۱۴:۰۴ - ۰۹ دی ۱۳۹۸ - 30 December 2019
کد خبر: ۵۴۲۲۴
«صما» بررسی می کند:
به عقیده کارشناسان، بهترین راهکار جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها ایجاد اشتغال پایدار در روستاها و توسعه حمل و نقل عمومی در روستاها و اطراف شهرها است

زنگ خظر خالی شدن روستاها در حالی به صدا در آمده است که در روزهای اخیر، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور وعده خوبی را در این زمینه داده و با تاکید بر ایجاد مشاغل خرد و کارگاه‌هایی در روستاها، گفته است: «هر یک از افرادی که به روستا برگردند، تعهد می‌کنیم برای آنان خانه بسازیم و شغل ایجاد کنیم.»

صرف نظر از اینکه این وعده محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه تا چه حد قابلیت اجرایی و عملیاتی شدن دارد؛ اما بدیهی است که اجرایی شدن چنین ایده ای می تواند راهکار مناسبی برای کاهش جمعیت شهری و متقابلا کاهش آلودگی و مشکلات متعدد زندگی در شهرها به ویژه شهرهای بزرگ و صنعتی شود.

به گزارش «صما» در حال حاضر سکونت در شهرهای بزرگ ازجمله پایتخت تبعات و هزینه های بسیار زیادی را به دنبال دارد. این مسائل نه تنها افرادی را تهدید می کند که از روستاها و شهرهای کوچک خود به این کلانشهر مهاجرت کرده اند؛ در عین حال شهروندان تهرانی را نیز با بروز مسائل متعددی ازجمله ناهنجاری های اجتماعی و عدم برخورداری از فضا و امکانات مناسب شهری مواجه کرده است.

بر اساس این گزارش، تمرکز سکونت جمعیت بیش از 12 میلیون نفر در پایتخت که بر اساس آمار حتی در ساعات روز این جمعیت به 15 میلیون نفر نیز می رسد، منجر به بروز چالش ها و مشکلات متعددی ازجمله تشدید معضل ترافیک، افزایش آلودگی هوا و آلودگی صوتی و بسیاری از مسائل دیگر شده که ساکنان این کلانشهر را با مسائل اجتماعی و فرهنگی و نیز انواع بیماری های روحی و جسمی درگیر کرده است و شهروندان از کوچکترین آسایش و آرامش ذهنی و بصری برای زندگی در این کلانشهر بی بهره مانده اند.

در کنار این مسائل، این حجم عظیم از جمعیت، مسئولان مجموعه مدیریت شهری و نهادها و دستگاه های مرتبط را نیز در خدمات‌رسانی در حوزه های مربوطه با چالش ها و مشکلات بسیاری رو به رو کرده است.

به طوری که طی هفته های اخیر با تشدید آلودگی هوا در تهران، مسئولان ذیربط به اجرای راهکارهای متعددی از جمله محدودیت حمل و نقل، تعطیلی مدارس، اجرای طرح زوج و فرد و... روی آوردند و درنهایت وقتی این راهکارها تاثیر خاصی بر کاهش آلودگی شدید هوا نداشت؛ شهردار تهران طی سخنانی موضوع تخلیه شهر را مطرح کرد و گفت: «وقتی در چنین شرایطی آلودگی هوا قرار می‌گیریم که ذرات معلق در هوا به ۲۰۰ پی پی ام می رسد، این حالت خطرناک است و باید شهر تخلیه شود که البته این امر ناشی از تمرکز است و برای کنترل آلودگی هوا علاوه بر کاهش آلاینده‌ها باید به مسئله تمرکز توجه شود.»

به گزارش «صما» در این میان با وجود اینکه ساکنان روستاها و شهرهای کوچک از شرایط محیطی، آرامش و سلامتی روحی و جسمی بیشتری به نسبت ساکنان شهرهای بزرگ برخوردارند، اما با این حال به دلیل بالا بودن امکانات بهداشتی، آموزشی و درمانی و سطح درآمد و اشتغال در شهرها، افراد تمایل بیشتری به شهرنشینی به ویژه در کلانشهرها دارند.

در همین راستا طی سال های اخیر، با تشدید افزایش مهاجرت به کلان شهرها، سیاست گذاران نسبت به روند فزآینده شهرنشینی در كشـور هشدار داده اند و آن را یک زنگ خطر جدی برای اقتصاد روستاها و شهرهای کشور برشمرده اند.

براساس آمار، تا سال 1335 در سطح کشور 200 شهر وجود داشت که با گذشت 4 دهه یعنی در سال 1375 این تعداد به 600 شهر رسیده است.

در همین حال تعداد شهرهای کشور طی 17 سال یعنی از سال 1375 تا سال 1392 به 1 هزار و 217 شهر افزایش یافته و امروز به نقطه ای رسیده است که بیش از 70 درصد جمعیت کشور را شهرنشین و کمتر از 30 درصد آن را جمعیت روستایی تشکیل می دهد.

بر اساس آمار سرشماری سال ۹۵ ، ۳۰ هزار روستای کشور فاقد سکنه است و این به معنای آن است که ۳۰ هزار منبع مولد پویا از چرخه اقتصاد کشور حذف شده و هزاران نفر نیروی کار و تولید راهی شهر‌ها شده اند.

به گزارش «صما» در چنین شرایطی برنامه «مهاجرت معکوس جمعیت» برای کاهش مشکلات و مسائل کلانشهرها و نیز بهبود وضعیت اقتصادی روستاها و شهرهای کوچک، طرح موفق و اثربخشی به نظر می رسد.

با این حال علیرغم اینکه در طول این سال ها اجرای این سیاست هربار به طریقی از سوی دولتمران و مسئولان مطرح شده است، اما در مسیر اجرای این طرح دست اندازهای زیادی وجود دارد که مانع از اجرای آن در طول سال های اخیر شده است.

در این راستا به عقیده کارشناسان، بهترین راهکار جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها ایجاد اشتغال پایدار در روستاها و توسعه حمل و نقل عمومی در روستاها و اطراف شهرها است تا از این طریق افرادی که علاقه مند به زندگی در محیط و فضای شهری سالمتری هستند، امکان بازگشت یا مهاجرت به این مناطق را داشته باشند.

با این همه آنچه امروز مشخص است؛ این است که سطح عمران و آبادانی و میزان اشتغال در روستاها به شدت ضعیف است و در عین حال روستاها از امکانات اولیه شامل معابر مناسب، آب و گاز، مراکز درمانی، آموزشی و... محروم هستند. این در حالی است که همچنان توجهی به اشتغال زایی در روستاها و آبادانی آنها نمی شود.

از همین رو سرمایه گذاری در این بخش ها الزامی است و دولت باید تلاش کند تا با افزایش جاذبه های زندگی در روستاها و شهرهای کوچک، از مهاجرت ساکنان این مناطق به شهرهای بزرگ و به ویژه تهران جلوگیری کند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar