۱۶:۳۷ - ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - 16 December 2019
کد خبر: ۵۴۱۶۹
گزارش خسارات و پیامدهای سیل:
تعدادی از نمایندگان مجلس پس از استماع گزارش کمیسیون کشاورزی درباره خسارات و پیامدهای سیلاب‌های اخیر تاکید کردند باید اقدامات پیشگیرانه قبل از وقوع حوادث به منظور به حداقل رساندن خسارات مالی و جانی انجام شود.

به گزارش صما، تعدادی از نمایندگان مجلس پس از استماع گزارش های کمیسیون کشاورزی و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درباره خسارات و پیامدهای سیلاب‌های اخیر در جلسه علنی امروز (دوشنبه 25 آذر) تاکید کردند باید اقدامات پیشگیرانه قبل از وقوع حوادث به منظور به حداقل رساندن خسارات مالی و جانی انجام شود.

نظرات کارشناسی خسارات را می کاهد

سید کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا در مجلس با بیان اینکه گزارش کمیسیون کشاورزی در این زمینه ناقص بود گفت: گیلان در 2 سال گذشته چندین بار به دنبال بارش‌های فراوان خسارت دیده است.

وی افزود: به دنبال سیلاب‌ها خسارت جانی هم داشته‌ایم اما متاسفانه هیچ گونه اقدام کارشناسی برای برآورد خسارات انجام نشده است.

نماینده صومعه سرا با بیان اینکه اگر امکانات پیش از وقوع بحران فراهم شود قطعا خسارات به حداقل کاهش می‌یابد تصریح کرد: لازم است به نظرات کارشناسان توجه شود که می‌تواند در زمان بحران خسارات را به حداقل برساند.

جنگ آینده، جنگ آب

نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: جنگ آینده جنگ آب است و ما باید از آب‌های خود صیانت کنیم.

وی افزود: امروز توجه به آبخیزداری، احداث آب‌بندها و سدهای کوچک و بزرگ باید در اولویت قرار گیرد.

نماینده ارومیه در مجلس تصریح کرد: حفظ و صیانت از حریم رودخانه‌ها ضروری است و می‌تواند از بروز خسارت سنگین جلوگیری کند.

قاضی پور خاطرنشان کرد: هزینه درمان همواره بالاتر از هزینه پیشگیری است و بهتر است در این خصوص توجه لازم را داشته باشیم.

بی توجهی به لایروبی رودخانه

مسعود گودرزی نماینده بروجرد در مجلس تصریح کرد: جمهوری اسلامی از جمله کشورهایی است که بخش عمده‌ای از بلایای طبیعی در آن به وقوع پیوسته است لذا باید بحران‌ها را باور داشته باشیم و برای مواجهه با آن برنامه ریزی کنیم.

وی افزد: باید به آبخیزداری، آبخوان داری، لایروبی رودخانه‌ها و جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در بستر رودخانه‌ها توجه ویژه شود. ضمن اینکه از سوی دیگر تامین تجهیزات لازم پیش از وقوع بحران دارای اهمیت ویژه است.

مانع تخریب جنگل شوید

مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود با اشاره به این گزارش گفت: تخریب جنگل‌ها یکی از عوامل بروز سیلاب‌ در کشور است.

وی افزود: لایروبی رودخانه‌ها بسیار حائز اهمیت است که وزارت نیرو باید به این موضوع توجه کند.

نماینده لنگرود در مجلس افزود: طرح‌های آبخیزداری نیز در کنترل سیلاب‌ها نقش موثری دارد. ضمن اینکه فرهنگ بیمه برای جبران خسارات باید مورد توجه قرار گیرد.

خسارات سیل اندازه بودجه عمرانی

شهروز برزگر نماینده سلماس اظهار داشت: سیل و زلزله در سال جاری به اندازه بودجه عمرانی کشور در طول یک سال به کشورمان خسارت وارد کرده است.

وی افزود: باید با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم خسارات‌ را به حداقل برسانیم.

نماینده سلماس گفت: اگر اقدامات پیشگیرانه انجام شود شاهد این حجم از خسارات نخواهیم بود.

کاهش خسارات با کار کارشناسی

احمد همتی نماینده مردم سمنان در مجلس خاطرنشان کرد: با انجام کارهای کارشناسی و برنامه ریزی به منظور اجرای طرح‌های کارشناسی شده می‌توان خسارات را در زمان وقوع بحران به حداقل رساند.

باید بحران ها را مدیریت کنیم

مسعود پزشکیان رئیس جلسه امروز مجلس گفت: قوانین لازم در این خصوص در کشور وجود دارد و امیدواریم با مدیریت و کنترل منابع شاهد مدیریت صحیح بحران‌ها و به حداقل رساندن خسارات باشیم.


برچسب ها جنگ آب ، خسارات سیل
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar