۲۰:۵۱ - ۱۰ دی ۱۳۹۸ - 31 December 2019
کد خبر: ۵۴۲۳۶
گزارش صما از پنل تخصصی ساختمان مسکونی BW7
پنل تخصصی ساختمان مسکونی BW7 همزمان با گردهمایی سازندگان و معماران منطقه یک در راستای کمپین نما هویت شهر ما برگزار شد.

پنل تخصصی ساختمان مسکونی BW7 همزمان با گردهمایی سازندگان و معماران منطقه یک در راستای کمپین نما هویت شهر ما برگزار شد.

معماران درجه یک ابزار کارفرما نیستند

به گزارش صما این پنل با حضور مهرداد زواره محمدی معمار، کوروش دباغ و بهرام کلانتری برگزار شد.

مهرداد زواره محمدی مسئول این پنل با بیان اینکه معماران درجه یک ابزار کارفرما نیستند. گفت: البته این معماران نکته‌های کارفرما را در نطر می گیرند و با نگاه حرفه‌ای خود آمیخته می‌کنند و در نهایت یک اثر هنریبه جامعه ارائه می دهند.

زواره محمدی با بیان اینکه برای این گردهمایی ۱۲ پروژه با ژانرهای مختلف در نظر گرفته شده است عنوان کرد: ممکن است شما به برخی از این پروژه ها نقد داشته باشید اما تک تک این پروژه‌ها در دوران حیات خود سرویس مناسبی را به شهروندان ارائه دادند.

این معمار گفت: باید پروژه ها یک برد سه جانبه بین کارفرما ،بهره بردار و شهر باشد.

در ادامه این پنل، بهرام کلانتری معمار پروژه bw7 با بیان اینکه حواشی از متن مهمتر است گفت: باید در معماری به فضای ساده و خالی توجه بیشتری شود.

وی گفت: زمانی یک پروژه تمام می‌شود که نتوانیم از آن فضایی حدف کنیم.

این معمار بابیان اینکه فضای شهری کنونی ماحصل سرعت در ساخت و ساز و سوداگرانه است‌افزود: این برنامه از معدود برنامه هایی است که شهرداری از نقش پاسبانی خود خارج شده و به بررسی کیفیت پرداخته است.

کلانتری همچینن گفت: در بسیاری از مواقع یک‌شرکت معماری طرحی را طراحی‌و‌آن را به بخش‎های دیگر می‌سپارد در حالی که تمام فعالیت های شرکت ما طراحی و اجرای هماهنگ دارد.
در مورد
پروژه bw7

در ادامه کوروش دباغ معمار دیگر پروژه bw7 گفت: این پروژه در زمینی به مساحت ۹۲۴ مترمربع به صورت برج باغ با سطح اشغال ۴۰درصددر طبقات فوقانی و نیز ۵۵ درصد در زیر زمین ها طراحی شده است. طراحی فازهای مقدماتی و پیشرفته این پروژه در سال ۱۳۸۹ به اتمام رسیده و پروسه ساخت آن نیز در فاصله سال های ۱۳۹۰ الی ۱۳۹۴ بوده است. این ساختمان شامل ۸ واحد مسکونی ۳ خوابه به مساحت ۳۱۰ مترمربع می باشد که به دو بخش مسکونی مجزا تفکیک شده است. ۳ طبقه فوقانی که دارای نمایی از چوب ترموی خاکستری رنگ بوده متعلق به کارفرمایان پروژه بوده و ۵ طبقه ی تحتانی که نمای آن از سنگ تراورتن قلم موج شده سفید است.

وی گفت: در طبقه ششم فضایی جهت استفاده ی سه طبقه فوقانی به منظور مهمانی ها و Guest House طراحی شده است که دارای بالکنی به مساحت ۵۰ مترمربع در جنوب ساختمان بوده و این موضوع باعث تفکیک حجمی بیشتر این دو زون مسکونی شده است. طبقه همکف شامل لابی ورودی و سالن چند منظوره اجتماعات و پخش فیلم با تمامی امکانات لازم است.

معماران درجه یک ابزار کارفرما نیستند

مشخصات پروزه BW7

دباغ در ادامه افزود :طبقه 1- جهت تامین ۱۸ عدد پارکینگ و طبقه 2- شامل فضای تاسیسات، انبارها و سالن های ورزشی و استخر مجموعه می باشد. بام پروژه نیز جهت استفاده عموم با تمامی امکانات و فضای سبز طراحی شده است.

این کارشناس گفت :روند طراحی این پروژه از ابتدای شروع دارای صـورت مسئله های متفاوتی از لحاظ سطح اشغال بوده است. ابتدا پروژه ای با سطح اشغال درصد۶۰ و ۶ طبقه مسکونی مورد نظر بود. با تغییر نوع مجوز ساختمان به بـرج بـاغ از سوی شهرداری و کاهش سطح اشغال طبقات و نیز مشخص شدن صورت مسئله پروژه از لحاظ نحوه سکونت کاربـران در طبقات مختلف ، سعی بر این بود که نمود خارجی پروژه منطبق بر ماهیت داخلی آن باشد. در قدم اول سعی بر تفکیک حجمی خالص عملکردهای پروژه مطابق با صورت مسئله داشتیم. لذا پروژه در طبقات بالای زمین به 3 مکعب شاخص تفکیک شد که شامل:فضاهای ارتباطی در سمت شرق پروژه (مکعب خاکستری،فضاهای مربوط به کاربران مشخص در طبقات فوقانی (مکعب تیره) و فضاهای مربوط به کاربران غیر مشخص در طبقات تحتانی (مکعب سفید) است.

دباغ گفت: این ۳ حـجم خـالـص به واسطه وجود فضاهای مشـاع شـفـاف در کناره ی جداره ی فضاهای ارتباطی، طبقه ششم و نیز طبقه همکف کاملا از یکدیگر تفکیک شده اند . این تفاوت حجمی و خط شکست آن در طبقه ششم به نوعی با ساختمانهای کناری که هر دو ساختمانهایی ۶ طبقه و با سطح اشغال ۶۰ درصد هستند محاوره ای را از لحاظ خط آسمان بوجود می آورد. در قدم بعدی به واسطه ایجاد کیفیت حداکثر و به وجود آوردن نوعی کاراکتر حجمی در طبقات زیرزمین خندقی به عرض ۳ متر در سمت جنوب و غرب پروژه ایجاد گردید که باعث شد که فضاهای زیرزمین در هر دو طبقه به نور طبیعی و فضاهای سبز عمودی اشراف داشته باشند و به نوعی بخش زیرزمین پروژه از لحاظ حجمی مانند یک deck در طراحی کلی پروژه مورد استفاده قرار گرفت.

وی گفت: از دیگر مشخصات اصلی این پروژه ایجاد فـضای سبـزی در جداره غربی به طول ۳۰ متر و جداره ی شمالی به طول ۲۰ متر هر کدام به ارتفاع ۱۲متر می باشد که در آن از گیاهان همیشه سبز استفاده شده. به صورت کلی می توان گفت که ایده اصلی این پروژه در هنگام تبیین صورت مسئله و استراتژی های کلان پروژه شکل گرفته است و همه این استراتژی ها در جهت بازیابی کیفیت های از دست رفته در تمامی سطوح عملکردی بوده و در نهایت کالبد حجمی پروژه بر اساس این استراتژی ها شکل گرفته اند. و سعی بر این بوده که از اضافه کردن هر گونه الـحاقـات نامـرتبـط حذرکرده تا بتوانیم به صورت شاخص تری نمایانگر استـراتـژی هـای کـلان پروژه باشیم.

موفقیت در کیفیت است

در ادامه همین پنل محمودی کارفرمای این پروژه گفت: ما در کشوری هستیم که منافع انسانی و محیط زیستی بیکرانی دارد . و باید از منابع بهتر و بیشتر استفاده کنیم.

محمودی گفت: موفقیت اصلی در کیفیت است. زمانی که یک پروژه با کیفیت باشد همه از ان منتفع می شوند.

این کارفرما با بیان اینکه باید جوانان به شعار توانا بود هر که دانا بود بیشتر توجه کنند گفت: با ارائه کارهای با کیفیت می توانیم سطح کیفی معماری کشور را ارتقا دهیم.

معماران درجه یک ابزار کارفرما نیستند
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar