۱۵:۰۷ - ۱۱ دی ۱۳۹۸ - 01 January 2020
کد خبر: ۵۴۲۴۸
مدیران کل راه و شهرسازی استان ها در گفت و گو با «صما»:
طرح اقدام ملی مسکن در چند ماه اخیر به یکی از داغترین اخبار حوزه مسکن و ساختمان در سطح کشور تبدیل شده و درخصوص عملیاتی شدن آن، مدت زمان ساخت، نحوه ثبت نام ها و تنظیم قراردادها و حتی خرید و فروش آن توسط دلالان، انتقادات و اما و اگرهای زیادی مطرح است.

طرح اقدام ملی مسکن در چند ماه اخیر به یکی از داغترین اخبار حوزه مسکن و ساختمان در سطح کشور تبدیل شده و علیرغم اینکه درخصوص عملیاتی شدن آن، مدت زمان ساخت، نحوه ثبت نام ها و تنظیم قراردادها و حتی خرید و فروش آن توسط دلالان، انتقادات و اما و اگرهای زیادی مطرح است؛ اما به نظر می رسد وزارت راه و شهرسازی و نهادهای زیرمجموعه این وزارتخانه درجهت اجرایی شدن این طرح اهتمام دارند.

بر این اساس سهم هر استان از احداث واحدهای مسکنی طرح مسکن ملی مشخص شده و طبق اعلام مدیران کل راه و شهرسازی استان ها، مقدمات اجرا و ساخت این واحدها در هر استانی در حال انجام است.

بنیاد مسکن سازنده طرح اقدام ملی است

در همین راستا مدیرکل راه و شهرسازی استان قم با بیان اینکه در قالب طرح جامع مسکن استان های کشور، ۱۳ هزار و ۲۵۸ واحد مسکونی در استان قم تولید خواهد شد، گفت: در مرحله اول، تولید تعداد ۴۴۰۰ واحد مسکونی به زودی کلید خواهد خورد.

حسن صبوری در گفت و گو با «صما» اظهار داشت: در مرحله اول ثبت نام متقاضیان مسکن طرح اقدام ملی، 4 هزار نفر در شهر قم و ۴۰۰ نفر متقاضی هم در شهرهای دیگر استان ثبت نام کرده‌اند. در مراحل بعدی و در صورت ایجاد ظرفیت جدید، ثبت نام مجدد انجام خواهد گرفت.

صبوری توضیح داد: پالایش اولیه اطلاعات ثبت نام شدگان طرح اقدام ملی حدود دو ماه به طول می‌انجامد و پس از مشخص شدن تعداد نفرات منتخب، برای تکمیل ظرفیت، سامانه ثبت نام مجدد بازگشایی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه سامانه ثبت نام طرح اقدام ملی به صورت متمرکز و کشوری بوده است و اداره کل راه و شهرسازی استان قم در آن هیچ گونه دخل و تصرفی ندارد، تصریح کرد: راستی آزمایی و پالایش اطلاعات ثبت نام شوندگان با استفاده از سامانه هایی مانند فرم ج و بانک اطلاعاتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام خواهد شد.

صبوری گفت: در تولید واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی، سازنده بنیاد مسکن خواهد بود و تعاونی های مسکن در این طرح ورود نخواهند داشت.

وی ادامه داد: از آنجا که در ثبت نام طرح اقدام ملی و واگذاری اراضی به بنیاد مسکن، عملکرد خوب و سرعت عمل داشته ایم، امیدواریم در احداث و تولید واحدهای مسکن طرح اقدام ملی پیشرو باشیم.

20 درصد از کل واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی در استان تهران احداث می شود

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با تاکید بر روان سازی طرح اقدام ملی مسکن و سرعت بخشی به انعقاد قراردادها و فراهم کردن هزینه های قرارداد مطابق با آئین نامه ها و اصول مهندسی گفت: ساخت مسکن خوب، باکیفیت و با قیمت مناسب بهترین راه برای جلب و حفظ اعتماد مردم است.

به گزارش «صما» رضا نگهبان با اعلام اینکه 20 درصد از کل واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی در استان تهران احداث می شود، گفت: استان تهران به عنوان متولی ساخت 20 درصد از کل واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی در کشور وظیفه ای سنگین و خطیر برعهده دارد.

وی افزود: حوزه های شهرسازی و معماری، املاک و حقوقی و مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان تهران اولویت امور خودشان را باید طرح اقدام ملی قرار بدهند و اقدامات لازم در کمیسیون ماده پنج، کارگروه امورزیربنایی، بانک زمین و... با شتاب بیشتری انجام گیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران همچنین تاکید کرد: روسای مناطق شش گانه شهرستانی باید علاوه بر ظرفیت های ارائه شده برای تامین مسکن اقدام ملی، درخصوص معرفی ظرفیت های جدید و پیشنهاد آن به جلسه بعدی کارگروه اقدام ملی در اسرع وقت با دقت و تمرکز وارد عمل شوند.

نگهبان همچنین درباره نیاز به افزایش تراکم در بعضی از پروژه های اقدام ملی شهرستان ها تصریح کرد: این موضوع منوط به مکاتبه روسای مناطق به همراه مدارک و مستندات کافی برای حوزه شهرسازی و معماری و همچنین در صورت تصویب در کمیسیون ماده 5 استان لازم اجرا خواهد بود.

وی در پایان گفت: مدیران و کارشناسان عضو کارگروه اقدام ملی باید به صورت تیمی و هماهنگ عمل کنند و از اقدامات بین بخشی فاصله بگیرند.

استان‌ها در روند ثبت و پایش ثبتنام کنندگان نقشی ندارند

در همین رابطه مدیر کل راه و شهرسازی استان فارس نیز گفت: در حال حاضر مهمترین ماموریت وزارت راه و شهرسازی تامین مسکن برای مردم است.

جعفر زاهدی با اعلام اینکه به زودی مرحله دوم ثبت نام طرح مسکن ملی آغاز خواهد شد، تصریح کرد: ثبت نام و پایش طرح مسکن ملی توسط وزارت راه و شهرسازی و در ستاد این وزارتخانه انجام می‌گیرد و استان‌ها در روند ثبت و پایش ثبت نام کنندگان در طرح مسکن ملی نقشی ندارند.

این مسئول با اشاره به اینکه در قالب طرح اقدام مسکن ملی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور احداث می‌شود، درخصوص سهم استان فارس از طرح مسکن ملی اعلام کرد: سهم استان فارس از این تعداد ۲۳ هزار و ۷۷۱ واحد است و ۲۵۰۰۰ واحد نیز مربوط به شهر جدید صدرا است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان فارس در پایان تاکید کرد: ما باید تمام تمرکز و تلاش خود را برای رسیدن به این اهداف به کار ببریم تا بتوانیم به هدف اصلی وزارت راه و شهرسازی که تامین مسکن برای مردم است؛ دست پیدا کنیم.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar