۱۳:۳۱ - ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - 17 December 2019
کد خبر: ۵۴۱۷۲
مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور:
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌‌ونقل با بیان اینکه «سازمان برنامه و بودجه در لایحه بودجه ۹۹ هیچ طرح و پروژه‌ای را اضافه نکرده است» تصریح کرد: شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور نیز آن دسته از پروژه های دارای اعتبار مصوب را در دستور کار خود دارد.

خیرالله خادمی در نشست خبری چهارمین نمایشگاه حمل و نقل و صنایع وابسته با بیان این که وظیفه شرکت ساخت احداث زیرساخت‌های حمل و نقلی است عنوان کرد: سالانه بین پنج تا شش هزار میلیارد تومان برای زیرساخت‌های حمل و نقل کشور در اختیار ما قرار می‌گیرد و هزار میلیارد تومان نیز توسط بخش خصوصی تامین می‌شود که در مجموع در سال گذشته حدود هفت هزار میلیارد تومان برای زیرساخت حمل و نقل هزینه کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه نزدیک 12 هزار کیلومتر مسیر ریلی و جاده‌ای در حال اجرا داریم افزود: از این میزان حدود هفت هزار کیلومتر برای راه‌های اصلی و بزرگراه‌ها است.

خادمی با اشاره به اینکه نزدیک 12 هزار کیلومتر آزادراه و سه هزار کیلومتر مسیر ریلی جدید در حال اجرا داریم تصریح کرد: ما با 1100 پیمانکار و مشاور، قراردادهایی به ارزش 250 هزار میلیارد تومان در راستای تکمیل این پروژه‌ها داریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه برای اتمام پروژه‌های نیمه کاره نیازمند 70 هزار میلیارد تومان اعتبار هستیم تصریح کرد: سه هزار و 750 کیلومتر آزادراه، سه هزار کیلومتر مسیر ریلی جدید، 15 هزار کیلومتر بزرگراه و آزادراه در برنامه کاری ما در آینده وجود که نیاز به بالای 200 هزار میلیارد تومان بودجه دارد؛ که به مرور زمان باید آن را تامین اعتبار کنیم.

وی او ادامه داد: کاری که ما در شرکت ساخت انجام داده‌ایم این است که این طرح‌ها را براساس اولویت‌بندی در طول سال‌های آینده به اتمام برسانیم.

خادمی با بیان اینکه از سال 92 به بعد حدود 22 هزار کیلومتر آزادراه تحویل داده‌ایم گفت: امیدواریم 580 هزار کیلومتر آزادراه تا دو سال آینده به بهره‌برداری برسد.

وی گفت: در دو سال اخیر نیز 970 کیلومتر مسیر ریلی به بهره‌برداری رسانده‌ایم.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه به سامانه پی‌وب اشاره و عنوان کرد: این سامانه با هدف مستندسازی کلیه مراحل اجرایی یک پروژه راه‌اندازی شده است تا ضمن دسترسی به اطلاعات پروژه، امکان رسیدگی به مراحل انجام کار و آگاهی از وضعیت نهایی پروژه نیز میسر شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۰۵۷ صورت وضعیت در این سامانه به ثبت رسیده و ۵۶۹ فقره در حال رسیدگی و ۴۸۴ مورد نیز تایید نهایی شده است که با توجه به مدت زمان راه‌اندازی این سامانه عملکرد مثبتی محسوب می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در تشریح میزان صورت وضعیت‌های الکترونیک شرکت در سه حوزه راه، آزادراه و راه‌آهن گفت: در حال حاضر ۹۳ درصد قرارداد‌های حوزه راه و بزرگراه در قالب ۲۴۳ فقره قرارداد به صورت الکترونیکی به ثبت رسیده است. در حوزه آزادراهی نیز ۵۹ درصد قراردادها در قالب ۴۴ فقره به شکل الکترونیکی به ثبت رسیده و ۹۴ درصد از قراردادهای حوزه راه‌آهن نیز در قالب ۱۰۷ فقره قرارداد تا امروز در سامانه ثبت شده است.

خادمی همچنین در خصوص اقدامات صورت گرفته در توسعه شبکه حمل و نقل کشور اظهار داشت: در بخش توسعه شبکه ریلی تاکنون ۱۳ هزار و ۹۴۵ کیلومتر راه‌آهن در کشور احداث شده است و بیش از ۳ هزار کیلومتر نیز در دست اجرا قرار دارد.

خادمی درباره دلیل تعویق افتتاح پروژه بزرگراه همت-کرج، گفت: به دلیل وجود معارض در این پروژه که باید 57 خانه در حاشیه پروژه خریداری می‌شد و بخشی از زمین‌های اطراف آن که در نتیجه احداث کنارگذر با مشکل معارض مواجه شده که در حال حاضر حل مشکل حقوقی آن زمان براست، با این حال هر دو پروژه همت- کرج و تهران-شمال به زودی افتتاح خواهند شد.

در حال حاضر تعداد پروژه‌های که آغاز کرده ایم بیشتر از اعتبار تخصیص بوده یا آزادراه تهران-شمال که قرار بود شرکت چینی علاوه بر اجرا تامین مالی را انجام دهد که به دلیل اختلاف شرکت چینی و کارفرما پروژه تامین مالی نشد و پروژه به تعویق افتاد، اما بعد از خروج چینی‌ها پروژه‌ها به سرعت در حال انجام است اما همچنان در سایه تعویق گذشته مانده است.

در ادامه این نشست خبری، خادمی از امضا توافقنامه‌ای خبر داد که بر اساس آن قیر مورد نیاز پروژه های اولویت دار تامین و پرداخت مبالغ از طریق اسناد خزانه و منابع دیگر پرداخت می شود.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه با اشاره به میزان بدهی به پیمانکاران حوزه راهسازی نیز بیان داشت: تا پایان آذرماه بر اساس صورت حساب های ذی حسابی فقط در شرکت ساخت و توسعه نزدیکه به ۲۵۰۰ میلیارد تومان بدهی وجود دارد و ۱۵۰۰ میلیارد تومان نیز مربوط به آن دسته از پیمانکارانی می‌شود که تا این لحظه صورت وضعیت خود را ارائه نکرده اند. از طرفی ۷۰۰ میلیارد تومان میزان مطالبات پیمانکاران بخش آزادراهی است. میزان مطالبات پیمانکاران در ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها نیز بالغ بر ۲۵۰۰ میلیارد تومان است.

وی افزود: در مجموع حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران در حوزه ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل وجود دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: سازمان برنامه و بودجه در لایحه بودجه ۹۹ هیچ طرح و پروژه ای را اضافه نکرده و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور نیز آن دسته از پروژه های دارای اعتبار را انجام می‌دهد.

برچسب ها حمل و نقل ، خادمی
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar