۱۵:۴۸ - ۰۷ دی ۱۳۹۸ - 28 December 2019
کد خبر: ۵۴۲۱۱
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان:
رئیس جدید سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به اینکه با این وضعیت تولید به مسکن 550 هزار مهندس اضافی در کشور داریم گفت: امسال پیش‌بینی می‌شود تولید مسکن بیشتر از 230 هزار وحد مسکونی نباشد.

به گزارش «صما» احمد خرم در پاسخ به این سوال که اولویت برنامه‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از این پس چه خواهد بود گفت: براساس حکمی که رئیس جمهور صادر کرد بنده برای یک دوره سه ساله به عنوان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان منصوب شدم، اما باید درخصوص وضعیت ساختمان به این موضوع اشاره کنم که ما 650 هزار فارغ‌التحصیل رشته مهندسی ساختمان داریم که 550 هزار مهندس آن عضو سازمان نظام مهندسی هستند.

وی ادامه داد: نیاز کشور با فرصت‌های کاری که امروز وجود دارد نشان می‌دهد که 550 هزار مهندس اضافی در کشور داریم.

رئیس جدید سازمان مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه با برنامه‌ریزی می‌توان این مساله اضافی بودن مهندسان ساختمان را حل کرد گفت:‌ ابتدا باید با کنترل تولید و سپس با ایجاد فرصت‌های شغلی و آموزش مهارت‌ها مهندسان ساختمان را وارد کارگاه کنیم چرا که برخی از مهندسان ساختمان وقتی وارد کارگاه می‌شوند دست و پای خود را گم می‌کنند.

امسال هم بیشتر از 230 هزار مسکن تولید نمی شود

وی با بیان اینکه می‌توان قبل از ورود مهندسان ساختمان آنها را با وضعیت کارگاه‌ها آشنا کرد، گفت: با تولید سالانه 600 هزار مسکن می‌توان گفت 500 هزار مهندس ساختمان نیاز داریم اما سال گذشته تنها 230 هزار واحد مسکونی تولید شد و پیش‌بینی می‌‌شود امسال نیز در همین حد باشد.

وی با بیان اینکه اگر 600 هزار واحد مسکونی تولید شود می‌توانیم برای 100 هزار مهندس فرصت شغلی ایجاد کنیم گفت: یکی از این طرح ها ایجاد و توجه به مبحث 22 مقررات ملی ساختمان است.

رئیس جدید سازمان مهندسی ساختمان کشور گفت: براساس مبحث 22 مقررات ملی ساختمان بهر‌برداری نگهداری ساختمان و تعمیرات یکی از اهداف مهم مبحث 22 مقررات ملی ساختمان است. پس بنابراین 100 هزار مهندس می‌توانند در این بخش که متاسفانه مغفول و تعطیل شده است مشغول به فعالیت شوند.

وی افزود: درخصوص این موضوع با ستاری معاون علم و فناوری رئیس جمهور صحبت کرده‌ایم و قرار است در آینده مرکز مشترک نواوری برای اشتغال مهندسان و استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان بخش ساختمان ایجاد شود.

ارتباط ما با وزیر راه و شهرسازی خوب است

وی در پاسخ به این سوال که ارتباط شما با وزیر راه و شهرسازی چگونه است گفت: ارتباط ما با وزیر راه و شهرسازی خوب است چرا که هم با ایشان همشهری هستیم و هم رشته هستیم و ارتباط کاری خوبی با هم داریم.

وی در پاسخ به این سوال که درخصوص طرح اقدام ملی مسکن چه نظری دارید گفت: درخصوص طرح اقدام ملی مسکن باید اذعان شود که اگر سیستم بانکی نتواند تمام پروژه طرح اقدام ملی مسکن را پشتیبانی کند به مشکل خواهیم خورد. پس باید دخالت دولت در امر ساخت مسکن در تمام امور نسبت به گذشته کاهش یابد و به بخش خصوصی بیشتر از گذشته توجه شود.


r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar