قیمت نهایی ساختمان را می گیرد، مبلغ بسیار اندکی است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه ظرف روزهای آینده مصوبه ابلاغ می شود، اظهار داشت: هیئت پنج نفره مدت زمان طولانی تشکیل نشده بود. در انتهای سال 97 یک بار تشکیل جلسه داد و خوشبختانه اخیرا برای بررسی حق الزحمه مهندسان جلسه ای برگزار کرد که جا دارد از اعضای این هیئت به خاطر توجه شان تشکر کنم.

غیرقانونی نیست اما بالاتر از حد معمول است

محسن بهرام غفاری، پیشکسوت و رییس اسبق سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز در خصوص هزینه های نظارت این سازمان به «صما» گفت: هیئت مدیره وظیفه پیشنهاد تعرفه خدمات مهندسی را دارد که برای تصویب به هیئت 5 نفره تقدیم می شود؛ البته مرجع تصویب کننده نباید از چارچوب های مرجع پیشنهاد کننده خارج شود.

وی افزود: از یک طرف تعیین این تعرفه جنبه آگاهی بخشی برای مصرف کنندگان و استفاده کنندگان از خدمات مهندسی دارد و از سوی دیگر مبنایی برای تعیین حقوق و عوارض دولتی مانند اخذ مالیات از مهندسان خواهد بود.

بهرام غفاری با بیان اینکه باید افزایش تعرفه ها از شیب تورم تبعیت کند، ادامه داد: چنانچه هیئت مدیره 25 درصد به عنوان ضریب تعدیل تعرفه ها و از طرفی 25 درصد افزایش برای نرخ پایه قیمت ساخت و ساز منظور کرده باشد، می توان گفت 62.5 درصد تعرفه افزایش یافته است. هر چند کار غیر قانونی انجام نشده اما به نظر می رسد تا حدودی تعرفه ها بالاتر از حد معمول افزایش یافته است.

برچسب ها نظام مهندسی ، مسکن
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۳
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۷
0
0
خوبه
مهندس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
0
0
واقعا مایه سر افکندگی قیمت هایی که برای نظارت تعیین مبشه! بعد انتظار داریم مهندس با این قیمت ها تمام وقت مشغول نظارت و بررسی دقیق باشه! قیمت ها رو به واقعیت نزدیک کنیم تا مسئولیت پذیری افزایش پیدا کنه و ایمنی ساختمون ها هم بالاتر بره! نه اینکه برای یه ساختمون 500 متری فقط هشت تومن برای یک سال به ناظر بدن!!!! نظام مهندسی لطفا از خواب بیدار بشه تا کیفیت ساخت و ساز افزایش پیدا کنه!
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar