۰۹:۱۳ - ۰۲ آذر ۱۳۹۸ - 23 November 2019
کد خبر: ۵۴۰۳۸
مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان مطرح کرد؛
بازآفرینی تمامی واحد‌های مسکونی در شهر‌های مختلف جزو برنامه‌های ما است، اما در شرایط کنونی نوسازی بافت‌های فرسوده تهران به ویژه منطقه سیروس است.
علاءالدین ختایی عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و فناوران ساختمان با بیان اینکه مدل جدیدی از تهاتر بر پایه نیازهای اقتصادی کنونی کشور فراهم کرده‌ایم، گفت: در شرایط حاضر مشکل نقدینگی و آثار تورمی ناشی از آن باعث شده که بسیاری از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی با مشکل مواجه شود به همین دلیل بخش عمده‌ای از نیازهای فعالان اقتصادی می‌تواند از طریق تهاتر برطرف شود.
وی گفت:‌تأمین منابع مالی یک معضل اساسی برای فعالان اقتصادی کشور به شمار می‌رود باعث شده که متخصصان این بخش با مطالعه بتوانند مدل‌های جدید اقتصادی را برای کشور تأمین کنند تا از طریق آن امکانات شهر‌ها و کشور‌های مختلف با ارتباط از طریق یکدیگر برطرف شود.

به گفته ختایی شهر‌های مختلف کشور دارای امکانات اقتصادی و نیروی انسانی فعالی است. در شرایط کنونی می‌توانیم از طریق تهاتر امکانات و یا اطلاعات بخش عمده‌ای از نیاز‌های کشور را برطرف کنیم.
مدیر عامل تهاتر ایرانیان با بیان اینکه به اینکه منابع مالی در کشور ما گران به دست می‌آید، گفت: از آنجایی که هزینه شبکه بانکی کشور بالا است بنابراین بخش عمده‌ای از فعالیت‌های اقتصادی تأمین نمی‌شود، اما ما می‌توانیم با طراحی مدل‌های مختلف زمینه‌ساز افزایش رونق تولید و توسعه آن شویم.

به گفته وی تهاتر می‌تواند مکمل تأمین منابع مالی باشد‌ و در طی ۱۰ سال گذشته هزار میلیارد تومان تهاتر در کشور صورت گرفته که بخش عمده‌ای از آن مربوط به فعالیت‌های عمرانی، ساخت و ساز، انبوه‌سازی، راه‌سازی و تونل‌سازی بوده است.

ختایی با اشاره به اینکه بسیاری از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در طی استفاده از تهاتر در شرایط کنونی نیازی به تأمین نقدینگی ندارد بلکه افراد می‌تواند با در اختیار گذاشتن امکانات خود تمامی نیاز‌ها و درخواست‌های خود را برطرف کند.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و فناوران ساختمان، اظهار کرد: برات کارت سالیان طولانی است که از بین رفته است و از مبادلات اقتصادی استفاده نمی‌شود، اما می‌توان با احیای آن روش جدیدی را در حوزه ساخت و ساز و عمران احیا کرد.

ختایی افزود: در طول ۱۸ سال گذشته گونه‌های مختلف اقتصادی را با انبوه‌سازان و سازندگان دنبال کرده‌ایم تا توانستیم انجمن صنعتی ساختمان را تأسیس کنیم، اما با ایجاد روش‌های جدیدی در حوزه ساخت و ساز رونق را به بازار مسکن وارد کردیم.

ختایی بیان کرد: بر پایه تولیدات داخل کشور سعی می‌کنیم فعالیت کنیم و از طریق آن بخش عمده‌ای از مواد اولیه مورد نیاز کشور را تأمین می‌کنیم البته بخش عمده‌ای از این نیاز‌ها در داخل کشور تولید می‌شود به طوری که بسیاری از سنگ‌های واحد‌های مسکونی ساخته شده و یا برج‌ها از طریق سنگ‌های گرانیتی و یا کوه‌های تراشیده شده در قزوین استفاد می‌شود.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و فناوران ساختمان، گفت: با اجرایی شدن تهاتر تأمین منابع ارزان می‌شود، اما نباید از این موضوع غافل شویم که بخش عمده‌ای از امکانات را به تولیدکنندگان مختلف تزریق کنیم تا این روش در کشور احیا شود.

وی یادآور شد: باید اقداماتی را در این حوزه انجام دهیم تا اقتصاد خرد کشور هم از این روش‌ها و از همین شبکه استفاده کند بنابراین سعی کرده‌ایم با توسعه شبکه‌های مختلف این موضوع را در بین بنگاه‌های کوچک اقتصادی احیا کنیم.

ختایی با بیان اینکه در ۱۰ سال گذشته با اجرای روش‌های مختلف توانسته‌ایم تهاتر را در حوزه مسکن و حمل و نقل احیا کنیم گفت: با استفاده از چنین روش‌هایی می‌توان کشور‌های مختلف را جهت صادرات و یا واردات دعوت کنیم که این خود زمینه‌ساز تقویت تولید داخل هم می‌شود.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و فناوران ساختمان با اشاره به اینکه در حوزه عمرانی تهاتر‌های بسیار زیادی در بخش تأمین مصالح ساختمانی، تجهیزات ساختمان و همچنین نما‌های ساختمانی را انجام داده‌ایم، گفت: در چند سال گذشته ارتباطات و فعالیت‌هایمان با شهرداری و پیمانکاران این بخش گسترش یافته به طوری که با ارائه مدل‌های جدید اقتصادی سعی کرده‌ایم پروژه‌های نیمه تمام در کشور تکمیل کنیم.

مدیر‌عامل بازار تهاتر ایرانیان با بیان اینکه بخش عمده‌ای از تمرکز ما در نوسازی بافت‌های فرسوده است گفت: تاکنون پروژه‌هایی در منطقه ۱۵، ۴ و یک انجام داده‌ایم و به زودی تفاهم‌نامه‌ای با شرکت بازآفرینی شهری در خصوص توسعه نوسازی بافت‌های فرسوده از طریق تهاتر منعقد خواهیم کرد.

ختایی یادآور شد: بازآفرینی تمامی واحد‌های مسکونی در شهر‌های مختلف جزو برنامه‌های ما است، اما در شرایط کنونی نوسازی بافت‌های فرسوده تهران به ویژه منطقه سیروس است.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و فناوران ساختمان با اشاره به اینکه در ماه‌های گذشته جلسات مختلفی با وزارت راه و شهرسازی جهت شناسایی و رفع نقاط حادثه‌خیز برگزار کرده‌ایم گفت: خوشوبختانه وزیر راه و شهرسازی از برنامه‌های ما در این بخش استقبال کرده، اما هنوز این برنامه‌ها به مرحله عملیاتی نرسیده است.

وی با بیان اینکه ۳ هزار و ۳۲۹ نقطه حادثه‌خیز در کشور وجود دارد گفت: سیل اخیری که در کشور رخ داد بخش عمده‌ای از دلایل آن به دلیل وجود نقاط حادثه‌خیز بوده در صورتی که اگر این نقاط شناسایی و یا اصلاح شود بخش عمده‌ای از مرگ و میر‌ها در جاده‌های کشور کاهش می‌یابد.

ختایی افزود: با نصب تابلو‌های سیار در این نقاط می‌توانیم شاهد کاهش سرعت خودرو‌ها و تصادفات در جاده‌ها باشیم.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و فناوران ساختمان اظهار کرد: در این طرح هیچ نیازی به تأمین منابع مالی و یا نقدینگی نیست بلکه می‌توانیم با اجرای روش BOT و روش BO می‌توانیم این نقاط را برطرف کنیم که مشاوران و مهندسان این بخش تاکنون مدل‌های مختلفی را برای اجرای آن طراحی کرده‌اند، اما متأسفانه با اجرای آن موافقت نشده است.

وی اظهار کرد: بخش عمده‌ای از مسئولان به دلیل کمبود نقدینگی این مدل‌ها را اجرا نمی‌کنند در حالی که اجرای روش تهاتر نه تنها نیازی به نقدینگی ندارد بلکه باعث درآمدزایی برای دولت می‌شود.

ختایی گفت: امیدواریم با اجرای روش‌های تهاتر در کشور شاهد رونق اقتصادی به ویژه در حوزه ساخت و ساز و راه‌سازی کشور باشیم.

وی در نهایت گفت: در ماه‌های آتی از ثمین‌کارت ایرانیان رونمایی خواهد شد .

یاد‌آور می‌‌شود در روش تهاتر قدیمی مبادلات کاملا بصورت پایاپای انجام می شد بطور مثال یک دهکده کوچک در 500 سال پیش با 100 خانوار را در نظر بگیرید که بدون نیاز به استفاده یک واسط تحت عنوان پول، نیازها و مایحتاج سالیانه خود را از دیگرخانواده ها تهیه می کردند و در ازای آن بخشی از تولیدات و محصولات خود را در اختیار بقیه خانواده ها قرار می دادند و به این طریق یک زنجیره تولید و مصرف منسجم و کامل و جامع تشکیل داده بودند. اما امروزه در بازار تهاتری نوین، با گسترس دامنه محصولات، نیازها و خدمات و گسترش جغرافیایی جوامع بشری، امکان انجام مبادلات به صورت کاملا پایاپای بین دو نفر یا دو شرکت کمتروجود داردوباید زنجیره های تولید و مصرف گسترده تری بین اعضای جامعه برای انجام مبادلات بوجود آورد که بمنظورمدیریت گردش معاملات نیاز به یک سند تجاری برای انجام مبادلات بین افراد حتمی است.امروزه تمام بازار های تهاتری نوین ازیک سندتجاری برای گردش اعتباربین اجزای بازاروتشکیل زنجیره های عرضه وخریددرداخل جامعه بهره می برند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar