۱۱:۵۰ - ۰۶ آذر ۱۳۹۸ - 27 November 2019
کد خبر: ۵۴۰۷۹
در پنل «تشریح شناسنامه انرژی ساختمان و روند اجرایی آن» مطرح شد:
همزمان با برگزاری «چهارمین همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» پنل «تشریح شناسنامه انرژی ساختمان و روند اجرایی آن» برگزار شد.

در این پنل مهدیصالحی، ‌مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران،بهروز محمد کاری رییس بخش انرژی مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی، نسیم شکاری مدیر پروژه انرژی معاونت ریاست جمهوری وسید حمید موسوی شهردار منطقه 1 تهران حضوریافتند.

شناسنامه انرژی در راه است/ رتبه‌بندی ساختمان در ویرایش جدید مبحث 19/ بیمه بزرگترین مخالف برچسب انرژی است

سامانه سنجش برچسب انرژی به زودی وارد پروسه تولید و بهره برداری مسکن می شود

به گزارش خبرنگار «صما» در ابتدای این پنل، مهدی صالحی مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران با بیان اینکه در حال حاضر دقت پایش و نظارت انرژی در پروژه ها کامل و جامع نیست گفت: علاوه بر اینکه فرآیند نظارت دقیق نیست مبحث ۱۹ محصول کاملی محسوب نمی شود.

مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران گفت: باید در فرآیند تولید مسکن مفاهیم محاسبات انرژی دقیق و کامل باشد و البته باید ابزارهایی دقیقی برای سنجش میزان مصرف انرژی نیز ایجاد شود.

صالحی گفت: به همین دلیل تا کمتر از ۳ ماه آینده سامانه سنجش برچسب انرژی ارائه خواهد شد.

مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران در ادامه گفت: برچسب انرژی می تواند تاثیرات قابل توجهی در صنعت ساختمان بر جا بگذارد که از جمله آنها می توان به تولید مصالح باکیفیت، خروج سازندگان غیر متخصص از بازار و ایجاد مبنای علمی برای تعیین قیمت ساختمان در بازار مسکن اشاره کرد.

وی گفت: شهرداری می خواهد برای ساختمان برچسب انرژی صادر کند. سازنده کسی است که در این خصوص باید پاسخگوی کیفیت ساختمان خود باشد و بتواند استاندارد های مورد نظر را پاس کند. حال بعد از اینکه سازنده مجوز ساخت را دریافت کرد، باید قبل از هر چیز به دنبال مصالح با کیفیت باشد. چرا که مصالح با کیفیت قدم نخست برای داشتن یک ساختمان با کمترین پرت انرژی است.

وی افزود: از طرفی هر اندازه که سازنده در این مرحله هزینه کیفیت مصالح کند، با تاثیری که بر مصرف انرژی می گذارد، باعث جذب سوبسید وزارت نفت خواهد شد. بنابراین سازنده سراغ تولید کننده ای می رود که مصالح با کیفیت بالا به بازار عرضه می کند.

به گفته وی، این اقدام سازنده به طور خودکار تولید کننده های زیر پله ای را که فقط شکل ظاهری کار را رعایت می کنند، به دردسر می اندازد، چرا که خریداری نخواهند داشت. در این حالت آنها یا باید کیفیت تولید را ارتقا دهند یا از دور رقابت خارج شوند.

صالحی گفت: امروزه تقریبا قیمت ساختمان ها را از روی ظاهر آنها تعیین می کنند. بنابراین هر اندازه که سازنده ساختمان ظاهر ساختمان را زرق و برق بیندازد، مشتریان بیشتری خواهد داشت. غافل از اینکه این اقدامات جزو پوسته ساختمان است و بخش اصلی ساختمان را اسکلت، دیوارها و تاسیسات مکانیکی و برقی تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: امروزه شاهد ساختمان هایی هستیم که علیرغم گذشت کمتر از 10 سال از ساخت، ساکنان را با انواع و اقسام مشکلات درگیر کرده اند و بسیار انرژی بر هستند.

صالحی تاکید کرد: وجود برچسب انرژی می تواند بخشی از قیمت گذاری ساختمان ها را به سمت و سوی معقول سوق دهد. در این صورت دیگر معیار قضاوت ظاهر ساختمان نیست، بلکه یک اصل اساسی به نام انرژی است که بی توجهی به آن می تواند هر ساله هزینه های ساختمان را بالا ببرد.

تا پایان آذر ماه ویرایش جدید مبحث ۱۹ ارائه می‌شود

در ادامه این پنل، بهروز محمد کاری رییس بخش انرژی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با ارائه پاور پونتی در خصوص ویرایش جدید مبحث ۱۹ گفت: در حال حاضر هر کالای مصرفی مانند خودرو دارای بیمه طلایی است که بر حسب آن بیمه می توان کیفیت خودرو را ارزیابی کرد. اما این مورد در بخش مسکن وجود ندارد و مسکن علیرغم گرانی بسیار زیاد فاقد برگه تضمین کیفیت است.

وی با بیان اینکه بزرگترین مخالف برچسب انرژی بیمه است گفت: متاسفانه همه ما هزینه گرانی برای ساختمان ها می پردازیم، در صورتی که خبری از کیفیت آن نداریم.

کاری گفت: در روزهای آتی شاهد ویرایش جدید مبحث ۱۹ خواهیم بود که تغییرات زیادی نسبت به مبحث ۱۹ تدوین شده در سال ۸۹ دارد.

وی گفت: ماده ۱۸ قانون اصلاح الگوی مصرف، ضوابط اجباری فصل ۴ اصلاح و آیین‌نامه ماده ۳ ماده ۱۸ از جمله تغییرات این مبحث در ویرایش جدید است.

رییس بخش انرژی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ادامه به مقایسه مبحث ۱۹ قدیم و ویرایش جدید پرداخت و متدکر شد: در این ویرایش به مسئله انرژی بیشتر پرداخته شده است.

وی گفت: رتبه بندی ساختمان یکی از ویژگی های ویرایش جدید مبحث انرژی است گفت: بررسی و رتبه بندی یک ساختمان نیازمند تحلیل ویژگی های فیزیکی متعدد است، اما به هر حال باید فاکتورهایی برای این مقوله در نظر گرفته شود.

وی گفت: امیدواریم مبحث ۱۹ تا پایان آذر ماه تصویب و ابلاغ شود.

کاهش مصرف انرژی و آلودگی حاصل از انرژی تا ۲۰۲۰

در ادامه همین پنل، نسیم شکاری مدید پروژه انرژی معاونت ریاست جمهوری با ارائه پنلی در خصوص همکاری معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری با محیط زیست جهانی گفت: در ۲۰۱۶ این همکاری شکل گرفته و صندوق محیط زیست ۴ میلیون دلار کمک بلاعوض برای این مورد به کشور ما اعطا کرده و باید تا ۲۰۲۰ ایران باید برای افزایش کارآیی انرژی در بخش ساختمان سیاست های خود را اصلاح کند.

شکاری گفت: برای این موضوع ۴۰۰ ساختمان به صورت پایلوت انتخاب شده و در این خصوص اقداماتی شکل گرفته است.

وی گفت: سامانه پایش انرژی ۶ ماه پیش شروع به کار کرده و در گام اول ۱۵۰ واحد مسکونی ارزیابی خواهد شد.

وی در ادامه گفت: البته در این پروژه اقداماتی برای فرهنگ سازی نیز لحاظ شده است.

شکاری گفت: این پروژه به مقوله انرژی از طراحی تا بهره برداری پرداخته است.

اصلاح فرایند ساخت و ساز وظیفه سازمان نظام مهندسی است

همچنین سید حمید موسوی شهردار منطقه 1 تهران در این پنل گفت: اصلاح فرایند ساخت و ساز در نظام ساخت و ساز کشور که وظیفه سازمان نظام مهندسی است و اعمال قوانین بازدارنده در راستای کاهش مصرف انرژی می تواند وضعیت مطلوبی از نظر پایداری و انرژی در ساختمان ها ایجاد کند.

موسوی تصریح کرد: در حال حاضر متوسط مصرف گاز طبیعی به ازای هر متر مربع مسکونی در شهر تهران ۴ برابر استاندارد جهانی است که هدف این برنامه کاهش مصرف و افزایش صرفه جویی در کشور است.

شهرار منطقه یک اجرایی شدن مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان را یکی از لازمه های ساختمان پایدار عنوان کرد و گفت : فقدان سازنده ذی صلاح یکی از دلایل نرسیدن به نتیجه مطلوب است و حتی اگر تولیدکنندگان ، ساختمان را هم منطبق با استاندارد و با برچسب انرژی هم بسازند باز نیازمند نگهداشت مناسب است تا پس از گذشت چند سال وضعیت ساختمان همان شرایط زمان تولید را داشته باشد .

وی با اشاره به اینکه باید مبحث ایمنی ساختمان به بحث انرژی پیوند داشته باشد افزود: با الزامات قانونی می توانیم برای ساختمان هایی که مصرف انرژی بالا دارند یک عامل بازدارنده ایجاد کنیم تا در مصرف انرژی صرفه جویی و اجازه حیات در شهر داشته باشند.

موسوی استفاده از انرژی های نو و تجدیدپذیر را مصوبه شورای اسلامی شهر تهران دانست و گفت: متاسفانه بسیاری از مجتمع ها اجازه نصب سلول های خورشیدی بر روی بام ها را نمی دهند که این امر نیازمند الزام قانونی است و از سویی می توانیم مزرعه های انرژی را در حریم شهر تهران توسعه دهیم و به تولید انرژی انبوه برسیم.

یادآور می شود؛ در انتهای این پنل سوال هایی انجام شد که صالحی و شکاری پاسخ دهنده این سوالات بودند.

انتهای پیام/


r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar