۲۱:۵۴ - ۱۰ دی ۱۳۹۸ - 31 December 2019
کد خبر: ۵۴۲۴۰
پانل تخصصی ساختمان مسکونی نیاوران برگزار شد؛
پانل تخصصی ساختمان مسکونی نیاوران در گرد همایی سازندگان و طراحان منطقه یک تهران برگزار شد.

الهام از تاریخ معماری ایران

محمد رضا نیکبخت، طراح پروژه «ساختمان مسکونی نیاوران »گفت: برج مسکونی نیاوران در منطقه محمودیه تهران واقع شده است و حدود 8 سال برای اتمام آن کار شبانه روزی داشتیم.در ابتدا طراحی ما بر اساس دو برج 14 طبقه در کنار هم بود اما کمیسیون ماده 5 با این درخواست مخالفت کرد و پیشنهاد برج 28 طبقه ای را ارائه کرد.

وی افزود: با توجه به اینکه کارفرما پول صدور پروانه را به شهرداری پرداخت کرده بود از شهرداری طلبکار شد و ما در فرایند طراحی سعی کردیم که این پول مازاد را در فرایند ساخت جبران کنیم بنابراین تصمیم گرفتیم که استراکچر ساختمان را در طبقات بالاتر افزایش دهیم.

وی ادامه داد: در خصوص رنگ پروژه حدود 200 آلترناتیو را طراحی کردیم. به هر حال من ناراحت بودم که باعث شکستن خط آسمان می شویم بنابراین برای کاهش اثرات این ساختمان بلند سراغ رفرنس های مختلف در تاریخ ایران رفتم.

نیکبخت افزود: در معماری سنتی ما هر زمانی که ایجاب کرده ساختمان ها فراتر از منطقه مورد نظر بالا بروند، سراغ رنگ آبی رفته ایم و سعی کرده ایم حتی الامکان این رنگ به آسمان نزدیک تر باشد. گنبد بایزید بسطامی از این نمونه است. ما هم با الهام از این واقعیت پیش رفتیم.

طراح این پروژه ادامه داد: بدین منظور از یک شرکت خارجی درخواست آجر هایی با رنگ بندی مورد نظر داشتیم اما به دلیل اینکه برای هر متر مربع شرکت خارجی از ما 800 هزار تومان در آن زمان پول می خواست، کارفرما مخالفت کرد. نهایتا سراغ یک شرکت ایرانی رفتیم و خوشبختانه با مظالعات و هم اندیشی فراوان توانست نیاز ما را برآورده کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar