۱۵:۱۴ - ۱۱ دی ۱۳۹۸ - 01 January 2020
کد خبر: ۵۴۲۴۹
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی:
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، گفت:دولت بهسازی انرژی را در ساختمان های دولتی پیاده سازی کند و پس از فرهنگ‌سازی لازم، اجرای آن در بخش خصوصی نیز انجام شود.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، گفت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آمادگی دارد تا همکاری‌های خود را با اقلیم کردستان عراق در خصوص تشکیل کارگروه مشترک برای کاهش مخاطرات توسعه دهد.

به گزارش صما رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در اختتامیه دومین همایش و نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساخت با ذکر این مطلب که این جمع‌بندی‌ها زمانی می‌تواند نقش موثرتری داشته باشد که بتوانیم آنها را به صورت اسناد فنی و لازم الاجرا و یا پروتکل‌های اجرایی درآوریم.

وی در این رابطه از دبیر علمی کنفرانس درخواست کرد که جمع بندی‌ها در قالب مباحث مختلف مقررات ملی ساختمان امکان عملیاتی شدن پیدا کند چرا که ۸۰ تا ۹۰ درصد مباحث مطرح شده می‌تواند در حوزه ساخت و ساز و ضوابط شهرسازی عملیاتی شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به حضور مهندسان خارجی از کشورهای همجوار ایران، آن را یک پتانسیل بالقوه برشمرد و گفت: موضوع بلایای طبیعی به ویژه زلزله به دلیل آنکه مرز ندارد، می‌تواند زمینه بسیار خوبی برای تعامل و همکاری‌های مشترک قرار گیرد. به عنوان رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آمادگی خود را برای توسعه همکاری‌های مشترک با این کشورها از جمله اقلیم کردستان عراق اعلام می کنم. در همین رابطه می‌توانیم در زمینه تبادل دانش و تجربه مان در حوزه شبکه شتاب‌نگاری تعامل داشته باشیم. همچنین می‌توانیم در حوزه گواهینامه فنی و اصالت کالا نیز همکاری و تعامل را با کشورهای همجوار برقرار کنیم. این همکاری می‌تواند هم در جهت ارتقای کیفی محصولات ساختمانی که در این کشورها تولید می‌شود، باشد و هم به صورت الزام دریافت گواهینامه فنی در مورد محصولاتی که به این کشورها می‌رود.

شکرچی‌زاده افزود: بر مبنای گفتگوها و مباحث به عمل آمده در جلسات و پنل‌های تخصصی، توجه به افزایش بهره‌وری و همچنین موضوع محیط‌زیست که در همه دنیا عدم توجه به آن موجب تغییر اقلیم‌ها شده است، مورد تاکید جدی ما قرار دارد.

دولت بهسازی انرژی را از ساختمان های دولتی شروع کند

وی ادامه داد: همچنین معضل مهم دیگری که در این مباحث به آن توجه شد مبحث انرژی است. تصور می‌کنم ضعف جدی که هم در ساخت‌و‌ساز و هم در حمل‌و‌نقل با آن مواجهیم، مدیریت انرژی است. اگر دقت کنیم در مباحث مختلف مقررات ملی ساختمان نیز، به مبحث ۱۹ که محوریت مصرف انرژی است، توجه لازم به عمل نیامده است. بررسی‌های ما در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نشان می‌دهد که مبحث ۱۹ هزینه حداکثر ۱۵ درصد را برای ساختمان خواهد داشت و این کاملا توجیه پذیر است.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خاطرنشان کرد: راهکاری که در این رابطه به هیات دولت پیشنهاد دادیم، این بود که دولت این کار را از خود شروع کند، به این صورت که بهسازی انرژی را در ساختمان های دولتی پیاده سازی کند و پس از فرهنگ‌سازی لازم، اجرای آن در بخش خصوصی نیز انجام شود. در کشورهای اروپایی بر اساس پروتکل تعریف شده، ساختمان‌های دولتی باید تا سال ۲۰۳۰ انرژی پلاس شوند، یعنی هم انرژی کمتری مصرف کنند و هم اینکه انرژی اضافه تولید کنند.

وی اضافه کرد: موضوع ساختمان های هوشمند نیز می‌تواند در این زمینه بسیار مفید باشد.

شکرچی زاده در پایان اظهار امیدواری کرد که نتایج دومین کنفرانس بتواند در مقررات ملی ساختمان یا در قالب پروتکل های اجرایی مورد استفاده قرار گیرد.

......

صبح امروز با حضور رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی

ترمینال جدید فرودگاه بین‌المللی اردبیل افتتاح شد/ افزایش ۴ برابری ظرفیت اعزام و پذیرش مسافر در فرودگاه اردبیل

رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی در سفر به استان اردبیل چندین پروژه ملی و استانی از جمله ترمینال جدید فرودگاه بین المللی این استان را افتتاح کردند.

به گزارش صما، صبح امروز همزمان با سفر حسن روحانی ریاست جمهوری و با حضور محمد اسلامی وزیر راه وشهرسازی ترمینال جدید فرودگاه بین المللی اردبیل افتتاح شد.

ترمینال جدید در مساحت ۸۱۰۰ مترمربع با هزینه‌ای بالغ بر ۶۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران احداث شده که گنجایش پذیرش همزمان سه پروار را داراست. این ترمینال که از آن با نام ترمینال شماره یک یاد می‌شود، همزمان برای پروازهای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با افتتاح ترمینال شماره یک، ظرفیت اعزام و پذیرش فرودگاه اردبیل چهار برابر شده و از ۵۲۰ هزار نفر در سال، به ۲ میلیون و ۸۰ هزار نفر در سال ارتقا یافت.

در این سفر همچنین پروژه بهسازی سطوح پروازی فرودگاه اردبیل به افتتاح رسید. فاز اول از پروژه بهسازی سطوح پروازی فرودگاه اردبیل، از سال ۱۳۹۷ آغاز شده و ۳۰۰ میلیارد ریال هزینه داشته است. بهسازی سطوح پروازی علاوه بر افزایش سطح ایمنی پروازها، کاهش تاخیر و ابطال پرواز در فرودگاه اردبیل را در پی خواهد داشت.

پروژه دیگری که در جریان این سفر به افتتاح رسید، نوسازی و افزایش بنای پاویون فرودگاه اردبیل بود که به اعتبار ۱۰ میلیارد ریال انجام شده است. بنابراین ارزش مجموع پروژه‌های افتتاح شده در این فرودگاه، ۹۱۰ میلیارد ریال است.

از سوی دیگر، همزمان با سفر رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی به استان اردبیل، عملیات خرید و نصب دستگاه کمک ناوبری ILS CAT II در فرودگاه اردبیل آغاز شد. اعتبار این پروژه ۴۵۰ میلیارد ریال است و کاهش تاخیر و ابطال پرواز در اثر شرایط نامساعد آب و هوایی را به دنبال خواهد داشت.

افتتاح ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال پروژه در استان اردبیل

وزیر راه و شهرسازی بعد از افتتاح این پروژه، از پروژه‌های احداث باند دوم اردبیل - مشکین شهر و رضی – امیر کندی، بازدید خواهد کرد. اسلامی همچنین در سفر به اردبیل طرح اقدام ملی مسکن در شهرک اندیشه این شهر را کلنگ زنی خواهد کرد.

علاوه بر این، افتتاح کارخانه آسفالت شهرداری، کلنگ‌زنی هتل چهار ستاره نمین و حضور در شورای اداری استان از دیگر برنامه های این سفر به شمار می‌آید.

همچنین طبق اعلام مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل علاوه بر موارد ذکر شده چند پروژه کلی دیگر از جمله بیمارستان ۱۶۰ تخت خوابی پارس آباد، سایت رادار هواشناسی و ۱۰۱ کیلومتر انواع راه‌های بزرگراهی، اصلی، فرعی و روستایی افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.

گفتنی است هزینه مجموع این پروژه های ملی ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است که با حضور رییس جمهور و وزیر راه وشهرسازی افتتاح خواهند شد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar