۱۴:۰۱ - ۰۹ دی ۱۳۹۸ - 30 December 2019
کد خبر: ۵۴۲۲۳
با افتتاح قطار گلشهر به هشتگرد انجام می‌شود:
کارشناسان معتقدند شهر جدید هشتگرد با توجه به موقعيت جغرافيایی و آب‌وهوایی می‌تواند بر ساماندهی جمعيتی و جلوگيری از گسترش بدون برنامه کلان‌شهرهای تهران و کرج بسيار مؤثر باشد.


مسافرگیری مترو هشتگرد با سرعت 140 کیلومتر در ساعت
. برای این منظور و در راستای رسيدن به توسعه‌ای همه‌جانبه، فراگير و پایدار در این شهر، نياز به اجرای پروژه‌های عمرانی محرک به‌عنوان پروژه‌های پيشرو و جریان ساز توسعه و نيز تسهيلات و امكانات جلب تمایل شهروندان نسبت به اسكان، است. ازاین‌رو، احداث ق مترو شهر جدید هشتگرد به‌عنوان الگوی حمل‌ونقلی سریع و امن می‌تواند تحولی اساسی برای توسعه شهری و تقویت جذابيت سكونت و ایجاد فضای مناسب جهت رونق اقتصادی شهر جدید هشتگرد محسوب شود.

بر اساس مطالعات توجيه فنی، اقتصادی، اجتماعی و محيط زیستی پروژه مترو گلشهر شهر جدید هشتگرد، نه‌تنها از دیدگاه اقتصادی توجيه اساسی دارد، بلكه منافع اقتصادی و اجتماعی فراوانی را برای این شهر در بردارد که ارزش استفاده از وقت و زمان مسافران یكی از این فواید است.

مزایای اجرای این پروژه

این پروژه موجب صرفه‌جویی در زمان و کاهش هزینه حمل‌ونقل خواهد شد و علاوه بر آن، بر کاهش آلودگی هوا در منطقه کلان‌شهری تهران تأثير خواهد داشت. همچنین احداث قطار‌گلشهر شهر جدید هشتگرد، متوسط زمان سفر به کلان‌شهرهای کرج و تهران را در شرایط موجود حداقل نيم ساعت کاهش می‌دهد.

از مهم‌ترین مزایای این طرح کاهش آلاینده‌ها و دیگر اثرات مثبت زیست محيط زیستی، صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسيلی و بنزین، افزایش بهره‌وری و استفاده بهينه از زمان و کاهش اتلاف وقت شهروندان، کاهش تصادفات و افزایش ایمنی به دليل کاهش استفاده از وسایل نقليه، کاهش مصرف لوازم‌یدکی و استهلاک خودروها، افزایش سطح سرویس، کاهش بيمارهای عصبی و بیمارهای ناشی از ترافيك و آلودگی هوا، کاهش احساس مهاجرت از سکونتگاه‌های اطراف به مراکز شهرهای بزرگ به دلیل تأمين دسترسی آسان، سریع و ارزان و پاک، افزایش جذابيت سكونت در شهر جدید و رونق اقتصادی آن و پرهيز از احداث جاده‌های جدید و تقبل هزینه‌های نگهداری است.

مسیر قطار شهری هشتگرد

قطار برقی شهر جدید هشتگرد، در ادامه توسعه خط پنج متروی تهران (صادقيه -گلشهر کرج)، از ایستگاه گلشهر شروع و تا ایستگاه شهر جدید هشتگرد در جنوب شهر به‌صورت دوخطه ادامه دارد.

میزان بهره‌وری قطار شهر هشتگرد

قطار حومه‌ای شهر جدید هشتگرد قادر به جابجایی جمعيت منطقه تحت پوشش شامل شهر جدید هشتگرد 80 هزار نفر، هشتگرد قدیم 55 هزار نفر، گلسار 13 هزار نفر، آبيك بيش از 104 هزار نفر، نظرآباد 107 هزار نفر و 10 هزار نفر شامل کارکنان کارخانه ماموت خواهد بود.

این پروژه بااعتباری معادل 10 هزار میلیارد ریال از محل منابع دولتی و داخلی توسط شرکت عمران شهرهای جدید و شهر جدید هشتگرد احداث و به شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه تحویل خواهد شد.

مزایای قطار شهری برای نهادهای مردمی و دولتی

این طرح برای گروه کثیری از نهادهای مردمی و دولتی منافع چشمگیری دارد. مزایای این طرح برای شهروندان شهر جدید هشتگرد و منطقه پيرامون آن تأمين دسترسی آسان، سریع و ارزان به کلان‌شهرهای کرج و تهران، برای سازمان برنامه بودجه کمك به سياست‌های اجرایی آمایش سرزمين در منطقه کلان‌شهری تهران، برای وزارت راه و شهرسازی کاهش ترافيك آزادراه تهران کرج قزوین، کاهش تصادفات جاده‌ای و کاهش هزینه‌های نگهداری جاده‌ای، برای وزارت نفت کاهش مصرف سوخت در اثر کاهش استفاده از خودروهای شخصی، برای سازمان حفاظت محیط‌زیست کاهش آلایندگی در اثر کاهش استفاده از خودروهای شخصی و برای شهرداری تهران کاهش آلودگی هوا و ترافيك شهری ناشی از ورود خودروهای شخصی از حومه به تهران است.

مترو هشتگرد الگویی برای اتصال سایر شهرهای جدید به کلانشهرها

این پروژه ملی که با حضور رئیس جمهور افتتاح خواهد شد نقش مهمی در توسعه نظام حمل و نقل عمومی شهر جدید هشتگرد و شهرهای اطراف دارد که آثار منطقه ای و ملی آن حایز اهمیت است. همچنین مترو شهر جدید هشتگرد که به گفته مدیران شرکت عمران شهرهای جدید قادر خواهد بود مسیر ایستگاه صادقیه تا هشتگرد را در 40 دقیقه طی کند می تواند الگوی مناسبی برای اتصال سایر شهرهای جدید به شهرهای مادر باشد.

مسافرگیری مترو هشتگرد با سرعت 140 کیلومتر در ساعت

برچسب ها مترو ، هشتگرد
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar