۱۲:۴۸ - ۱۰ دی ۱۳۹۸ - 31 December 2019
کد خبر: ۵۴۲۳۱
گزارش «صما» از پنل تخصصی ساختمان اداری و تجاری هترا:
پنل تخصصی ساختمان هیترا همزمان با گردهمایی سازندگان و معماران منطقه یک در راستای کمپین نما هویت شهر ما برگزار شد.

پنل تخصصی ساختمان هیترا همزمان با گردهمایی سازندگان و معماران منطقه یک در راستای کمپین نما هویت شهر ما برگزار شد.

نما در پروژه های اداری باید دو پوسته شود/ معمار به قوانین شهرداری، منافع جمعی و شخصی توجه کند

به گزارش صما این پنل با حضور عباس ریاحی فرد معمار و هومن بالازاده معمار پروژه هیترا برگزار شد.

در ابتدای این پنل ریاحی‌فرد به عنوان مسئول پنل با بیان اینکه این پروژه اداری و تجاری است، گفت: معمار و سازنده این پروژه هم منافع شخصی و هم منافع جمعی را در نظر گرفته اند.

وی گفت: زمانی که منافع شخصی در کنار منافع جمعی قرار بگیرد برد برد حاصل می شود که منتفعان آن سازنده ،بهره بردار و شهروندان خواهند بود.

وی با بیان اینکه برخی از سازنده ها تنها به منافع شخصی‌خود می اندیشند، عنوان کرد: شهر و محله برای همه شهروندان است و همه باید از آن منفعت ببرند.

نما در پروژه های اداری باید دو پوسته شود/ معمار به قوانین شهرداری، منافع جمعی و شخصی توجه کند

بالازاده، معمار این پروژه نیز گفت: در طراحی و معماری قوانین متعددی وجود دارد که بعضی از آنها به نوعی سازنده را خسته می کند. در حال حاضر معمار باید قوانین شهرداری را در نظر بگیرد و هم به منافع جمعی و شخصی توجه کند.

وی در خصوص پروژه هیترا گفت:
با توجه به اینکه این پروژه در نبش تقاطع دو خیابان واقع گردیده و همچنین در خیابانی قرار گرفته که شیب زیادی در آن وجود دارد ، مسئله طراحی بر اساس موقعیت مطرح شده، در جهت پدید آوردن بیشترین نور، دید و تهویه در این پروژه با کاربری تجاری – اداری شکل گرفته است.

وی در خصوص روند طراحی این پروژه گفت:با توجه به اینکه در اکثر پروژه های شهری بخشی از نوردهی فضاهای میانی می بایست از طریق یک وید مرکزی تامین گردد، ما در روند طراحی این پروژه سعی در سازماندهی پلان ساختمان نمودیم به گونه ای که وید را در بیرون حجم شکل دادیم به این معنی که دیگر وید مرکزی در درون پروژه نباشد و در عوض جداره بیرونی پروژه نقش نورگیری و ایجاد دید را برای تمامی واحدهای پروژه ایفا نماید. ایده حجمی پروژه در حریم مجاز شهرداری (2+60%) تعریف شده است.

بدین ترتیب با این الگو بدون اینکه متراژی از فضای اصلی پروژه از بین برود تمامی فضاها رو به سمت نور جنوب و دید شهری شکل گرفتند.

وی در خصوص نما نیز گفت:جداره نمای این پروژه از متریال آجر و فلز به صورت یک قطعه پیش ساخته شکل گرفته که هدف آن ایجاد یک نمای دو پوسته است و در پشت آن پنجره های قدی تعریف شده. پوسته مشبک آجری در جهت کنترل میزان نورگیری و سایه اندازی شکل گرفته است. این ساختار امکان ایجاد دید برای تمامی واحدها را فراهم ساخته است. مشخصات این پوسته از جنس آجر و یک سازه فلزی با رنگ آبی فیروزه ای کوره ای است که به صورت پیش ساخته با 5 تیپ مختلف از لحاظ ابعادی شکل گرفته که با سازه ای فلزی در نما نصب می گردد.

بالازاده در ادامه افزود:جهت تمیز ماندن نما هدایت آب روی نما از طریق ایجاد گاترهای ما بین دو پوسته انجام گرفته است.ایده دو پوسته نما در جهت خلق یک کیفیت یکپارچه ولی خنثی نسبت به محیط پیرامونی خود می باشد.با توجه به اختشاش بصری در اکثر نماهای شهری که حاصل تعدد فرم، مصالح و یا ترکیب بندی می باشد در این پروژه سعی در بیان خنثی ولی یکپارچه ای از نماهای شهری شده که هماهنگ با مصالح بومی کشور می باشد.این الگو سعی در ارائه تعریفی متفاوت از آجر و رنگ لعاب فیروزه ای دارد.استفاده از این دو رنگ بر اساس دو رنگ غالب معماری ایرانی شکل گرفته که در این پروژه سعی در شکل دهی آن به گونه ای معاصر شده است. ایده حجمی نما بر اساس دید ناظرنسبت به پروژه به گونه ای می باشد که در هر زاویه ای ترکیب رنگ آبی فیروزه ای و آجر به گونه ای متفاوت می تواند درک شود.

بالازاده در ادامه خاطر نشان کرد: باید در معماری مکانهای اداری و تجاری به دو پوسته بودن نما توجه کرد تا نور توسط این نما، کنترل شود.

نما در پروژه های اداری باید دو پوسته شود/ معمار به قوانین شهرداری، منافع جمعی و شخصی توجه کند

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar