۱۴:۴۳ - ۱۱ دی ۱۳۹۸ - 01 January 2020
کد خبر: ۵۴۲۴۷
نشست سازندگان و معماران با شهردار منطقه یک و مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران:
در روز دوم گردهمایی سازندگان و طراحان منطقه یک، نشست پرسش و پاسخ با حضور شهردار منطقه یک و مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران در سالن همایش های رایزن برگزار شد.

به گزارش «صما» سید حمید موسوی شهردار منطقه یک با بیان اینکه پلان و نما از معماری قابل تفکیک نیست گفت: با توجه آشفتگی سیمای بصری شهرها کمیته های نما در تهران شکل گرفت که می تواند در راستای کاهش فاصله دانشگاه و حرفه مندان موثر واقع شود.

اجرای کمپین نما در کلانشهرها

وی با بیان اینکه امیدواریم در سال 99 هم کمپین نما در سایر کلانشهرها اجرایی شود، افزود: امروز با تهران به عنوان شهری جهانی و امن فاصله داریم و باید در زمینه ایمنی، تاب آوری و هدایت مردم به سمت هویت معماری ایرانی – اسلامی گام برداریم.

در ادامه مهدی صالحی، مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران با بیان اینکه منطقه یک شانزدهمین منطقه ای است که پذیرای کمپین نما بوده، اظهار داشت: یک طرف ماجرای نماهای شهری مربوط به قانون و کمیته های نما است و روی دیگر آن ترویج مباحث فرهنگی است.

وی ادامه داد: بسیار خرسندم که در مناطق 22 گانه موضوع تقدیر از طراحان و سازندگان در کمپین نما مورد توجه قرار می گیرد. به هر حال سازندگان می تواند شهری زیبا تر را برای شهروندان رقم بزند.

پرسش و پاسخ معماران و سازندگان

یک معمار با بیان اینکه حال نماهای تهران خوب نیست، گفت: در شهرهای موفق مقیاس انسانی مورد توجه قرار می گیرد درحالی که در تهران خبری از این موضوع نیست. به طور نمونه ارتفاع ساختمان ها هیچ تناسبی با عرض معابر ندارد. بنابراین امیدوارم شهرداری معابر و بارگذاری ها را اصلاح کند.

معمار دیگر که می گفت من آسمانم را می خواهم، اظهار داشت: برج باغ ها آسمان را از ما گرفته اند. همین حالا ساختمان هایی در منطقه یک ساخته می شوند که باعث تضییع حقوق شهروندی می شوند. امیدوارم برای موضوع نماهای شهری سازو کار تعریف شود.

رحیمیان، طراح و مجری نیز ضمن انتقاد از نوع رفتار کمیته های نما گفت: شهرداری باید برای هر خیابان و محله خط مشی تعریف کند تا بر اساس آن نماهای ساختممان شکل بگیرند.

یک تولید کننده شیشه نیز اظهار داشت: ما شیشه های بسیار با کیفیتی تولیدمی کنیم که علاوه بر مقاومت و ایستایی و ایمنی لازم، در مبحث انرژی هم بسیار کارکرد موفقی دارند اما با این وجود ضوابط شهرداری به سازندگان اجازه استفاده از شیشه را نمی دهد. امیدواریم شهرداری این ضابطه را اصلاح کند.

طراح دیگر که می گفت در انگلستان تحصیلات معماریش را تکمیل کرده است، عنوان کرد: ما محله ها را فراموش کرده ایم. در شهری مانند لندن هر تحول و اتفاقی که در شهر می افتاد، مردم محله به راحتی دور هم در فضایی جمع می شدند و تصمیم گیری می کردند. نمونه این موضوع را در المپیک 2012 لندن دیدیم که ساکنان محله در پارک ها دور هم جمع می شدند و مسابقات را تماشا می کردند.

پهنه بندی ها تعیین کننده تراکم است

بعد از اتمام سوالات نوبت به پاسخگویی موسوی، شهردار منطقه یک و صالحی، مدیر کل معماری و ساختمان رسید. موسوی در پاسخ به سوالات گفت: با توجه به اینکه هم اکنون پهنه بندی ها تعیین کننده میزان تراکم و کاربری است، دیگر نمی توان لفظ تراکم فروشی را به آن اطلاق کرد چرا که مجوزها بر اساس قانون داده می شود. بنابراین در ادبیات مان اصظلاح دیگری را باید جایگزین تراکم فروشی کنیم.

وی افزود: در حوزه جلوگیری از تخلفات واقعیت این است که ما از متخلفان یک گام عقب تر هستیم و از طرفی تخریب یک ملک کار ساده ای نیست. امیدوارم سازمان نظام مهندسی در زمینه نظارت و پیشگیری بیشتر با ما نهایت همکاری را داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: در منطقه ای مانند شمیران که از ابتدا کوچه باغ بوده است و نظام قطعه بندی بر اساس جمعیت گذشته اتفاق افتاده قطعا مشکلاتی با توجه به بارگذاری ها امروزه برای شهروندان وجود دارد و از طرفی اصلاح آن کار بسیار زمان بری است.

موسوی با اشاره به اینکه ما در حال حاضر 45 کیلومتر رود دره در تهران داریم، گفت: در افق طرح تفصیلی قرار بود این منطقه 380 هزار جمعیت داشته باشد اما همین امروز منطقه یک بالغ بر 500 هزار جمعیت دارد.

وی با بیان اینکه تهران را باید متناسب با شرایط خودمان طراحی کنیم، اظهار داشت: به منظور جلوگیری از سردرگمی طراحان در سایت شهرداری تهران نمای ساختمان هایی که با نظر کمیته نما منطبق است را بارگذاری کرده ایم. در مورد برخورد نامناسب در کمیته نما هم لازم است ما معماران و سازندگان این فرهنگ را به همراه اعضای کمیته نما ایجاد کنیم.

شهردار منطقه یک گفت: خوشبختانه در اداره کل معماری و ساختمان ضوابط عام نما برای رعایت حداقل ها در سطح تهران تدوین و ابلاغ شده و از طرفی ضوابط خاص برخی مناطق از جمله منطقه یک هم آماده شده است.

موسوی در خصوص استفاده از شیشه در نمای ساختمان عنوان کرد: مصوبه شورای شهر در مورد نمای شیشه ای وحی منزل نیست و ممکن است در آینده مورد تجدید نظر قرار بگیرد. این مصوبه زمانی صورت گرفت که نماهای شیشه ای شهر ناایمن بودند.

ارائه ضوابط نمای منطقه یک

همچنین مهدی صالحی، مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران نیز در پاسخ به برخی سوالات طراحان و سازندگان اظهار داشت: ضوابط خاص منطقه یک تهیه شده و برای نظر سنجی از طراحان و سازندگان به شهرداری ارائه می شود. بر این اساس منطقه یک را به هشت قسمت تقسیم کرده ایم.

وی در مورد استفاده از نمای کلاسیک اظهار داشت: در شورای شهر برای نمای کلاسیک ممنوعیت لحاظ شده است اما ما به دنبال برگزاری یک نشست تخصصی در مورد نمای کلاسیک هستیم تا شاید بتوان با اعمال اصلاحاتی آن را در برخی مناطق اجرا کنیم.

وی با اشاره به اینکه مصوبه برج - باغ مربوط به مدیریت شهری گذشته است، افزود: در دوره اخیر مدیریت شهری برج - باغ ها جای خود را به خانه - باغ داده اند و بعد از سال 96 هیچ مجوزی تحت عنوان برج - باغ صادر نشده است.

لازم به ذکر است در این مراسم جمعی از سازندگان و طراحان منطقه یک تهران با اهدای لوح تقدیر شدند.

ما از متخلفان یک گام عقب تر هستیم/ برگزاری نشست تخصصی در مورد نمای کلاسیک

ما از متخلفان یک گام عقب تر هستیم/ برگزاری نشست تخصصی در مورد نمای کلاسیک

ما از متخلفان یک گام عقب تر هستیم/ برگزاری نشست تخصصی در مورد نمای کلاسیکما از متخلفان یک گام عقب تر هستیم/ برگزاری نشست تخصصی در مورد نمای کلاسیک

ما از متخلفان یک گام عقب تر هستیم/ برگزاری نشست تخصصی در مورد نمای کلاسیک

ما از متخلفان یک گام عقب تر هستیم/ برگزاری نشست تخصصی در مورد نمای کلاسیک

برچسب ها مسکن ، شهرسازی
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar