۱۳:۰۰ - ۱۲ دی ۱۳۹۸ - 02 January 2020
کد خبر: ۵۴۲۵۶
رئیس کمیسیون انرژی شورای مرکزی نظام مهندسی در گفت و گو با «صما» تاکید کرد:
رئیس کمیسیون انرژی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی گفت: توجه نهادهای متولی شامل شهرداری، وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی به بحث ساختمان پایدار در حد شعار است.

رئیس کمیسیون انرژی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور با انتقاد از اینکه توجه نهادهای متولی شامل شهرداری، وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی به بحث ساختمان پایدار و بهینه سازی مصرف انرژی در حد شعار است، گفت: هم اکنون ساختمان پایدار و سبز به شعار خوبی برای همه نهادها و مسئولان تبدیل شده است.

احمدرضا طاهری اصل در گفت و گو با «صما» با بیان این مطلب افزود: همه بخش های مذکور این شعار را سر می دهند و به خوبی درباره آن تبلیغ می کنند، اما در وهله عمل در آنجایی که باید قوانین را صادر و یا اصول را رعایت کنند، عقب می کشند.

وی در ادامه عنوان کرد: به طور مثال در مبحث 19 که به عنوان یکی از الزامات قانونی در بحش عایق کاری ساختمان مطرح شده، هنوز به طور کامل رعایت نشده است. این در حالی است که در کشوری مثل چین در مقطعی فعالیت ساخت و ساز را به طور کامل متوقف و منحل کردند و اعلام شد تا زمانی که عایق کاری ساختمان ها انجام و در آنها از پنجره های دوجداره استفاده نشود، مجوز ادامه ساخت را نمی دهند.

طاهری اصل با طرح یک پرسشی در این زمینه ادامه داد: چرا ما نمی توانیم چنین اقدامی را انجام دهیم و قانونی را وضع کنیم که براساس آن اگر درصد مشخصی از الزامات ساختمان پایدار و سبز رعایت شود؛ مجوز ادامه ساخت و ساز صادر شود؟

وی در ادامه عنوان کرد: بنابراین در شرایط فعلی ساختمان پایدار و سبز و بهینه سازی مصرف انرژی در کشور در حد شعاری است که مسئولان در سخنرانی های خود از آنها حرف می زنند، اما در عمل خروجی خاصی را مشاهده نکرده ایم.

ضرورت افزایش هزینه حامل های انرژی در ساختمان های پرمصرف

این کارشناس انرژی همچنین با انتقاد از صدور پایان کار بدون توجه به رعایت مبحث بهینه سازی مصرف انرژی، گفت: تبصره ماده 18 قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی اشاره به این موضوع کرده است که اگر ساختمانی الزامات ساختمان سبز را رعایت نکند، جریمه می شود و هزینه حامل های انرژی آن تا 100 درصد افزایش پیدا می کند.

وی افزود: با این حال این اتفاق نیفتاد و به بیان ساده یارانه ای برای ساختمان هایی تخصیص داده نشد که به صورت پایدار و بهینه از نظر مصرف انرژی ساخته شدند و از آن طرف برای ساختمان هایی که در آنها بهینه سازی انرژی انجام نشده بود، قیمت حامل های انرژی را افزایش ندادند.

رییس کمیسیون انرژی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی پیشنهاد کرد: بهتر است که در ساختمان های پرمصرف هزینه حامل های انرژی را بالا ببرند و یارانه آن را درجهت رشد صنعت ساختمان به کار بگیرند. چرا که نبود یارانه باعث می شود که سازندگان به سمت بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها نروند.

طراحان باید نقشه های بدون دیتیل اجرایی عایق را عودت بدهند

به گفته وی، تا وقتی که انرژی در کشور ما ارزان باشد و قیمت آن پایین باشد و هیچ سبد حمایتی به عنوان یارانه به سازنده ای ارائه نشود که می خواهد ساختمان بهینه از نظر مصرف انرژی بسازد؛ طبیعی است که هیچ سازنده ای تمایل نخواهد داشت هزینه های جاری ساخت و ساز خود را بالا ببرد.

طاهری اصل تاکید کرد: باید با اعطای یارانه های مستقیم و غیرمستقیم به سازنده ای که می خواهد ساخت و ساز بهینه انجام دهد، در این بخش فرهنگ سازی و از سازندگان حمایت کنیم. از طرف دیگر باید طراحان را آموزش دهیم تا اگر نقشه ای بدون دیتیل اجرایی عایق و دیتیل اجرایی ساختمان سبز بود، آن نقشه را عودت بدهند.

وی ادامه داد: اگر چنین روندی در سازمان های نظام مهندسی و شهرداری اجرایی شود، به تدریج می تواند به شکل یک فرهنگ عمومی دربیاید.

طاهری اصل همچنین با انتقاد از اعطای یارانه معیشتی درپی گران شدن نرخ سوخت گفت: اقدام اخیر درخصوص افزایش قیمت حامل های انرژی و سپس پرداخت آن در قالب یارانه معیشتی به مردم، یک اشتباه بسیار بزرگ است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar