۱۱:۵۹ - ۱۲ دی ۱۳۹۸ - 02 January 2020
کد خبر: ۵۴۲۵۳
بالا زاده معمار شاخص در گردهمایی سازندگان و طراحان منطقه یک در گفت‌وگو با «صما» مطرح کرد:
گردهمایی سازندگان و طراحان دهم دی‌ماه جاری با حضور سازندگان، طراحان، مسئولان شهری، شهردار منطقه یک تهران و اعضای شورای شهر تهران و جمعی از علاقه‌مندان و فعلان به همت مجتمع رسانه‌ای ساختمان در منطقه یک برگزار شد.

در فضای شهری به گفت‌وگوهایی نظیر گردهمایی سازندگان و معماران نیاز داریم/باید در قوانین ساخت‌وساز بازنگری کنیم

هومن بالا زاده معمار شاخص منطقه یک
در این گردهمایی سازندگان و طراحان در گفت و گو با «صما» گفت: در فضای شهری به سمینارها و گفت‌وگوهایی نظیر گردهمایی سازندگان و معماران نیاز داریم.

وی گفت: چراکه این موضوع علاوه بر ایجاد مؤثر بین حرفه مندان، نفع آن درنهایت به شهرمی رسد.

بالا زاده در ادامه افزود: اعتقاددارم باید در قوانین ساخت‌وساز بازنگری کنیم تا قابل‌انعطاف شود و در جهت منافع شهر اتفاقات مثبت رقم بخورد.

این معمار شاخص در ادامه تأکید کرد: درواقع این بازنگری باعث ایجاد انگیزه برای سازندگان و انتفاع شهر و شهروندان می‌شود.

بالا زاده در ادامه در خصوص توجه به معماری پایدار در ایران گفت: جغرافیای معماری مشخص‌کننده اولویت‌های معماری هر منطقه است و معماری هر منطقه را نسبت به خودش می‌توان سنجید. در معماری سنتی ایران از سال‌های سال معماری پایدار وجود داشته و بحثی است که معماران ایران به‌خوبی از آن آگاه بوده‌اند.

وی گفت: در معماری ایران گونه‌های مختلف ساختمانی مسکونی عمومی با رعایت اصول اقلیمی، فرهنگی و با استفاده از یک‌گونه پایدار ازنظر مصالح کل شهر را به‌صورت یکپارچه و ممتد شکل داده‌اند و از قرارگیری دانه‌های یکپارچه کل هماهنگ و یکپارچه‌ای به وجود آمده به‌گونه‌ای که در هر جغرافیایی معماری خود را منطبق با نیازهای منطقه کرده است.

این معمار شاخص در ادامه افزود: در این راستا اگر معماری معاصر کشورمان بتواند الگوهای جدیدی را با الهام از تجربیات غنی انجام‌شده در ایران به وجود بیاورد، می‌تواند معماری مرتبط بافرهنگ، اقلیم، باورها و رفتارهای ایران را فراهم نماید.

وی گفت: توسعه پایدار درواقع بازنگری اصلاح‌طلبانه‌ای به مدرنیسم و سنت در جهت یافتن راهی بینابینی است. مشکلات زیست‌محیطی، تأمین انرژی و پیامدهای مختلفی که در اثر اشتباهات بشر نسبت به محیط وزندگی خود داشته، باعث شده که در این عصر نگاهی دقیق‌تر به عاقبت زمین و انسان شود که معماری نیز بخشی از آن توسعه است.

وی گفت: معماری پایدار عکس‌العملی در برابر مشکلات عصر صنعت محسوب می‌شود که در آن معماری توجه خود را به انسان، طبیعت و چرخه طبیعی انرژی ن کرده و به نظر من بهبود کیفیت محیطی زندگی انسان درروند رشد فنّاوری بسیار مهم است و در آینده معماری و شهرسازی باید به مسئله سلامت روحی و فیزیکی انسان که مصرف‌کننده شهر و معماری است.

بالا زاده در ادامه افزود: شاید لازم باشد ما در بسیاری از موارد بازنگری اساسی در استراتژی‌هایی مانند ساخت و فنّاوری استفاده از متریا ل ها الگوهای فضایی برخورد با طبیعت نورپردازی و گردش هوا در ساختمان‌ها ایجاد نماییم. در معماری پایدار اولویت‌های تصمیم‌گیری عوض‌شده و جایگاه معماری به‌عنوان یک استراتژی مهم برای شکل‌دهی محیطی سالم برای زندگی انسان اهمیت پیدا می‌کند.

وی گفت: معماری آینده علاوه بر ایجاد ارتقا کیفیت فضایی معماری به دنبال کیفیت‌های زیست‌محیطی برای انسان و طبیعت خواهد بود و این دو در کنار هم شرایطی را می‌توانند فراهم کند که کمترین صدمه به انسان و زمین بخورد.

یادآور می‌شود هومن بالازاده كارشناس ارشد معماري پس از دو سال همكاري با بهرام شيردل در شركت مشاورين شيردل و همكاران، فعاليت مستقل حرفه‌ای خود را از سال 1384 آغاز و در سال 1387 دفتر شخصي هوباتو طرح را تأسیس نمود. وی همچنین در طول سال‌های فعالیت حرفه‌ای خود حدود 38 پروژه در ایران و سایر کشورها طراحی و اجرا کرده است. هومن بالازاده در كنار كار حرفه‌ای خود مدرس دانشگاه آزاد دبي نیز بوده است. جوایز: - برنده دوم جایزه معمار برای پروژه کارخانه ریسندگی و بافندگی احسانپود - 1386 - دریافت لوح تقدیر در جایزه معمار برای پروژه اداری تجاری شاه کرم - 1386 - برنده اول در مسابقه معماری داخلی مجله معماری برای طراحی نما - 1388 - رتبه سوم در مسابقه معماری داخلی مجله معماری و ساختمان برای طراحی نمایشگاه آلتون کورت - 1388 - برنده اول در مسابقه معماری داخلی و طرح منتخب در مسابقه بین‌المللی داخلی WAF در بارسلون برای طراحی داخلی کافی‌شاپ ولنجک - 1389 - رتبه دوم در مسابقه معماری مجله معمار برای طراحی ساختمان کارخانه پرشین - 1391

 در فضای شهری به گفت‌وگوهایی نظیر گردهمایی سازندگان و معماران نیاز داریم/باید در قوانین ساخت‌وساز بازنگری کنیمدر فضای شهری به گفت‌وگوهایی نظیر گردهمایی سازندگان و معماران نیاز داریم/باید در قوانین ساخت‌وساز بازنگری کنیم

برچسب ها معماری ، شهرسازی
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar