۱۶:۲۴ - ۰۶ آذر ۱۳۹۸ - 27 November 2019
کد خبر: ۵۴۰۸۳
برگزاری مراسم اختتامیه «چهارمین همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» با حضور حناچی، رجبی و شکرچی زاده؛
مراسم اختتامیه «چهارمین همایش و نمایشگاه ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی» امروز ۶ آذر ماه برگزار شد.

در این مراسم پیروز حناچی شهردار تهران، محمد شکرچی زاده معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، فرج اله رجبی رییس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، شهرداران ۲۲ منطقه تهران، انصاری مدیر کل محیط زیست شهرداری تهران و جمعی از فعالان، مهندسان و علاقه مندان در بوستان گفتگو حضور یافتند.

در ویرایش جدید مبحث 19، جزییات اجرایی به صورت تصویری ارائه شده است

در مراسم اختتامیه چهارمین همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه باید مهندسی تاسیسات را جدی بگیریم، گفت: میزان تولید گازهای گلخانه ای از سال ۹۵ تا‌کنون ثابت مانده است.

محمد شکرچی زاده در ادامه با اعلام اینکه ویرایش جدید مبحث ۱۹ تفاوت های بسیاری با نسخه قبلی دارد، تصریح کرد: در ویرایش جدید مبحث 19، جزییات اجرایی این مبحث به صورت تصویری ارائه شده است.

تخصیص سوبسید ۹ تا ۱۱ دلاری به سازندگانی که مبحث ۱۹ را رعایت کنند

همچنین در این مراسم هاشمی، مدیر بخش ساختمان سازمان بهینه سازی مصرف سوخت اعلام کرد: برای مدارس بخاری هایی کار خواهیم گذاشت که بیش از ۵۰ درصد صرفه جویی انرژی ‌دارد.

وی با بیان اینکه سوبسید ۹ تا ۱۱ دلاری به سازندگانی که مبحث ۱۹ را رعایت کنند، تخصیص داده می شود، اظهار داشت: بخش ساختمان سالانه معادل ۴۷۰ میلیون بشکه نفت خام انرژی مصرف می کند.

بنزین را با تبعات بی شمار گران می‌کنیم، بعد پول تقسیم می کنیم

در ادامه این مراسم فرج اله رجبی، رییس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نیز با انتقاد از افزایش نرخ بنزین در کشور گفت: ما بنزین را با تبعات بی شمار گران می‌کنیم، بعد به دنبال تقسیم پول بین خانوارهای دهک‌های پایین هستیم.

وی با بیان اینکه در مرحله تصمیم ‌سازی و تصمیم‌ گیری مشکلات متعددی داریم، گفت: وظیفه حکمرانی هدایت منابع و جامعه در مسیر منافع ملی است.

وی افزود: باید در دایره حکمرانی خود یک تصویر روشن برای بهینه سازی انرژی داشته باشیم. نظام حکمرانی وظیفه خود را درست انجام نمی‌دهد و ما نیازمند اصلاح ساختاری و اداری در این مسیر هستیم.

رجبی در ادامه عنوان کرد: باید پاسخ دهیم که کیفیت ساختمان‌های ما به چه میزان اجازه می دهد مصرف انرژی را بهینه کنیم؟ جواب من کمترین میزان است.

ساختمان‌های دارای شاخصه مصرف بهینه انرژی باید تفکیک شوند

در همین حال پیروز حناچی شهردار تهران نیز در اختتامیه چهارمین همایش و نمایشگاه ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی باتاکید بر اینکه ساختمان‌هایی که دارای شاخصه مصرف بهینه انرژی هستند، باید از ساختمان هایی که بهینه سازی مصرف انرژی در آنها رعایت نشده است، از هم مشخص شود؛ افزود: در این زمینه نیازمند اجرای پایلوت صحیح هستیم.

وی با بیان این که از تصویب قوانین حوزه ساختمان سازی از جمله مقررات ملی ساختمان بیش از دو دهه می‌گذرد گفت: با این حال اگر بپرسند در اجرای مقررات به طور نسبی موفق بودیم یا نه؟ نمی‌توانیم جواب مثبت بدهیم چرا که سرعت و آهنگ به سمت این تغییرات ایده آل نیست.

وی با بیان این که ایران به لحاظ آیتم شدت انرژی وضعیت خوبی ندارد اظهار کرد: آیتم شدت انرژی از سه مولفه مصرف مولد، مصرف غیر مولد و تولید ناخالص شکل می‌گیرد که ما در این تقسیم بندی‌ها ضریب خوبی نداریم چرا که بخش زیادی در بخش غیرمولد هزینه می‌شود که سهم تولید ناخالص را کاهش می‌دهد و در مقایسه ما کشور چین را داریم که ظرف یک دهه ۱۴ برابر مصرف انرژی‌اش زیاد شده اما شدت انرژی ثابت ماند و این نشان می‌دهد که انرژی در بخش‌های مولد هزینه شده و تولید ناخالص افزایش یافته است.

حناچی با تاکید بر این که بخشی از مسئله به دلیل ارزان بودن حاملهای انرژی است تصریح کرد: البته این روزها نمی‌شود حرفش را زد اما قیمت‌ها بازدارنده نیست.

شهردار تهران با اشاره به این که در کشورهایی همچون آلمان وقتی می‌خواهند خانه‌ای را خریداری می‌کند به مصرف انرژی آن توجه می‌کند به گونه‌ای اگر مصرف انرژی آن پایین باشد قیمت افزایش می‌یابد گفت: در دهه ۷۰ وزیر صنعت وقت در مورد اتلاف انرژی چاره اندیشی کرد و نسبت به نصب برچسب انرژی تاکید داشت به گونه‌ای که یادمان است که برای اولین بار بر روی وسایل خانگی برچسب انرژی زدند و کسی هم بر روی این موضوع دقت نمی کرد اما حالا برچسب انرژی به یکی از بدیهیات تبدیل شده است و حتی مردم براساس برچسب‌ها خرید خود را انجام می دهند و امروز خوشحال شدم که برای واحدهای مسکونی نیز برچسب انرژی طراحی شده است.

وی با بیان این که دیر یا زود به سمت اجرای کلیه مقررات ملی ساختمان پیش برویم گفت: در این زمینه نیازمند اجرای پرژوه‌های پایلوت هستیم که یک زمانی مرکز تحقیقات مسکن این کار را انجام می‌داد اما الان بد نیست که این طرح (سنجش انرژی ساختمان) به صورت پایلوت اجرا شود.

حناچی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان این که وضع و حال شهرمان خوب نیست و این روزها نفس‌هایمان به شماره افتاده و چاره‌ای جز همراهی نداریم تصریح کرد: ایده‌های خوبی در دنیا وجود دارد که می‌توان در این زمینه برج مرکز میلان را مثال زد که با فضای سبز انبوه پوشانده شده که مساحتی به اندازه یک باغ دو هکتاری در ساختمان‌ها اجرا کرده است و زمان آن رسیده که این گونه تجربیات در تهران نیز تعقیب شود.

شهردار تهران با بیان این که آلودگی ارتباط مستقیمی با مصرف انرژی دارد اظهار کرد: به طور معمول کلانشهرها دچار جزایر گرمایی می شوند به گونه‌ای که مرکز آنها چند درجه گرم‌تر از حومه است که ایجاد این جزایر با مصرف سوخت‌های فسیلی ارتباط دارد و باید تصمیم گیری کنیم تا به سمت انرژی‌های پاک قدم برداریم و بر همین اساس هفته آینده مرکز نوآوری حمل و نقل پیشرفته استارت می‌زنیم تا به سمت استفاده از موتورهای دو چرخ  پیش برویم و تلاش داریم موتورهای موجود را برقی کنیم که البته شرایط سخت است اما راهی نداریم.

گفتنی است؛ در اختتامیه چهارمین همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی از زحمات موسوی شهردار منطقه ۱ تهران، کشت پور شهردار منطقه ۲ تهران، مفاخریان شهردار منطقه ۹ تهران، نوذرپور شهردار منطقه ۲۲ تهران، صالحی مدیر کل معماری و شهرسازی شهرداری و دبیر اجرایی این همایش تقدیر شد.

در پایان مسئولان از کمپین «ساختمان پایدار، شهر پایدار» رونمایی کردند.

تخصیص سوبسید به سازندگانی که مبحث ۱۹ را رعایت کنند/ کیفیت ساختمان‌ها اجازه بهینه‌سازی مصرف انرژی را نمی‌دهد

تخصیص سوبسید به سازندگانی که مبحث ۱۹ را رعایت کنند/ کیفیت ساختمان‌ها اجازه بهینه‌سازی مصرف انرژی را نمی‌دهد

تخصیص سوبسید به سازندگانی که مبحث ۱۹ را رعایت کنند/ کیفیت ساختمان‌ها اجازه بهینه‌سازی مصرف انرژی را نمی‌دهد

تخصیص سوبسید به سازندگانی که مبحث ۱۹ را رعایت کنند/ کیفیت ساختمان‌ها اجازه بهینه‌سازی مصرف انرژی را نمی‌دهد

تخصیص سوبسید به سازندگانی که مبحث ۱۹ را رعایت کنند/ کیفیت ساختمان‌ها اجازه بهینه‌سازی مصرف انرژی را نمی‌دهد

تخصیص سوبسید به سازندگانی که مبحث ۱۹ را رعایت کنند/ کیفیت ساختمان‌ها اجازه بهینه‌سازی مصرف انرژی را نمی‌دهد

انتهای پیام/


r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar