۱۲:۳۴ - ۰۷ آذر ۱۳۹۸ - 28 November 2019
کد خبر: ۵۴۰۸۷
در پنل «طراحی و معماری ساختمان پایدار» مطرح شد:
به گزارش «صما» پنل طراحی و معماری ساختمان پایدار با حضور عبدالرضا گلپایگانی ‌معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، مهرداد زواره محمدی عضو هیئت دبیران جامعه مهندسان معمار ایران و با ارائه محمدرضا نیک‌بخت معمار و طراح هتل سبز در محدوده ماهان – کرمان، فرهاد احمدی و علی نقوی نمینی از مهندسان مشاور نگین شهر نشا برگزار شد.

به گزارش «صما» پنل طراحی و معماری ساختمان پایدار با حضور عبدالرضا گلپایگانی ‌معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، مهرداد زواره محمدی عضو هیئت دبیران جامعه مهندسان معمار ایران و با ارائه محمدرضا نیک‌بخت معمار و طراح هتل سبز در محدوده ماهان – کرمان، فرهاد احمدی، معمار برجسته و علی نقوی نمینی از مهندسان مشاور نگین شهر نشا برگزار شد.

افزایش تراکم با رواج مدل بسازبفروشی در نوسازی بافت فرسوده/ طرح‌های جدید از نظر برخی از مدیران مریخی است/ خانه‌های 30 متری مارک اقشار کم‌درآمد نشود

هتلی برگرفته از معماری سنتی ایران

در ادامه این پنل محمدرضا نیک‌بخت با ارائه پاورپوینتی در خصوص معماری هتل 5 ستاره سبز کرمان، مابین ماهان و کرمان گفت: در طراحی این هتل از مباحث خنک‌کننده سنتی بهره برده شده است. هتل سبز کرمان دارای طراحی سبز است که الهام گرفته از طراحی بومی مناطق کویری است.

وی گفت: ما در مناطق کویری طرحی داریم بنام گودال باغچه که قسمت میانی بنا حیاطی است که پایین‌تر از سطح معابر ساخته‌شده و باغچه آن به تلطیف هوای داخل خانه کمک می‌کند. همچنین پایین‌تر بودن بنا باعث می‌شود که از خاصیت حرارتی خاک اطراف استفاده شود در واقعاً خاک عایق نیست ولی انتقال دما را به تأخیر می‌اندازد مثلاً در قدیم دیوارهای کاه‌گلی در طول روز گرمای هوا را می‌گرفتند و در طول شب به داخل خانه انتقال می‌دادند.

نیک‌بخت گفت: ازآنجایی‌که این هتل در 75 کیلومتری شهداد گرم‌ترین منطقه ایران قرار دارد و بادهای سوزان بسیار گرم دارد نیازمند تدابیر خاص برای بخش سرما و گرما است.

وی گفت: هتل در حدود ۲۰ هزار مترمربع مساحت دارد و شامل صد اتاق است این واحدها به‌صورت سوئیت و اتاق‌های دوتخته با تمام امکانات هستند ویژگی بارز این اتاق‌ها این است که هر اتاقی حیاط اختصاصی خودش را دارد، این هتل در دوطبقه احداث می‌شود و در قسمت مشاعات فروشگاه‌هایی وجود دارد که در آن‌ها محصولات بومی مثل سوغات و صنایع‌دستی عرضه می‌شود، هتل دارای دو رستوران و مجموعه‌ای ورزشی مشتمل بر دو استخر مجزا برای خانم‌ها و آقایان، حمام سنتی، تالار برای مراسم عقد و عروسی و یک سالن آمفی‌تئاتر چندمنظوره (برای کنسرت‌ها، همایش‌‌‌‌‌ها و...) است.

این معمار در خصوص سیستم خاص این هتل گفت: با توجه به سیستم‌های مدرن بادگیری که در این هتل ایجاد شده در طول تابستان احتیاج زیادی به سرمایش نداریم و فقط در هنگام زمستان برای گرمایش هتل به انرژی نیاز داریم، برای آب هتل هم طراحی آن به گونه است که فاضلاب ها را از همان ابتدا به دو قسمت تقسیم می‌کند آب دوش و روشویی‌ها از سرویش بهداشتی جدا می‌شود که اصطلاحاً به‌ آن فاضلاب خاکستری می‌گویند این فاضلاب قابلیت بازیافت راحت‌تری دارد و در سیستم‌های ویژه‌ای کاملاً تصفیه می‌شود در حدی که قابلیت استفاده از این آب برای دوش هم وجود دارد اما ما طبق مسائل عرفی و فرهنگی استفاده آن را برای آب‌شویه ها و آبیاری فضای سبز گذاشته‌ایم.

وی گفت: همچنین مصالحی که ما استفاده می‌کنیم در حد امکان از مصالح بومی است به‌عنوان‌مثال تکنیکی برای دیوارهای داخلی استفاده کردیم که بر خواسته از منطقه خاورمیانه است و در حال حاضر در کشورهای استرالیا، نیوزیلند و کانادا استفاده می‌شود به این تکنیک اصطلاحاً «خاک کوبیده» می‌گویند به زبان ساده در این تکنیک به‌جای اینکه از خشت استفاده کنند از خود خاک برای دیوارچینی استفاده می‌کنند که البته این دیوار مراحل تولیدی خاصی دارد و از استحکام زیادی برخوردار است می‌توان گفت فرآیند تولید سنگ در طبیعت را به‌صورت مصنوعی انجام می‌دهیم. از این موارد در این هتل به‌وفور استفاده‌شده و نتیجه‌ی خوبی تا به این زمان داشته است که سعی بر آن هست بعد از اتمام کار گواهی سبز بودن هتل را هم از مراکز معتبر جهانی بگیریم.

نیک‌بخت در ادامه افزود: برای گرمایش این بنا نیز از چیلر استفاده خواهد شد اما ازآنجایی که این طرح زیرزمینی است همواره چند درجه گرم‌تر و خنک‌تر از فضای برون در روزهای زمستان است.

وی گفت: در این پروژه با توجه به بحران کم‌آبی که گریبان گیر منطقه است پیش‌بینی تصفیه فاضلاب و استفاده مجدد از آن در بخش خدمات و محوطه‌سازی شده است. همچنین به دلیل کاهش هرچه بیشتر مصرف سوخت‌های فسیلی و کاهش تولید گاز دی‌اکسید کربن، استفاده از سلول‌های خورشیدی برای تأمین انرژی الکتریکی موردنیاز پروژه پیش‌بینی‌شده است. به‌این‌ترتیب جهت گرمایش آب‌های مصرفی از آبگرمکن خورشیدی و جهت پخت‌وپز از انرژی الکتریکی استفاده خواهد شد.

معماری پایدار باید ضوابط پایدار داشته باشد

در ادامه همین پنل علی نقوی نمینی از مهندسان مشاور نگین شهر نشا بابیان اینکه پایداری ساختمان تنها مربوط به بخش انرژی نیست گفت: در چند همایش گذشته تنها به مقوله انرژی تأکید شده در حالی که انرژی تنها یکی از مؤلفه‌های ساختمان‌های پایدار است.

وی گفت: پایداری وجوه مختلف دارد و تنها متعلق به ساختمان‌های بزرگ نیست و ما باید بتوانیم مفهوم پایداری را در ساختمان‌های کوچک نیز اجرایی کنیم.

وی بابیان اینکه ضوابط ساخت وساز کامل و صحیح نیست تأکید کرد: در حال حاضر ضوابط به معماران دیکته شده است.

نقوی نمینی در ادامه با ارائه پاورپوینتی گفت: معماری پایدار باید ضوابط پایدار داشته باشد.

اصلاح ضوابط از مطالبات مهندسان است

در همین راستا گلپایگانی در جمع بندی دغدغه‌ها و چالش‌های بیان شده در پاورپوینت و معماران و مهندسان در خصوص طرح های و معماری های پایدار بابیان اینکه کاش فرصت بود بنده نیز کارهای مربوط به پایداری خود را ارائه می‌دادم گفت: در حال حاضر دغدغه تمامی مهندسان را با گوشت و پوست لمس می‌کنم چراکه ضوابط ما مشکلاتی دارد و این موارد را باید حل‌وفصل کنیم.

وی گفت: اصلاح ضوابط یکی از مطالبات مهندسان است.

گلپایگانی بابیان اینکه رسالت مدیریت شهر ایجاد پروژه‌های نوآورانه است تأکید کرد: در حال حاضر زمانی که با برخی از مدیران شهری در خصوص طرح‌های نوآورانه صحبت می‌کنیم فکر می‌کنید یک مریخی با یک غیرمریخی صحبت می‌کند. همچنین برای برخی از مدیران باید به‌قدری توضیح و تفسیر دهیم تا ثابت کنیم کار صحیح و درستی انجام می‌دهیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران بابیان اینکه باید تغییر رویکرد ضوابط به سمت معماری خوب باشد تأکید کرد: در حال حاضر شهرهای ما با مشکلات متعددی مانند آلودگی و اغتشاش بصری روبرو هستند که این موارد باید حل شود.

به گفته گلپایگانی در حال حاضر وضعیت آلودگی شهرهای دیگر نیز به‌اندازه کلان‌شهر تهران وخیم است و این موضوع نشان می‌دهد در مسیر ساخت‌وساز و اداره شهر رویه های اشتباه را طی کردیم.

وی گفت: ساخت‌وساز باید متکی به حفظ شرایط اقلیمی باشد. در حال حاضر در چیدمان مدیران شهری این روزها توجه به این مقوله بسیار جدی است. نمونه بارز این توجه را می‌توان در منطقه سیروس دید.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری کنونی به‌شدت در برابر تخلف‌ها ایستادگی کرده است گفت: ما توانستیم با این رویکرد تعریض طرح خیابان ولیعصر – حافظ و شوش را ملغی کنیم.

وی با تأکید بر این‌که حفظ منابع و ارزش‌های طبیعی شهر جز اولویت‌های ما است گفت: ما به دنبال هویت شهر هستیم شهری که هوشمند، پاک و جوابگوی آرامش ساکنان باشد. همچنین مدیران شهری به دنبال احترام به شهر و ارباب‌رجوع است و برای این مورد با هر نوع تخلف و تهدید هویتی شهر مبارزه خواهیم کرد.

گلپایگانی با انتقاد از نحوی مهندسی کردن ساخت‌وسازها در بافت فرسوده گفت: بهسازی و مقاوم‌سازی شهر آن نیست که با ارائه تراکم به ساختمان‌های دوطبقه و تبدیل آن به 4 طبقه سودآوری ایجاد کنیم این مدل همان مدل بسازبفروشی است و ما مخالف این رویکرد سنتی هستیم.

وی همچنین بابیان اینکه بازگشت به طبیعت همان رویکرد مصرف بهینه انرژی است گفت: باید رویکرد احترام به طبیعت در کشور نهادینه شود.

گلپایگانی گفت: مبحث 19 مباحث حداقلی است و این مباحث باید رعایت شوند اما برای آشتی با طبیعت به ضوابط و مباحث قوی‌تری نیاز داریم.

وی همچنین با بیان اینکه از دل مسابقات نمونه‌های خوبی حادث می‌شود. گفت: در مسابقه طراحی سردر راه‌آهن تهران – تبریز توانستیم این مورد را به‌وضوح ببینیم. مسابقه بازآفرینی محور شهری طراحی فوقانی تونل راه‌آهن تهران – تبریز در دو مرحله انجام شد و طرح‌های منتخبی از آن استخراج شد. ما معماران خوب کم نداریم و باید از تجارب آن‌ها بهره ببریم.

گلپایگانی در خصوص ایجاد ساخت و سازهای کوچک متراژ باکیفیت نیز گفت: لایحه آن به رئیس‌جمهور ارائه‌ شده اما نمی‌خواهیم این مدل، ساختمان‌سازی برای دهک‌های پایین جامعه مارک‌دار شود؛ ما به دنبال کاهش اختلافات اجتماعی و اقتصادی در شهرها هستیم؛ و نباید خانه های 30 متری یدک کش مارک اقشار کم درآمد باشد.

وی درنهایت گفت: شهرهای ما به شهر متن و حاشیه مبدل شده و باید بپذیریم نقش ما در ایجاد این فاصله بسیار پررنگ بوده و شهرها را به سوداگران سپرده ایم و خروجی همین است که می‌بینیم و حل این موارد نیازمند تلاش همگانی است.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar